IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какви са опциите пред Кипър?

Недоволството срещу данъка върху депозитите дава резултат, поне засега

08:20 | 20.03.13 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какви са опциите пред Кипър?

Кипър, един от най-малките членове на Европейския съюз, се превърна в поредната жертва на продължаващата вече няколко години криза в еврозоната. Подобно на Гърция, Ирландия и Португалия, страната се съгласи да получи спасителен пакет от Европейския съюз и Международния валутен фонд.

За разлика от другите държави обаче, в този случай спестителите ще трябва да участват в спасяването на държавата и да заплатят част от разходите.

Това предизвика гняв сред населението и правителството на Кипър бързо се насочи към предоговаряне на сделката. Вчера депутатите в националния парламент се обявиха против решението за налагане на еднократен данък върхи вложителите в банките и това повдигна много въпроси, пише ВВС.

И така, какви са сценариите от тук нататък?

Сценарий 1 - Сделката минава, животът продължава

След няколко отлагания на гласуването в парламента в крайна сметка депутатите отхвърлиха настоящото предложение за облагане на вложителите. Решението обаче не е окончателно, тъй като вероятно на гласуване ще бъдат подложени различни варианти на споразумение.

Дори ако сделката бъде предоговорена с Европейския съюз, съвсем не е ясно дали кипърското общество ще приеме условията. В момента бъдещето на страната е поставено на карта, като президентът вече предупреди, че отхвърляне на предложенията заплашва Кипър с банкрут.

Но относително малкия размер на икономиката на Кипър и ограничените експозиции на други европейски банки към страната означават, че инвеститорите не са притеснени от зараза и разпростиране на кипърските проблеми към други страни от еврозоната.

В крайна сметка ако сделката мине, всичко ще продължи по стария маниер след спасяването на другите закъсали държави – ще последва период на успокоение и увеличаване на доверието.

Сценарий 2 – сделката минава, но с цената на разклатено доверие

Дори и при постигането на някакъв компромис, може да видим дългосрочни негативни ефекти върху Кипър и еврозоната. На вътрешната сцена решение за изземване на процент от депозитите ще предизвика масово недоволство срещу правителството. В такъв случай за него ще е много трудно да наложи мерки за съкращаване на разходите, които да получат подкрепа.

Примерите с Гърция и Испания ясно показват гражданското недоволство от подобни мерки.

На ниво еврозона спасяването на Кипър повдига много въпроси за начина, по който европейските власти се справят с кризата в еврозоната. Сделката със страната е безпрецедентна – това е първият случай, в който сметките на обикновените спестители не са защитени.

Това може да разклати доверието в начина, по който ЕС се справя с кризата и да предизвика опасения за евентуалните бъдещи мерки по спасяването на държави, които изпаднат в беда.

Някои анализатори предупредиха, че сделката поставя опасен прецедент и може да доведе до банкова паника в други страни, където вложителите се притесняват, че банковите им сметки могат да бъдат ограбени ако държавите им попаднат в неприятности.

Последна актуализация: 06:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 38 rate down comment 10
iivanoff
преди 11 години
ще стане по-лесно от колкото си милсиш докато глупостта, самовлюбеността и високомерието на мсасата са култ! ... и поединично само... - всеки сам с бар-кода си :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 38 rate down comment 9
edimi
преди 11 години
И поради невъзможност, глобалните правила да се приемат "доброволно", ще бъдат наложени. Какъв ли ще е твоя баркод?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 34 rate down comment 13
iivanoff
преди 11 години
В глобалния свят това няма никакво значение! Но за да се подреди правилно глобалния свят, трябва да се спазват глобалните правила... а те могат да компенсират на ниско ниво всеки параметър във всяка посока!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 35 rate down comment 8
edimi
преди 11 години
Диференциране ще покаже къде е ръста и къде демографията е надолу. Тогава ще се правят по-правилни изводи. Регион, ресурси, природа също имат съществено значение.Поглеждайки към Канада е едно, към Азия, Африка или Арабия - друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 39 rate down comment 9
iivanoff
преди 11 години
прецедентите са в друга посока - за създаване на солидарност към "пострадалите"! И това което ти "показват" че става в Гърция не е точно това което се прави там... Но, явно хорицата разбират "дадено нещо" само когато се случи, но никога предварително :((
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 35 rate down comment 10
deant
преди 11 години
Не е проблем, просто вместо да правим нов прецедент, ще използваме вече създадения с Гърция и ще следва безогледно наливане на пари (фалшиви кредити, които няма да се върнат) и за година две ще тикат нещата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 37 rate down comment 11
iivanoff
преди 11 години
Да ама хората имат няколко "неприятни" к-ва и едното от тях е че се приспособяват! Затова се налага промяна на правилата в движение... за тяхно добро де! После кой ще ги пасе като минат 20млрд... и по-точно с какво?... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 57 rate down comment 8
lordrad
преди 11 години
В природата слабите биват изяждани или умират.В икономиката следва да фалират.За да се върне доверието Кипър следва да бъде оставен да фалира а който е влагал пари в техни банки си има гаранция по банковите депозити в определен размер.В този случай няма да има измамени всичко е било ясно от самото начало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 50 rate down comment 11
ganyo
преди 11 години
Да очакваме,че и БСП ще отръска джобовете на тези,които са спастрили по нещо нещо,за да ги раздаде на тези,които предпочитат да реват,вместо да работят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 57 rate down comment 9
Chick-Chirick
преди 11 години
Проблема е с мафията (срастването на "бизнес" и "политика"). Измислиха едно много удобно определение "Too big to fail" и така печалбите се приватизират, а загубите се социализират. Това много трудно вече може да се промени. Сега се изясни, че някои просто са "Too big to jail". Иначе банките в Кипър няма да отворят, просто защото нямат ликвидитет. ЕЦБ няма да даде без споразумение, както няма да се намеси и на облигационния пазар. Остава само опцията Москва. Аз така виждам нещата. Риска е от голямата обвързаност на кипърските и гръцките банки. Решат ли този проблем в ЕС, Кипър губи всякаква сила на преговори. Това дето скандират там хората "Fu`k Europe. We have gas", ще си го имат, ама може да е от онзи-сълзливия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още