Европейският съюз ще предложи забрана на вноса на руския петрол до края на годината, като идеята е ограниченията ще се въвеждат постепенно, твърдят източници на Bloomberg, запознати с въпроса.
Освен това ЕС ще настоява достъпът на повече банки от Русия и Беларус до международната платежна система SWIFT да бъде блокиран, включително този на „Сбербанк“, допълват източниците, които са пожелали да останат анонимни. Преди това САЩ и Великобритания наложиха санкции на „Сбербанк“ – най-голямата финансова институция в Русия.
Решение за новите санкции може да бъде взето още следващата седмица на среща на посланиците на блока, посочват източниците. Предложените мерки, които биха съставили шестия пакет от санкции на ЕС, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, все още не са официално представени и биха могли да се променят.
Санкциите на ЕС изискват подкрепата на всички 27 държави членки, за да бъдат приети, а няколко страни, като Унгария, отдавна се съпротивляват на мерките, насочени към руския петрол. Миналата седмица Bloomberg писа, че Германия, която по-рано беше на обратната позиция, сега подсказва, че ще даде благословията си за постепенна забрана.
Петролното ембарго би вдигнало значително залозите срещу Русия, докато ЕС – най-големият потребител на суров петрол и горива от Русия, се опитва да притисне Путин заради войната, която той води в Украйна. Освен това мерките идват в момент, в който напрежението вече е нараснало значително заради доставките на газ. През 2019 г. почти две трети от вноса на суров петрол в блока беше от Русия.
Други опции, които са били обсъждани за намаляване на руските приходи от петрол, включват налагане на таван на цените, специални механизми за плащане и мита. Беларус ще бъде включен в пакета заради ролята си в подпомагането на руската инвазия, включително защото действа като база за войските на Русия в началото на офанзивата.
Дискусиите се провеждат на фона на противопоставянето между ЕС и Москва относно това как да се плаща за вноса на газ. ЕС заяви, че механизмът, изискван от Русия, който предполага плащане за доставките в рубли, би нарушил санкциите на блока. Русия твърди, че ще спре да изпраща газ към страни, които не спазват нейните изисквания.
Доставките за Полша и България вече бяха спрени заради неизпълнение на условията на руския президент Владимир Путин, но други държави са уверени, че могат да поддържат притока на газ.
ЕС е внесъл от Русия изкопаеми горива на стойност 44 млрд. евро, откакто започна инвазията в Украйна, твърди Центърът за изследване на енергията и чистия въздух.
Други предложения, които ще бъдат обсъдени като част от новия пакет от санкции, включват ограничения върху консултантските и облачните услуги, както и такива за покупките на недвижими имоти, допълват източниците. Възможно е да има повече списъци със санкционирани хора, включително военни служители, магнати и техни сътрудници, както и хора, които се считат за отговорни за предполагаемите военни престъпления, извършени от руски войски в Украйна.
Някои държави членки също така настояват за затягане на сегашните ограничения върху морската търговия и пристанищата, като част от новия пакет, твърдят източниците на Bloomberg.
преди 2 години САЩ вият срещу Либия, да не затваря петролни кладенци. Но вие направете като нас англичаните, излезте от ЕС. Знаете ли какъв е кеф! Финансовите потоци са си наши. Не ги делим с никого. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Защото в момента Русия е най големия производител и износител в света. Американски компании дори и в момента чрез поставени лица/фирми купуват петрол от Русия и после го продават на трети страни като "американски". Затова и САЩ в момента според официалната статистика са най големия производител. Но реално петрола с който разполагат не е добит на тяхна територия. За разлика от руския. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Чудесна новина! Оправи ми деня. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И защо да купуват opкски петрол, ама през посредници, "капацитете"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Брюкселските капацитети отново изригват с поредната си гениална идея. След това решение вече няма да купуват петрол директно от Русия а ще го купуват чрез посредници на по висока цена. Просто гениално. Типично за брюкселските зелки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ватников/Салатников, я ни кажи сега, ще уморите ли руснаците от глад и студ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ама давайте по-живичко, започнете с едно яко мито от 50%. Ако искат да продават в Европа, на половин цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар