Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се надява споразумението за санкциониране на руския петрол да бъде достигнато през идните дни. Това заяви тя пред CNBC по време на Световния икономически форум в Давос.
Страните членки на блока се опитват да наложат петролно ембарго на Русия от няколко седмици, но страни като Унгария, Словакия и Чехия засега блокират мярката.
„Надявам се, че говорим за дни. Имаме една или две държави членки, чиито територии са само на суша, така че не могат да получават петрол по море и се нуждаят от алтернативи през тръби и в рафинерии, така че се опитваме да намерим решение“, коментира тя.
„Работим по петролното ембарго много усилено“, коментира тя.
ЕС взе решение да се откаже от руските въглища миналия месец, но налагането на ограничения за петрола се оказа доста по-трудна задача. Страните, които са силно зависими от руските изкопаеми горива, се притесняват за ефекта, който подобни мерки ще имат върху техните икономики.
Унгария иска финансова подкрепа в размер на 15-18 млрд. евро, за да се откаже от руската енергия. Но според запознати страната ще откаже да обсъжда въпроса на предстоящата среща на ЕС по-късно през месеца.
Задънената улица, в която се намира блокът, също така повдига въпроса и за това дали ЕС ще може да постигне споразумение за природния газ, който е основният енергиен продукт, купуван от Русия.
В изказване по време на самия форум Фон дер Лайен коментира, че без съмнение „ставаме свидетели как Русия превръща в оръжие енергийното снабдяване“. Москва вече спря доставките за България и Полша, след като поиска „неприятелските държави“ (в това число целият ЕС) да плащат за доставките си в рубли.
По отношение на въпроса за конфискуването на руски активи в блока, с които да се финансира възстановяването на Украйна, Фон дер Лайен каза, че Брюксел вече разглежда правни начини и средства за поемане на контрол върху руски активи както на олигарси, така и на руското правителство.
преди 2 години Да чакаме значи младежкото ГЕРБ да прави бензина над 4 лева в скоро време? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ако предоставите на страните по- евтини ресурси , те сами ще ги предпочетат пред руските . Ако са по- скъпи ЕК да ги субсидира , за сметка на желаещите санкции . Но явно праблемът друг ! Или големите страни отказват да плащат за ембаргото . Или искат да прекарат европейския данъкоплатец с лъжи подобни на зелените ........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Работи се по намиране на решение за съпротивляващите се страни - значи геноцид под цвиленето на многопростоКирчо и Кокорчо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар