Политическа драма
Италия никога не е твърде далеч от политическа криза – крехко състояние, което се вижда от 14 правителства и 10 различни премиери от създаването на еврото насам.
Коалицията на премиера Марио Драги успя да балансира, като запази ръста на икономиката след пандемията и намали гигантския дълг на Италия.
Макар че се предполага, че той трябва да остане на власт до следващата пролет, се забелязват пукнатини на фона на борбата за позиции преди парламентарните избори.
Движението „Пет звезди“, водено от Джузепе Конте, няма да подкрепи спасителен пакет за компаниите и домакинствата, ударени от нарастващите енергийни цени, а външният министър Луиджи ди Майо се отдели от тази група, за да създаде нова партия.
Междувременно лидерът на „Лига“ Матео Салвини иска по-висок дефицит, за да се финансират енергийните облекчения, а лидерът на „Напред, Италия“ и бивш премиер Силвио Берлускони иска нов кръг преговори, за да види дали партиите остават ангажирани с правителството.
Дори без предсрочни избори перспективата популистите да получат властта или коалиция, която или изпитва трудности да управлява, или харчи пари неразумно, е реална. Това е последният сценарий на Bloomberg Economics.
„Ако политическата ситуация стане враждебна и ново правителство на Италия не може да договори посоката напред с Европейската комисия, не може реалистично да се очаква, че ЕЦБ ще се намеси“, казват икономистите. „Предвид факта, че ще те трябва да се бори с инфлация, резултатът ще бъде фрагментация – и потенциално криза“, посочват те.
Конфронтация с ЕС е опасна, защото ще ограничи възможностите на блока да помага. Така Гърция бе почти изкарана от еврозоната през 2015 г. при популисткото правителство на тогавашния премиер Алексис Ципрас.
Дори без противопоставяне драстичното намаляване на разходите, което ЕС поиска от гърците, няма да бъде толкова лесно за Италия.
Несигурно бъдеще
Със среден матуритет по дълга от над 7 години Италия има известна устойчивост. Размерът и ролята ѝ като основател на ЕС също я поставят в различна политическа категория.
На този фон може да се прояви залитането между моменти на напрежение, с периодично увъртане – точно както определяше оцеляването на еврото досега.
На такъв благоприятен път залага Дарио Пъркинс, управляващ директор на глобалния макро отдел в TS Lombard и бивш служител на британското финансово министерство.
„За пръв път от дълго време ЕЦБ всъщност изпревари проблема“, казва той. „ЕЦБ очевидно осъзна, че е нейна работа да предотвратява тези евро кризи. Затова не мисля, че перспективата е толкова мрачна, колкото изглежда“, посочва Пъркинс.
Инвеститорите в облигации явно са съгласни, успокоени, поне засега, от реакцията на ЕЦБ. Спредът между доходността по 10-годишните италиански облигации и германските такива се стесни от 240 базисни пункта в средата на юни до под 200 базисни пункта.
„Ако реагират правилно, мисля, че това е изключително важно и може всъщност фундаментално да адресира нещо, което не е разглеждано от кризата в еврозоната“, казва Лонерган от M&G. „Това изцяло променя рисковите свойства на италианските облигации“, допълва той.
Но един или всички споменати сценарии все пак може да се материализира, може в резултат на други заплахи – например рецесия в региона, причинена от енергийна криза, в случай че Русия прекъсне доставките на газ. Подобна перспектива може наистина да застраши всичко, особено Италия.
Макар че други страни като Гърция, Испания и Португалия също да са уязвими към спекулации, трудно е да си представим криза, която италианците биха могли да избегнат.
Натискът върху други правителства да преразгледат отдавна погрешния дизайн на еврото може да се засили, докато политическото напрежение натежава върху ЕЦБ.
„Може да е нужно началото на реална криза, за да се активизират с действия лидерите на Европейския съюз или за да бъде създаден постоянен фискален предпазен механизъм за еврото“, казват анализаторите на Bloomberg Economics.
преди 2 години А в училище не учихте ли за разликата между вътрешен и външен дълг ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Това го слушам всяка година, до сега никой не е фалирал. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И аз това се опитвам да им обясня , че БВП е лъжлив показател , що се отнася до кредитоспособност на куха икономика . Те обаче така и не вдянаха , че дългът държи икономиката жива , и че без икономика няма БВП който да е реален . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ей сега поглеждам статистиката, че той експорта на Италия за 2021 по-голям от експорта на пPocия, бе! Към 600 милиарда долара. Ааа, таварищ копейниците, кво стана? Нали нещо от дълг го правели БВПто и главно от услуги? Ауу, миличките опоркаджийчета, ами сега? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами щом е так, режи вените, нали си сигурен в края на света?! :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Говориш глупости, човече! Какво общо има дълга с цената на постригването? Да кажеш,че БВП се правело от дълг е тотална смешка! Ааа, всъщност видях по-долу как си обясняваш икономиката - с "далавери". Ясно. А цената на услугите е различна, защото стандарта е различен! Като заплатите са средно 2 К Евро, няма как подстригването да е 2 евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Идат масови фалити на цели държави. Това трябваше да се случи още преди 2 - 3 години, но го отложиха във времето чрез денонощно печатане на пари и хеликоптерното им раздаване. Те са знаели кво предстои, но просто са искали да удължат времето до смъртта. Е това време вече дойде и нищо не може да спре агонията, в която вече навлиза света, преди смъртта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Има такъв БВП щото има огромен дълг и банкиране с частичен резерв. Без тоя дълг БВПто им щеше да е под 10% от сегашния БВП. Само сравнете например цената на едно подстригване там и тук. Една и съща работа, цените се различават в пъти. И не, не е заради по-качествената прическа. Просто има финансови манипулации правещи така, че някои държави да се тъпчат с лесни пари а други да им плащат за далаверите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Айде пак глупости и лаладжийство. Италия има БВП колкото на пPocия. Икономиката работи и то добре. Проблемът на Италия, Португалия, Испания и Гърция е, че винаги се появява крайния ляв или десен популист (обикновено и двата спонсорирани от кремъл, за да клатят лодката), който обещава да харчи повече, отколкото икономиката изкарва. На тези страни приходите не са проблем, а раздитите разходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Голяма икономика.. - просто кредитен трилионер с приятел банкер. Това са европейските колоси, всъщност западните икономически колоси. Откриха философския камък, т.е. печатането на пари и .. всичко беше наред досега... Ама сега изведнъж се оказа, че енергията струва много... и печатането не е достатъчно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар