IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Засилват се опасенията, че "Северен поток 1" няма да бъде рестартиран*

Засега газовите пазари в Европа не реагират с резки изменения на новините за искания от "Газпром" форс мажор на доставките

11:09 | 19.07.22 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg&nbsp;</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg 

Писмата, които "Газпром" изпрати до няколко свои клиенти, засилват опасенията, че Русия няма да възстанови доставките на газ по "Северен поток 1", коментират източници на Ройтерс. Агенцията съобщи, че няколко големи европейски компании, клиенти на "Газпром", са получили предупреждение за проблеми с доставките поради независещи от газовия холдинг обстоятелства.

В писмата си "Газпром" декларира форс мажор със задна дата - от 14 юни, тоест когато стана ясно, че Канада няма да върне изпратена за ремонт турбина от компресорната станция "Портовая" на газопровода. Вече стана ясно, че писмо с подобно съдържание са получили Uniper и RWE.

Uniper съобщи, че не приема формулировката на "Газпром" и ще възрази срещу искането. От RWE обаче отказват коментар по казуса и дали ще предприемат някакви последващи стъпки.

Според анализатори вероятно с това писмо руската газова компания иска да избегне плащането на компенсации за германските си клиенти от намаляването на доставките по "Северен поток 1" в последния месец. Но другата по-притеснителна опция е, че Русия въобще не смята да възстанови работата на газопровода.

Не очакваме, че работата на газопровода ще бъде възобновена, коментира комисарят по въпросите на бюджета Йоханес Хан, цитиран от Bloomberg. "Работим с очакванията, че няма да бъде рестартиран и при това положение трябва да бъдат взети някои мерки", допълни още той. Те ще бъдат представени на 20 юли и ще съдържат насоки за действия, включително и за критериите, по които може да се стигне до спиране да газоподаването за потребителите. 

През миналата седмица говорителят на руското Министерство на външните работи Мария Захарова нарече подобни коментари "спекулации" и заяви, че газопроводът е спрян за техническа профилактика и всички заинтересовани страни са получили и обсъдили графика на тези дейности.

За момента европейските анализатори не могат да разберат мотивацията на "Газпром" да изпрати тези писма, посочват от Rystad Energy. Говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер коментира, че Русия просто продължава да използва природния газ като икономическо оръжие - целта е натиск върху пазарите, повишаване на цените и заплаха за глобалната енергийна сигурност.

Към момента обаче пазарите в Европа не реагират с резки изменения. Цената на природния газ на най-голямата борса - нидерландската TTF, се повиши минимално до 161,50 евро за мегаватчас с доставка през август в ранната търговия. Преди ден председателят на германския мрежови оператор Клаус Мюлер също отбеляза липсата на големи сътресения в последните дни, коментирайки, че пазарите вероятно вече са калкулирали риска от спирането на газовите доставки за Германия и Европа и цената на газа влиза в плато.

газ газ

Източник: TTF

От "Газпром" отказват коментар по темата. В ежедневния си брифинг днес (19 юли) от компанията посочват, че газовите доставки през Украйна се запазват на нивата от предишните дни - около 42 млн. куб. метра на ден през входната точка "Суджу", допълва ТАСС.

Доставките през другата входна точка в Украйна - "Сохрановка", все още се отказват от украинския газопреносен оператор. Тя се намира в окупираните от руските военни територии и от "Газотранспортна система на Украйна" заявиха в средата на май, че не могат да гарантират доставките през нея.

Със спирането на "Северен поток 1" в момента трасето през Украйна е единственото за доставката на руски природен газ в Западна и Централна Европа. През "Турски поток" в Европа влиза газът за Югоизточна Европа и достига до Унгария.

Международната агенция за енергетика (МАЕ) предупреди, че Европа незабавно трябва да намали потреблението на газ. И повечето големи иконимики реално вече го правят - плановете за рестарт на въглищни мощности всъщност имат за цел да спестят газа, който иначе отива за производството на електроенергия. Според доклад на Ember страни като Австрия, Германия и Франция активират въглищни централи и ги оставят в "студен резерв". Те ще се включат при недостиг на електроенергия, а спестеният газ ще бъде нагнетен като буфер за зимния сезон.

* Информацията е допълнена с коментара на Йоханес Хан

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 2 години
опасения ? че това е добра новина... колкото по малко зависимост от мордор, толкова по богато ще живеем!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още