Гърция продължава да скърца под тежестта на огромния си дълг и свиването на икономиката. Възможността страната да напусне еврозоната става все по-вероятна.
Ефектите от подобен ход обаче биха били брутални за обикновените гърци, чиито доходи вероятно ще се свият наполовина на фона на нарастващите цени, пише Ройтерс.
Излизането на Гърция от еврозоната обаче би имало и други последици.
Досега не се е случвало държава да се откаже от единната валута, затова и в европейските договори не са разписани конкретни процедури, чрез които да се контролира излизането от еврозоната на държава-членка.
Ако на изборите на 17 юни гърците отново подкрепят партиите, които не подкрепят реформите и мерките за икономии, Атина може да бъде принудена да се върне към драхмата и да поеме по свой път.
Новата драхма обаче би загубила половината и дори повече от стойността си, предупреждават Фондацията за икономически и индустриални изследвания в Гърция. Това ще повиши инфлацията и ще срине покупателната способност на гражданите на страната.
Ще продължи да нараства и безработицата, въпреки че в момента всеки пети грък е безработен, предупреждават от организацията.
Перспективите за връщането към драхмата вече накараха много хора да изтеглят спестяванията си от гръцките банки. Докато през септември 2009 г. размерът на депозитите в гръцките банки достигаше 237,8 млрд. евро, към март тази година той вече се е свил до 165,3 млрд. евро.
Победа на антиевропейските партии на изборите би означавало, че бягството на гръцките вложители може да прерасне в паника, отбелязва агенцията. Може и да се стигне до налагането на контрол върху движението на парите.
Тъй като новата драхма бързо ще изгуби стойността си спрямо другите валути, спестяванията и пенсиите на обикновените гърци ще се свият скоростно. Анализаторът Вангелис Агапитос оценява, че инфлацията при новата драхма ще достигне 40 и дори 50%, за да навакса падането на стойността на новата валута. Това ще направи всичко много по-скъпо.
Агапитос посочва, че за да спре падането на стойността на драхмата, лихвените нива трябва да стигнат 30-40%. Това ще направи невъзможно изплащането на кредитите и банките в Гърция трябва да бъдат национализирани, обяснява експертът.
Много гърци и редица експерти смятат, че отказът на страната от еврото ще стимулира икономиката. Според Константин Михалос, президент на Атинската търговско-промишлена камара, Гърция не разполага с достатъчно силна експортно-ориентирана икономика, да се възползва от девалвацията на валутата. Страната в момента внася два пъти повече, отколкото изнася.
“Без никаква реална тежка промишленост гръцката икономика не може да се възползва от това предимство”, коментира Михалос.
"Основната ни индустрия е туризмът, но в една хаотична ситуация кой турист би избрал да дойде в Гърция, веднага след като страната се върне към драхмата?", допълва той.
Експерти предупреждават, че връщането към драхмата би предизвикало разпространението на крайната бедност в страната от 40-те години на миналия век, когато Гърция беше под нацистка окупация.
Анализатори очакват и повишаване на престъпността заради борбата на хората да си плащат сметките.
преди 12 години Гърците трябва да проумеят положението си, по един или друг начин. Техния основен проблем е че стандарта им на живот е фалшив и нямат никакъв вариант да го поддържат без нови заеми, а такива никой няма да им даде. Всичките лакърдии за драхма, греко и т.н. няма да им помогнат, напротив Лацис, Ниархос, Канелополос, Вардиноянис, Кокалис, Фрагос и т.н. ще ги оберат максимално в суматохата.Напълно ги разбирам, няма как да го върнат лесно този дълг, но и в Европа не са ***, знаят колко са депозитите на гръцки граждани в страната и чужбина и са наясно че голяма част от тях не са спестени от произведен продукт! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този сценарий е напълно възможен ако реформата се прави от бездарници и безволеви хора. Всичко може съвсем културно да се размине. Въвежда се и там валутния борд. Връзва се драхмата към еврото. Окастрят се заплатите в държавния сектор и парите се пренасочват в инвестиции. Най-грубата мярка, която ми хрумва е да се въведе мораторим за теглене на големи суми от банките. Има начини,само да има отговорни хора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години в крайна сметка гърците пак ще са на далавера, Ще изработят кредиторите ликвидирайки дълга си чрез печатане на пари. От там нататък обаче ще трябва да се оправят сами защото може да ги изритат и от ЕС. А без еврофондовете до 5 години ще са на нашия стандарт ако не и по-зле отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Абсолютно 100% съгласен съм с рецептата на bertram.Дори мисля че това е единственият начин. Колкото и нецивилизован, нехуманен или несоциален да изглежда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що за оптимизъм е това , е драхмата ще се обезценява инфлационно - под 100%. Ако го направят само първите няколко месеца драхмата ще я обезценят 9 пъти и просто ще индексират заплатите на държавните служители. Ще предложат плащане на дълга в драхми , дали ще се приеме от кредиторите си е проблем на самите кредитори , но те ще си намалят дълга 9 пъти.Населението ще продължи да си държи парите в чужди валути - най вероятно в долари , до момента на стопяването на дълга. После драхмата , ще е толкова стабилна че ще е предпочитана валута дори на германците които сега се пенят понеже са много стабилни и лихвата по ДЦК им е 0-ла вече. Което си е трагедия и много показателно за икономическия растеж , който е строго нездравословен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "непригодност" е доста наукообразна дума, но честно да си кажа не виждам никакъв смисъл в писанията на Иван Митев. Ако беше толкова лесно никой нямаше да се прави на ***, а кризата в Гърция щеше да е минало. Нека да кажа моята рецепта, която няма да подейства за 24ч. , а за около 3 години.1. Излизане от еврозоната със съпътстващите го икономически катаклизми.2. Фалит на Гръцката държава3. Някаква сделка с Парижкия клуб примерно4. Падане на изкуствено високия стандарт на гърците с около 70%5. ГЛАД и в следствие от него промяна на ценностната система6. Здрава работа7. Ако глада е подейстъвал възпитателно - отлепване от дъното.Единствената сила , която може да накара мързеливецът да работи е големият глад.тъжно, но е така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Бихте ли дали пример за нещо което е "ресурс м". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Г-н Иван Митев,Имате някакъв личен проблем. Стига вече с тази "непригодност" по всички форуми. Звучи досадно и тъпо вече, а в началото беше само смешно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Какво му е трудното на гръцката криза?Прекратява се причината и до 24 часа време кризата ще е премахната.Днес гръцката криза се развива, защото се запазва причината непригодно за евро гръцко държавно финансово управление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар