Канада се готви да върне блокираната турбина за "Северен поток 1", твърди високопоставен източник на Ройтерс от украинското Министерство на енергетиката. Според него Канада и Германия не искат да позволят на Москва да използва задържането на съоръжението за газопровода като мотив да спре доставките на газ за Европа.
На този етап от Министерството на природните ресурси на Канада отказват коментар на информацията на Ройтерс. Агенцията посочва, че все още няма отговор и от германските министерства на икономиката и външните работи.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек коментира пред Bloomberg обаче, че официално е помолил Отава да позволи връщането на турбината от "Северен поток".
В средата на юни Siemens съобщи, че не може да върне обратно изпратено в Канада за ремонт съоръжение за газопровода. Причината са санкциите, които страната наложи на Москва заради войната в Украйна. Те не позволяват доставка на оборудване за енергийната индустрия. Заради това "Газпром" намали с 60% потока на газ към Германия по "Северен поток 1".
На 11 юли руският газов гигант ще започне планов ремонт на газопровода и в Берлин се опасяват, че работата му изобщо може да не бъде възобновена.
"Аз ще бъда първият, който ще се бори за нови тежки санкции на ЕС, но тежки санкции означават, че те трябва да засегнат Русия и (руския президент Владимир - б.ред.) Путин повече от нашата икономика", коментира Хабек по повод критики, които се очакват по повод отправеното към Канада искане.
Как да говорим за солидарност, ако страните не спазват решенията за санкции, които са поели, коментират от украинското Министерство на енергетиката пред Ройтерс. От институцията посочват, че ще настояват пред своите канадски партньори да не се отказват от решението си да не връщат турбината за "Северен поток 1", както и към ЕС да реагира на казуса.
Дори и работата на "Северен поток 1" да бъде спряна напълно, Русия все още има няколко възможности за доставки на газ за Европа - "Ямал", през Украйна и през "Турски поток". Притокът през Украйна също е намален - до около 40% от договорените преди години почти 110 млн. куб. метра на денонощие, тъй като украинският оператор на газопреносната мрежа ГТС отказва заявките през една от входните точки - "Сохрановка", която се намира в окупираната Луганска област. Мотивът е, че компанията не може да гарантира транзита по това трасе.
През "Суджа" транзитът остава без промяна в последните седмици - около 42 млн. куб. метра за денонощие, съобщава ТАСС, базирайки се на данни на "Газпром". ГТС поиска целият транзит за Европа да преминава през тази входна точка, но от "Газпром" посочиха, че за това няма техническа възможност.
преди 2 години Хех, каква стана тя. Не само имало турбина, НО щели и да я върнат на агресора?.. През това време хората *** като мухи във войната. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Значи не било руска пропаганда това с турбината? :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Германия е троянския кон на Русия в Европа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар