IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Съдбата на еврозоната зависи от дребна сума

Сумата за Кипър отговаря само на 0,06 на сто от годишното икономическо производство на еврозоната

09:07 | 23.03.13 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Народът на Кипър ще плати тежка цена - кризата е неизбежна. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Народът на Кипър ще плати тежка цена - кризата е неизбежна. Снимка: Ройтерс

Бъдещето на еврозоната виси на една тънка и нежна копринена нишка – на едва няколко милиарда евро. Осем месеца след искането за спасителна помощ от страна на Кипър финансовите министри на еврозоната със зачервени от недоспиване очи представиха заедно преди една седмица рано в събота сутринта пакет, който е толкова спорен, че поставя под въпрос членството на островната държава в паричния съюз, пише в свой анализ Wall Street Journal.

Бунтът предизвикаха 5,8 милиарда евро, които Кипър трябва да възстанови от банковите си клиенти, за да се гарантира, че спасителният пакет може да се ограничи до 10 млрд. евро. Сумата е нищожна за еврозоната, тя отговаря само на 0,06 на сто от годишното ѝ икономическо производство.

Цялата застрашена от катастрофа банкова система в Кипър (всички банки общо в държавата) според данни на SNL Financial е на 44-о място сред банките в еврозоната. Целият им общ счетоводен баланс възлиза на 126,4 млрд. евро към януари, което е по-малка сума от тази на единадесетата по големина германска банка - DekaBank. Така че между размера на проблема и рисковете на избраното "решение" има огромно несъответвтие. Как стигнахме до тук, пита реторично WSJ?

Сред някои от политиците дълго време цареше убеждението, че Кипър не е от  "системно значение". С други думи, държавата е толкова малка, че няма да има влияние върху безопасността на финансовата система на еврозоната.

Това донякъде е така, както е видно и от относително спокойните реакции на финансовите пазари. Ако местните банки фалират и голямата 800 000 жители икономика се срути, останалата част от Европа няма да се натовари директно.

Вярно е също, че сегашната тема табу - като част от спасителния план да се бръкне и джобовете на банковите клиенти, теоретично ще стресне спестителите в Испания и Италия, но досега това не се случи. И в двете страни в случай на подстригване на дълга би имало лесно достъпни източници на финансиране, а именно - притежателите на държавни облигации.

Независимо от това твърдението, че Кипър не е от значение за системата, се основава на едно предположение - че страната ще остане в еврозоната. Ако островната държава напусне доброволно или бъде накарана да напусне зоната, всичко е възможно. И точно това е все по-вероятно, ако Европейската централна банка спре да подкрепя местните банки с ликвидни инжекции. Точно с това тя заплаши в четвъртък, ако парламентът в Никозия не приеме до понеделник своя дял за спасителния пакет.

"Ако Кипър не отстъпи, ЕЦБ ще изпълни заплахата си. В противен случай тя не би фиксирала това условие в писмен вид", писа Марко Анунциата, главен икономист на General Electric в проучване. „Ако това се случи, Кипър ще е изправен пред сериозна финансова криза и вероятно ще бъде принуден да напусне еврозоната. "

Тогава еврозоната ще влезе в неизследвана засега територия. Вместо неотменим паричен съюз, тя ще се превърне в, като заяви един високопоставен представител на ЕС, във „фиктивен брак“. Ако една страна може да се измъкне, и друга ще може. Пазарите ще повярват, че в даден момент европейските политици ще са готови да отворят при определени обстоятелства изходните врати, за да изкарат дадена страна, казва още Анунциата.

Той очаква, че един демонстрационен ефект на действителен изход - ярки телевизионни  кадри на банкова паника и икономически срив от цяла Европа - драстично ще намалят вероятността и други страни да последват примера.

Ако Кипър излети от зоната, ЕЦБ ще посегне към драстични мерки, за да защити останалите 16 члена. Но въпреки това няма да е ясно какъв ще е изходът.

Няма индикации, че онези, които заседават цели нощи в Брюксел за спасителния пакет, създаван, че решението им може да се превърне в руска рулетка. Те си представяха всичко по различен начин: За Германия и други страни е било от решителна важност, сметката за спасението на Кипър да остане на ниво, на което тя може да бъде продадена на избирателите и депутатите вкъщи.

Също толкова важно за тях е да наложат спазването на правилата и да поддържат дисциплина. Лесното решение да се задържи Кипър с евтини заеми над водата щеше да изпрати сигнал към други страни, че те също биха могли да избегнат последиците от предишната си неразумна политика. От тази гледна точка всяка страна е системно важна, защото всеки спасителен план създава нови факти и очаквания за бъдещето.

