IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Валдис Домбровкис: На Кругман му е трудно да признае, че сгреши

Премиерът на Латвия отвърна на критиките на нобеловия лауреат за мерките за строги икономии в балтийската държава

09:00 | 16.03.13 г. 29
<p>
	<em>Валдис Домбровкис. Снимка: Ройтерс</em></p>

Валдис Домбровкис. Снимка: Ройтерс

Премиерът на Латвия Валдис Домбровкис отвърна на критиките на икономиста Пол Кругман за мерките за строги икономии. В интервю за CNBC, направено по време на срещата на върха на Европейския съюз (ЕС), Домбровкис коментира, че на нобеловия лауреат му е трудно да признае собствената си грешка.

“Кругман каза през декември 2008 г., че Латвия е новата Аржентина и неизбежно ще фалира. Сега той има проблем да признае очевидното – че сгрешил, и затова се опитва да търси проблеми. Латвия обаче се възстановява от икономическата криза”, посочи той.

“Фактът, че през последните две години ние се радваме на бърз растеж, показва, че това вероятно е правилната стратегия”, допълни премиерът на страната.

Правителството на Латвия предприе тежки икономии, след като кредитният бум доведе до икономическа катастрофа през 2008 г. Властите предприеха най-мащабната фискална корекция в Европейския съюз тогава, в резултат на което брутният вътрешен продукт (БВП) падна с 24% през 2009 г.

Ангажиментът за благоразумна фискална политика, както и отчетеният растеж от 5,5% през 2011 г. и 4,5% през 2012 г. спечели уважението на привържениците на строгите икономии, сред които е и канцлерът на Германия Ангела Меркел.

Кругман обаче, който е известен с позицията си срещу строгите икономии, остана последователен критиките си срещу балтийската държава. “Хвалебствията за Латвия говорят повече за това, на което ни се иска да вярваме, отколкото за реалността, както и за макроикономическите фундаменти”, написа той в коментар за New York Times.

“Наблюдавахме спад, равносилен на депресия, а след 5 години възстановяването е само частично. Безработицата наистина намаля, но все още е твърде висока, още повече, че спадът вероятно се дължи на емиграцията. Ситуацията не може да се определя изобщо като успех”, написа Пол Гругман.

Според CIA's World Factbook безработицата в Латвия е била 14,3% през 2012 г., а емиграцията се е увеличила с 13 на сто през последните десет години. По-съществен ръст на емиграцията се наблюдава точно във времето след въвеждането на строгите икономии и е особено видима сред по-младото население на страната.

Валдис Домбровкис обаче посочи, че заради икономиите вече има възможност за въвеждането на някои стимули, като например намаляване на данъците върху труда и увеличаване на заплатите в публичния сектор.

Той определи дебатът за строгите икономии и мерките за растеж като фалшив и допълни, че има нужда и от двете. “Необходимо е да се възстанови финансовата стабилност и да си възвърнем видимостта на пазарите. В същото време се нуждаем и от мерки за стимулиране на растежа, за да се измъкнем по-бързо от тези проблеми”, коментира премиерът на Латвия.

Кругман е “ветеран” в споровете с балтийските държави. Миналата година критиките му към Естония предизвикаха бурна реакция от страна на президента на страната Тоомас Хендрик. “Да, какво всъщност знаем ние? Ние се просто тъпи и глупави източноевропейци. Невежи. Вероятно някой ден ще разберем”, написа гневния Гендрик в профила си в Twitter по повод коментарите на Кругман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 6 rate down comment 1
george_tn
преди 11 години
колкото до вътрешните ни проблеми - те са част от "еволюцията".Какво е мафията - преразпределяща структура. Какво е корупцията - "друго" вид разпределение. Раздута администрация - по-социално разпределение. Укриването на данъци, сива икономика - не може да дадеш повече от това което имаш.Все неща които се опитват да излязат извън неработещата система и са породени от нея, заст от еволюцията. Тези неща БИ трябвало да си дойдат на място ако решим по важния проблем - системния. Когато не ти се налага да си престъпник ще се бориш с престъпното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 9
trendline
преди 11 години
Всичко което си написал е вярно. Само че тези промени ще се случат след доста време и то под натиска на хората по улиците и площадите.Още колко години ще чакаме Германия с болните си амбиции да смъкне диктата от останалата част на Европа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 9
george_tn
преди 11 години
Един от сценариите за изход от кризата е - деглобализация на ЕС:- на ниво ЕС - затваряне за чужди стоки, услуги, външни за ЕС капитали + - на ниво държава от ЕС териториално ограничаване на капитала (до достигане на поносимо ниво на неравенство между държавите)+- временно браншово разделение (Германия трябва да отстъпи част от производството си иначе ще си остане фабриката на Европа)+-социална политика стимулираща потребление+-подходяща инфлация за затваряне на ножицата на неравенство (с цел мотивиране на икономиките чрез де-зомбирането им)Така ще имаме глътка въздух докато и останалия свят достигне нашето дередже. Пък тогава вероятно пак ще се глобализираме, но вече регулирано и съзнателно. Най вероятно обаче Германия и някои други "силни" няма да искат да се деглобализират, затова по вероятния сценарий е спасение поединично - затваряне на държави с цел самозадоволяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
+++++ Ще трябва да изпием чашата с горчивината докрай за да разберем (светнем), че досегашния модел на преразпределение е грешен и пагубен. Еволюция - какво да правиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
trendline
преди 11 години
Не е точно така. Едната половина (Европа) се движи назад а другата половина напред но под условие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 3
george_tn
преди 11 години
Икономии или не - това са само кризисни политики. Те не решават същинския проблем - блокирала система на разпределение. И двете политики водят към едно и също място. Верно с икономии агонията ще е по дълга.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 0
Ибн ал Кан
преди 11 години
Фискалната ни политика е правилна, но структурната, макроикомомическа е това, което ще ни погуби.Сам по себе си борда не генерира растеж. Както се казва в математиката "необходимо, но не достатъчно условие".Липса на свободна пазарна среда, картелирана икономика, трайни корупц. практики, лобистки закони, липса на адекватно правосъдие.На целия ни "велик" частен бизнес основното му занимание е да прави корупц.сделки с ..държавата :) ))Като започнем от банките, та свършим до бетоновите възли!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 1
Ironhorse
преди 11 години
Мисля, че Балтика и ние България, водим единствено правилната политика за излизане от кризата и повишаване на шансовете за по-добър живот.Кругман е от банковата олигархия, която отчаяно се стреми да се задържи на върха.Германия води политика за премахване на огромната власт на банковия капитал и превръщането му отново в индустриален, насочен към производство, а не деривати, заеми, лихви и прочее измами !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
Европа на две скорости . Едната на дисциплината, а другата по съветите на Кругман .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още