IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Среднощната среща на върха спаси Кипър

Спасителният план може да сложи завинаги край на статута на страната като офшорен данъчен рай

08:50 | 25.03.13 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Пиер Московиси, Кристин Лагард, Волфганг Шойбле и Мария Фектер по време на среднощното заседание. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Пиер Московиси, Кристин Лагард, Волфганг Шойбле и Мария Фектер по време на среднощното заседание. Снимка: Ройтерс

Поне засега Кипър ще бъде пощаден от колапс на финансовия сектор и изпадане в несъстоятелност. По време на трудните преговори с международната Тройка в Брюксел правителството постигна почти в последната минута преди понеделник споразумение, което ще донесе на средиземноморската страна спасителен заем от 10 милиарда евро от ЕС и МВФ. Допълнителни 5,8 милиарда евро ще осигури самата Никозия главно чрез преструктуриране на финансовия сектор, предава Ройтерс.

„Ние не спечелихме битката, но наистина избегнахме катастрофално излизане от еврозоната," заяви кипърският министър на финансите Михалис Сарис след края на десетчасовия маратон на преговорите. С това дългият период на неизвестност и несигурност за икономиката на страната бил прекратен.

"Сложихме край на несигурността, която обхвана Кипър и еврозоната през последната седмица", каза холандският финансов министър и председател на Еврогрупата Йерун Диселблум, след като в ранните сутрешни часове днес финансовите министри от еврозоната одобриха сделката.

Програмата обхваща стабилизиране на кипърския финансов сектор с далеч по-сериозно преструктуриране на двете най-големи банки в страната, каза Диселблум. "С това ще можем да избегнем частично данъка върху депозитите", добави той. Депозити на стойност по-малко от 100 000 евро са напълно защитени.

Преди това лидерите на ЕС начело с президента на съюза Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу обсъждаха в продължение на часове с кипърския президент Никос Анастасиадис очертанията на новия план.

Пробивът идва часове преди изтичането на ултиматума, определен от Европейската централна банка (ЕЦБ) за понеделник вечерта, след като тя заяви, че без постигнато съгласие ще спре ликвидното кранче за кипърските банки.

Новият спасителен план за Кипър предвижда според източници на ЕС пълно преобразуване на изпадналата в затруднение банка Laiki. Тя трябва да премине към т. нар. "лоша банка“ с лоши депозити, а гарантираните депозити следва да бъдат прехвърлени към Bank of Cyprus, най-голямата финансова институция в страната.

Споразумението предвижда кипърската Народна банка (Laiki Bank) да бъде разделена на две части на "добра" и "лоша" банка, а банковите депозити над сто хиляди евро в другата голяма финансова институция – Bank of Cyprus, да бъдат орязани. "Добрата" банка ще бъде рекапитализирана с орязаните депозити, а "лошата" банка ще бъде закрита, като дългът от 9 млрд. евро на Laiki ще бъде прехвърлен към Bank of Cyprus.

Загубите за големите вложители ще се различават в зависимост от това в коя банка са депозитите им, предвижда решението. Така в крайна сметка втората по големина банка в Кипър Laiki Bank ще бъде ликвидирана, а най-голямата – Bank of Cyprus, ще бъде преструктурирана.

В ранните часове на понеделник дипломати от ЕС се споразумяха депозити до 100 000 евро да бъдат гарантирани, а налозите над всички по-високи депозити да бъдат използвани за обратно изкупуване на дълга на банката. Експерти изчисляват, че може да бъдат отнемани до 40 на сто. Салдата със суми над 100 000 евро в Bank of Cyprus ще бъдат замразени, докато не се изясни колко загуби ще трябва да бъдат поети от вложителите, заявиха министри еврозоната.