Кипърците имат известно основание да са объркани за това какви правила всъщност са нарушили. Тяхното правителство запази нивото на дълга ниско, а банките са доста големи спрямо цялата икономика. Грешката на кипърци беше, че са избрали правителства, които са позволили на банките им със сенчести герои да въртят бизнес, който не се харесва на германските данъкоплатци. И че имат банки, които са вярвали на уверенията на еврозоната, че Гърция никога няма да изпадне в дълбока криза.

Независимо дали Кипър ще остане в еврозоната или не – за кипърци ситуацията няма да се подобри значително. Защото банковата и тежката икономическа криза са неизбежни. С това поредната нова страна от еврозоната ще плати висока икономическа и политическа цена за членството си, завършва анализа си WSJ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:07 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 0
Сините камъни
преди 11 години
Чърчил в свое изявление в университета в Цюрих на 19.09.1946 призовава образуването на Съединени европейски щати. Следва Римският договор от 01.01.1958 година, време оно, когато у нас все още е движението на горяните, за които днес никой не пише и не говори. ЕС всъщност изниква уж като икономически съюз. ............ Много точието е за хилядите игри през годините.Днес вече е ясно, че благодарение на Лисабонския договор, това е един съюз, който напълно отговаря на мераците на Чърчил. Дали някой спасява някой е доста спорно. Германците да са дали злато на Кипър? Дали са дигитални цифрички. В Кипърските банки парите са реални, на базата на човешки труд. А на ЕЦБ парите са дигитални, на базата на човешка световна измама.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
А представяш ли си как ако това бяха не банки, а предприятия от "реалния сектор" как на никого не би му дошла в главата идеята дори, че трябва да бъдат спасявани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Държавите и банките в сделката на Фаустhttp://represia.blog.bg/politika/2013/03/23/.1067288
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
А това всъщност е доста далеч от идеята на капитализма като такъв. Краен извод - банките са инструмент за налагане на комунизма и затова трябва много внимателно да се работи с тях. Комунизма е една много добра цел, но всички средства, с които се опита налагането му досега (вкл. и банките) се провалиха. Затова, докато не се изчисти концепцията за какво и как всъщност служат банките, те трябва да бъдат ограничавани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 2
Ricco
преди 11 години
Брех да му се не види - банките (уж) частни а пък като се издънят и става държавен проблем. Що така става?! Явно има нещо много гнило в цялата банкова система. Дали не е това, че банките са всъщност някакъв хибрид между държавно и частно, между социализъм и капитализъм, между колективизъм и индивидуализъм? Банките, събирайки спестявания от широк кръг хора всъщност социализират капиталите. Т.е. те се явяват средства за колективни инвестиции. В същото време обаче, управлението им е подчинено на индивиди, които, както повелява класическия капитализъм, преследват приоритетно своите собствени интереси. На всичкото отгоре, банките нарушават един от най-важните принципи на неолиберализма, а именно, че държавите са лоши стопани и затова, макар и на заем, трябва да им се дават колкото може по-малко пари (а банките правят точно обратното - дават на държавите с пълни шепи). В крайна сметка се получава една невероятна каша, в която никой не е отговорен за нищо, но всеки има претенции за всичко. ->
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
Този модел е специално "изработен" за хора който мога да се организират и търсят по-различно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 3
pecan
преди 11 години
сумата е малка за ЕС и не голяма за Русия.Някой друг би казал като Русия не ще да им отпусне пари защо им са скапаните руснаци.Според мен нито Кипър нито Гърция са за еврозоната,но това е друг въпрос.Не виждам защо германците трябва да спасяват влоговете на руснаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
pecan
преди 11 години
сумата е малка за ЕС и не голяма за Русия.Някой друг би казал като Русия не ще да им отпусне пари защо им са скапаните руснаци.Според мен нито Кипър нито Гърция са за еврозоната,но това е друг въпрос.Не виждам защо германците трябва да спасяват влоговете на руснаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 2
trendline
преди 11 години
Решението е в исландския модел. Банкерите в затвора, кредиторите пият студена вода и т. н. Другото е безкрайна агония.Като няма да им се отпускат пари , то за какво им са скапаните ЕС и евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
dani de vito
преди 11 години
Първия им грях беше закупуване на гръцки облигации с руски депозити.Не само загубиха от подстригването на дълга на елините ,ами имат и лихви по депозитите да плащат. И това на фона на малка икономика ,чийто активи ако покрият загубите снижават стандарта си три пъти.Втория им грях си е характерната корумпирана олигархия , която си е една и съща по света ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още