Парламентът на Кипър се събира за извънредно заседание, на което трябва да бъдат обсъдени условията по спасителния пакет за страната. През уикенда те предизвикаха остри реакции сред населението на островната държава, пише ВВС.
Партията на президента на страната Никос Анастасиадис разполага с 20 места в 56-членния парламент, което означава, че за приемане на мерките ще трябва и подкрепата на други партии.
Ако сделката за получаване на помощ от 10 млрд. евро бъде приета от парламента, банките в Кипър вероятно ще останат затворени не само днес, а и утре, тъй като има опасения от банкова паника, коментират местни медии.
От управляващата коалиция обявяват, че са готови да приемат условията на ЕС, но срещу гаранции, че чрез сделката проблемите на Кипър ще бъдат решени. Лидерите на опозицията обаче са твърдо против, посочвайки, че „президентът е предал нацията“.
Вчера президентът на страната заяви, че ще направи опит най-проблемната точка от споразумението – тази за
данъците върху депозитите, да отпадне. „Напълно споделям недоволството, причинено от това трудно и болезнено решение“, посочи той.„Това е и причината да продължа да се боря с еврогрупата за отмяна на това решение в идните часове и да можем да ограничим влиянието върху дребните вложители“, обяснява Анастасиадис.
Президентът посочва, че изборът му е бил между стабилизиране на финансите или колапс на финансовата система и излизане от еврозоната. Според него това е най-тежката криза за Кипър след турската инвазия от 1974 година.
Съгласно споразумението всички депозити в Кипър ще бъдат обложени с еднократен данък – той е със ставка 9,9 на сто за сумите над 100 хил. евро и 6,75 на сто за по-малките депозити.
Вложителите ще бъдат компенирани със съответен брой акции от капитала на банките, където са депозирали парите си. Президентът обещава освен това всички, които оставят депозитите си в кипърските банки през следващите две години, да получат облигации, свързани с приходите от природен газ.
Президентът възлага надежда тези приходи да дойдат от откритото през 2011 година находище в Средиземно море. Според оценките то съдържа между 5 и 8 трлн. кубически фута природен газ. Проблемът е, че добив не може да започне заради спорове с Турция.
По всяка вероятност условието за облагане на депозитите едва ли ще бъде отменено, тъй като се смята, че Германия настоява за него. Причината е, че в Кипър се държат големи количества руски капитал и има подозрения за пране на пари.
Все пак има известни надежди за промяна на условията. Говорителят на Европейския парламент Мартин Шулц е посочил, че според него би трябвало да се приложи по-социален подход, при който сметките под 25 хил. евро да останат защитени от новия данък.
Според източници на ВВС се обсъжда известна промяна, след която малките депозити да бъдат обложени с 3 на сто, но за сметка на данък от 12,5 на сто за големите депозити.
преди 11 години Или излезте от ЕЗ и напечатайте си пари , ограбете парите на спестителите и се надявайте че след 10 г. ще сте бедни но стабилни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Оберете 10% от парите на хората и гарантирайте финансовата стабилност. До година -две ще се наложи да ограбите 50% за да закърпите положението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар