IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Властите в Кипър са готови с план Б

Предвижда се да се преструктурират банки чрез изолиране и продажба на проблемните им активи, както да се въведе и по-нисък данък върху депозитите

08:45 | 21.03.13 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Гражданите на Кипър продължават да протестират срещу идеята депозитите им да бъдат обложени с данък. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Гражданите на Кипър продължават да протестират срещу идеята депозитите им да бъдат обложени с данък. Снимка: Ройтерс

В търсене на изход от кризата властите в Кипър са подготвили нова стратегия за спасяването на страната, която включва заем от Русия в замяна на природен газ и разпродажба на активите на най-проблемните банки, предаде АП.

Информационната агенция припомня, че страната трябва да набере 5,8 млрд. евро, с които да допринесе за спасителната програма, но налагането на данък върху депозитите се провали. Сега властите се опитват да ограничат размера на средствата, които ще изземват от вложителите в банките.

“План Б” ще може да се гласува най-рано днес, съобщават за агенцията запознати източници, близки до правителството и пожелали анонимност.

Предвижда се да бъдат преструктурирана втората най-проблемна банка в страната – Laiki, като се изолират проблемните ѝ активи и се направи опит да бъдат продадени, за да се съберат някакви пари. Същата стратегия вероятно ще бъде приложена и за най-тежко засегнатата банка в страната - Bank of Cyprus.

Властите пак предлагат данък върху депозитите, но размерът на налога е значително по-нисък от първоначално предложеното, уточняват източниците на агенцията. Те допълват, че е важно да се действа бързо, тъй като европейските власти са дали срок на правителството в Никозия да намери решение до понеделник.

За да се даде време за прокарването на пакета от мерки, както и да се избегне банкова паника, финансовите институции, които трябваше да заработят от днес, ще останат затворени до края на седмицата, съобщи говорителят на централната банка на страната Алики Стилияну. По принцип понеделникът е почивен ден в Кипър, така че банките няма да отворят врати преди вторник, отбелязва агенцията.

Финансовият министър на страната Михалис Сарис от вчера е в Москва и обеща да остане там, докато не осигури залог за подкрепа. “Ще останем тук, докато не бъде постигнато някакво споразумение”, коментира той пред журналисти.;

Политическите лидери в Кипър проведоха серия от извънредни заседания, за да се опитат да подготвят алтернативен спасителен план, който да бъде подкрепен от Русия. Москва се счита за важен съюзник на Никозия, още повече, че около една трета от депозитите в кипърските банки са на руски граждани.

Същевременно Русия остро разкритикува европейските и кипърските власти за действията им, а премиерът Дмитрий Медведев оприличи действията им на “слон в стъкларски магазин”.

Икономиката на Кипър е малка – само 0,2% от тази на еврозоната като цяло, но евентуалното излизане на страната от паричния съюз би възобновило спекулациите, че други, по-големи държави също може да се откажат от членството.

Засега Европейската централна банка поддържа банките в Кипър “живи”, но има вероятност да спре достъпа им до ликвидност, ако властите в страната не намерят някакво решение, за да се отблокира кредитът от европейските партньори на Никозия и Международния валутен фонд.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 14 rate down comment 0
Гари
преди 11 години
Абе в този Кипър всеки понеделник ли е почивен ден?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
продаеш ли се с подпис(и), няма връщане... всички без хората знаят че процеса е еднопосочен :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 0
haqan
преди 11 години
"Икономиката на Кипър е малка само 0,2% от тази на еврозоната като цяло, но евентуалното излизане на страната от паричния съюз би възобновило спекулациите, че други, по-големи държави също може да се откажат от членството."И какво лошо има да излезнат нали е демокрация не камората
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още