IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко време може да се изкара без банките да работят?

В Кипър вече се усещат проблеми като липса на монети, разплащанията се правят само кеш, а това разкъсва веригите на доставка

10:10 | 21.03.13 г. 34
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Опашка пред банкомат в Никозия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Опашка пред банкомат в Никозия. Снимка: Ройтерс

На Попи, собственик на будка за вестници и цигари на централния площад в Никозия, се налага да връща клиенти, защото е свършил дребните пари. „Ако имате 5 евро за харчене – добре. Иначе пазя дребните за няколко редовни клиенти. Обаче губя доста”, цитира го в свой анализ Financial Times.

Такситата в Кипър вземат клиенти при фиксирани тарифи от 5 или 10 евро, за да избегнат недостига на монети.

„В нормален ден събирам около 300 евро на монети”, обяснява таксиметровият шофьор Евгениос. „Сега обаче не мога да си набавя, защото банките са затворени, а аз не зная докога ще остане така”.

Банките в страната останаха затворени и в сряда, а няма да отворят и поне до началото на следващата седмица, защото правителството среща трудности в набавянето на така необходимите за спасяването на държавата 5,8 млрд. евро. От тях зависи дали Кипър ще получи международна помощ.

От петък в Кипър е спряно и онлайн банкирането, като клиентите на банките са можели да изтеглят от сметките си по между 250 и 600 евро от банкоматите. Централната банка все пак е разпоредила машините да се държат пълни, за да се избегнат протести на паникьосани вложители.

Недостигът на монети обаче очертава един от проблемите, които банкерите сякаш са проспали.

Много кипърци се страхуват, че банките ще останат затворени до вторник – деня след националния празник 25 март, а вероятно дори и по-дълго заради патовата ситуация в разговорите с Европейския съюз.

„Плашещо е как Кипър се превърна в икономика с кешово разплащане едва за няколко дни”, заявява Антимос Евгенидис, студент по икономика, докато се опитва да развали банкнота от 100 евро в аптеката.

В сряда бизнесмени са се оплакали, че стоят „на тъмно” докато правителството и централната банка опитват да договорят кризисните мерки с представителите на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.

„Седя с екипа си и работим по различни сценарии докато чакаме правителството да излезе с решения”, коментира изпълнителен директор на компания с франчайз бизнес на Балканите и в Персийския залив, цитиран от вестника.

„Изпратихме хора в чужбина, за да отворят нови банкови сметки, за да избегнем спирането на паричните трансфери през Кипър. Ще има огромен наплив от електронни транзакции, когато банките отворят отново”, допълва той.

Хотели, ресторанти и някои супермаркети са спрели приемането на кредитни карти, тъй като доставчиците изискват от клиентите си плащане в брой.

„Някои търговци на едро просто прекратиха практиката за 45-дневен срок на плащане и искат парите в брой ведната”, коментира Олга, украински емигрант, управител на магазинче в стария град на Никозия. „Не знам дали наистина има криза или те просто искат да изкарат повече пари”, посочва тя.

Андреас Папаелинас, водещ вносител в Кипър, предупреждава, че веригата на доставките на острова може да се скъса окончателно до уикенда.

„От петък търговията на дребно върви надолу, продавачите на едро страдат, а вносът започва да се трупа на пристанищата. Не можем да движим бизнеса си повече от ден-два без функционираща банкова система”, обяснява той.

Друг вносител разсейва страховете от недостиг на храни, заявявайки, че повечето компании разполагат със запаси от охладени и пакетирани храни за поне два месеца.

Страховете обаче са факт и се увеличават. Особено за мащабна банкова паника веднага след отварянето на банките.

„След всичко, което се случи, бих искал да изпразня сметката си и да прибера всичко в кутия, точно както правехме в дните преди чековите книжки и картите”, коментира пенсионираният банков служител Теодорис Константину.

„Аз обаче се опасявам, че в този момент в банките няма достатъчно ликвидност, за да се задоволят нуждите на всички”, обяснява той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 11 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 11 години
А, и още нещо ви казват:"Видяхте какво става, когато ви оставим сами да се управлявате - правите PIIGS! После искате помощи, ама не ви харесват условията. Можем да даваме, можем и да не даваме! До сега даваме, ама ето какво става, когато решим да не даваме. Затова трябва да сте наясно, че сами не можете да се управлявате! Ние ще ви управляваме! Първо банките, после цялата икономика, после културата, после какво правите под юргана... " хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 8
iivanoff
преди 11 години
да де, ама модата в концлагерите пак ли ще е на райета или ще има "свободен избор" на манти :)))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 11 години
"Хааахахаха! Ритате, плюете срещу банките, ето ви сега как е без банки! хаха!"Ето какво ви казват и показват онези, които са изградили и управляват тази система! Казват ви още: "Гледайте Кипър и мислете! Кипър е малък, на кой му пука за една шепа расов тюрлюгювеч на некъв остров, сбиртък от мошеници и обикновени търтеи, обаче същото може да се случи точно за часове и в Гърция, Италия, Испания, а тогава? Така, че УМНАТА! Слушкайте, пийте си млякото, плащайте си колкото ви се каже и не гледайте много в канчето на банки и банкери, че сопата виждате ли я...?!!!"хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 17
lordrad
преди 11 години
Докато има хартиени пари ще има и сива икономика.Там е проблема.Парите трябва да са само и единствено електронни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 5
kefal
преди 11 години
Аха, и като те хванат нападжиите и гледай как 25% от сумата отиват глоба, а втория път цялата сума ...Все пак тук говорих за нормалната светла икономика, не за сивата. Сивата може и да остане, ама какво правим с бялата икономика, ще
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 2
lordrad
преди 11 години
Тези глупости ги разправяй на хората в сивата икономика и престъпния свят.Банки манки и т.н. тащаци не вървят пред кеша е кинг. Всичко е ок. само в брой кеш и на ръка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 5
data
преди 11 години
Този закон за ограничението до 15 хил. е пълна тъпотия и трябва незабавно да бъде отменен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
kefal
преди 11 години
deant, грешиш, не можеш да разбиеш сумата на отделни фактури, важно е цялата стойност на договора/доставката. За справка, ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ,Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.; 2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Не ревете толкова. 15к могат да се заобиколят ако си гъвкав. Разбиваш го на няколко фактури и си готов. В Италия не е 15к, а 1 ЕВРО!!!(м-у фирми) Представи си там ако затворят банките какво става.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 2
kefal
преди 11 години
Ами това ограничение е по закон.Което ме кара да мисля 2 неща:1. Защо на банкнотите ни не пише тази важна информация, че са платежно средство само за суми до 15 хил.лв.? Според мен това е нещо важно и трябва да е написано за да се знае от всички.2. Ако сега стане нещо с банките, докато нямаме парламент който да примени закона, какво правим? Спираме икономиката си на цяло и чакаме следващия парламент?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още