Последна актуализация: 06:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 0 rate down comment 0
Сините камъни
преди 11 години
Среднощната среща на върха потоп-и Кипър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 0
stoiloff
преди 11 години
Реално погледнато, като цяло банковата система е създадена да печели!? Нали не бъркам? Но от какво печели? Произвежда нещо ли? Създава продукт със реална стойност който разпространява и той носи блага? НЕ! Дайте пример за "добра" банка? Ето само погледнете ситуацията у нас, със банково дело се занимават инженери, бивши служители на реда и т.н... Не казвам ,че е лошо това! Напротив, нека има разнообразие във тази сфера даже, но ако един вид дейност загуби морала в себе си, то той губи и смисъла си! Четете БУРОВ! Лихвите у нас са убийствени! Само наркодилъри,търговци на плът и оръжие могат да си ги позволят ,всички други в контакт с тези лихви стават роби на системата!И защо трябва да се спасяват банките питаме ние? Редно е да спасяваме ХОРАТА! Една банка трябва да е банка, само ако когато фалира, може да върне парите на вложителите на 100% и то със полагащия се дивидент! Ще ми е интересно да чуя "професионалното" мнение на някои инж. Банкер :) да видим какви ще сътвори :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Те с това обяснение, че Кипър била офшуорка много внимават... защото има друга такава в ЕС за "специални хора" която е с много по-лоши "критични параметри" ... но тя не се коментира! ТЯ не съществува!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 3
iivanoff
преди 11 години
Знаеш ли с кое не съм съгласен... и те плащат лихва на парите! После една част от парите за прилъгване на периферията да взема заеми си остава завинаги за тяхна сметка /опростени дългове/ .. та мисля да преразгледаш макроикономическото си възприятие за света! и в частност "създаването" на ЕС заради Германия - създай си нова основа /аксионометрично геополитическо подреждане/, при която да можеш да си обясниш ВСИЧКО :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 2
al64ad
преди 11 години
Пропуснал си една глава от сценария:Държавата е успяла да създаде СЪЮЗ този път САМО с помощта на моркова и малко френско зеле .Зелето обаче се вкисна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 11 години
@ivanoff, аз пък се сетих за един гледан филм:Една съсипана от войни Държава със задружен и работлив народ се изправя от руините, преживяла разрухата и униженията и укрепнала и събрала мощ се насочва извън границите си. Предлага съюз и закрила с морков и тояга. С една ръка дава, а с две взема. Има и несъгласни и недоволни, които се опълчват, но биват смазани и покорени. Целият континент е завладян, с малки изключения един непокорен Остров и Голямата земя.В ключов момент, когато континентът отново е в руини, се намесва и Големият играч, който в съюз с Острова и Голямата земя спасява поробените от окупатора народи, разделя си по братски (не по равно) с тях земите и започва дълъг процес на мирно строителство и съзидание. Разбира се, спасените народи са задължени на спасителите си и работят с ентусиазъм за тяхното укрепване и мощ! Следва златен половин век на най-благодатния за връщане на инвестиции континент!По сценарий обаче Държавата и Голямата земя са приятели и правят печеливш съвместен бизнес. Как да се развали тяхната дружба, е задачата на Големия играч и Острова.Има ли ясна цел, начини винаги се намират! Парата е^бава мамата на фукарата древна финикийска мъдрост. Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 15 rate down comment 2
Scyther
преди 11 години
Обожавам чувството за хумор на маркетмейкърите. Да ти бръкна в джоба и да щипна колкото си сакам, а после да ти ги дам на заем и да ти обясня, че по този начин те спасявам, за да не фалираш. Между другото, да ти щипна и банките и после да обявя на площада, че всичко това осигурявало стабилност. Милтън Фридманова принудителна либерализация, а? Хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
Ха, ха...5. Хората са много наивни, самовлюбени и глупавички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 9 rate down comment 2
Натрий
преди 11 години
Не мога да разбера кое е вярното: 1.В банките работят тикви; 2. В надзора на банките работят тикви; 3. Тиквите са в Брюксел; или 4. Световната конспирация е твърде умна ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 19 rate down comment 0
data
преди 11 години
Да , ошфорните зони не ги чака нищо добро . Има координирана политика срещу тях . Ако забелязвате Русия също отказа да спасява ошфорен Кипър Кипър стана поредната жертва на войната, започнала през последните години срещу офшорните зони от водещи международни организации начело с ЕС и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Основната претенция към офшорните зони е известна: чрез символичната данъчна ставка офшорките осъществяват данъчен дъмпинг", примамват мобилния капитал от другите страни и по този начин нарушават данъчната основа на развитите държави. Поради това офшорките са наричани гратисчиите на световната икономика", които използват общественото богатство, създавано в други държави, в своя полза.Още през 1997 г. Европейската комисия публикува доклад за вредата от нечестната данъчна конкуренция. През юли 2001 г. Брюксел дори разпореди разследване на 11 корпоративни данъчни схеми в 8 страни - членки на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още