Сценарий 3 – Парламентът казва не, Кипър банкрутира
Може би най-лошия сценарий е очертан от кипърския президент Никос Анастасиадис, който предупреди, че неуспехът на споразумение за спасителен план ще доведе до изпадане в несъстоятелност на правителството, срив в банковия сектор и страната излизане от еврозоната.
Президентът Анастасиадис каза, че по време на преговорите е станало ясно, че провал би довел до спиране на подкрепата на Европейската централна банка (ЕЦБ), която все още държи над водата двете най-големи банки в страната.
Няма официален механизъм за излизане от еврозоната, така че не е ясно как това ще се случи, но кипърските политици ясно разглеждат излизането от еврозоната като много сериозна заплаха.
Съставът на парламента дава на президента съвсем крехко мнозинство, което поставя всяко ключово гласуване под съмнение.
Сценарий 4 – Парламентът гласува с не, но Кипър отново се обръща към ЕС
Алтернативен план за действие на кипърските политици за избягване на държавен банкрут е при евентуален отказ на парламента да одобри споразумението правителството да се обърне отново към ЕС и МВФ с надеждата за по-щедро предложение.
Такова би могло да включва увеличение на размера на спасителния план над 10 млрд. евро, което ще намали нуждата да се бръкне в джоба на спестителите. Това не е невероятно с оглед малкия размер на кипърската икономика, особено в сравнение с Гърция, която досега се е споразумяла да получи 240 млрд. евро.
Готовността за компромис обаче ще зависи от настроението на страни-кредитори като Германия, където общественото мнение вече е против спасяването на периферните държави.
Сценарий 5 – по-голяма роля за Русия
Русия вече отпусна на Кипър 2,5 млрд. евро, смята се че руски граждани държат в кипърски банки 20 млрд. евро. Официално лидерите на Русия изразиха недоволство, че не са въвлечени в разговорите за спасяване на Кипър.
Все още обаче е съмнително дали ЕС ще позволи да Русия да се включи в спасяването на островната държава.
преди 11 години Това е добре - просто е нормално условие в нормалния ни свят! Но кой предлага парите, колко струват и какво следва от това?... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години проблема на цялата криза и в Америка и в Европа е държавната намеса и опита да се спрат фалитите още със двете ипотечни банки ако бяха фалирали Америка щеше в момента да е със 10 % ръст на икономиката и без дългове фалита е част от пазарната икономика и който него иска иска социализъм отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе я всеки да си плаща сметката за обяда! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво, ето един добър коментар! Дано разбираш напълно това което си написал! И какво следва от това... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години естественото състояние на всяка пазарна единица е фалита всичко друго е социализъм или модерен капитализъм когато един индивид не е спазвал правилата трябва до понесе отговорност за това отговор Сигнализирай за неуместен коментар