IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС вероятно ще поеме по-голямата част от разходите за възстановяване на Украйна

Очаква се темите за следвоенното възстановяване и възможните репарации да привлекат вниманието през следващите седмици

11:03 | 19.04.22 г. 42
<p>
	<em>Пожарникари гасят огън в сервиз за коли след удар на руски ракети в Лвов. Снимка: Pavlo Palamarchuk/Getty Images</em></p>

Пожарникари гасят огън в сервиз за коли след удар на руски ракети в Лвов. Снимка: Pavlo Palamarchuk/Getty Images

Европейският съюз планира да създаде доверителен фонд за солидарност с цел финансиране на възстановяването на опустошената от войната Украйна, съобщава Bloomberg. Очаква се страните членки на съюза да платят по-голямата част от разходите.

Европейската комисия е заявила пред дипломати, че работи по инструмент, фокусиран върху дългосрочните нужди на страната, а не по многостранен инструмент, тъй като блокът ще поеме голяма част от сметката, казват източници, запознати с обсъжданията. Изграден по модела на възстановителния фонд за страните членки вследствие на Covid-19, той ще финансира инвестиции и реформи, договорени с украинското правителство, но не е ясно колко ще бъде осигурено чрез безвъзмездни средства или заеми, допълват източниците.

Тъй като войната все още продължава, ЕК не иска да слага цена на намеренията, но е казала пред постоянните представители на страните в ЕС, че цифрата ще достигне стотици милиарди евро през десетилетията.

Очаква се темите за следвоенното възстановяване и възможните репарации да привлекат вниманието през следващите седмици, докато високопоставени представители в Брюксел и Вашингтон планират да обсъдят начини да подкрепят Киев финансово и да гарантират, че огромната сума пари няма да бъде използвана неправомерно, казват представители на ЕС.

Корупционен надзор

Световната банка ще бъде домакин на сесия на ниво министри в четвъртък по Украйна по време на пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Очаква се заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис да участва, казва представител на ЕС.

За страните е трудно да стигнат твърде напред с какъвто и да е план, тъй като руските сили все още нападат украинските градове, но дори ако войната приключи, ще има значителни препятствия. Ендемичната корупция в Украйна – и липсата на стабилни механизми за надзор – са две от най-големите. Нидерландия предлага всеки нов инструмент за възстановяване да може да бъде използван, за да помогне за въвеждането на управленски структури в страната, които могат да я сближат повече към ЕС и да изгладят евентуалния ѝ път към присъединяване, казват източниците.

Като първа стъпка, комисията ще изготви цялостна оценка на финансовите нужди заедно със Световната банка. Украинското правителство изчислява, че унищожението на руските сили на негова територия ще струва 1 трлн. долара.

По-голямата част от първоначалната помощ ще отиде за възстановяване на инфраструктура и подкрепа за осигуряването на публични услуги. Украинският президент Володимир Зеленски каза на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че правителството му се нуждае от 5 до 7 млрд. долара месечно, за да покрива заплати и други социални разходи.

Подкрепа за земеделците

Комисията обмисля и разширяване на гаранциите, за да помогне на бизнеса. Оценките на Украйна сочат, че около една трета от компаниите са спрели напълно дейността си, а 45% са намалили производството си.

Войната удари най-вече земеделския сектор – една от най-централните икономически активност в страната, тъй като големи части от земята не могат да бъдат използвани, земеделците са изправени пред растящи разходи, а износът е възпрепятстван.

Някои страни членки, включително Швеция и Словения, предлагат да се проучат начини за пренасочване на руски средства към Украйна, например чрез събирането на допълнителната печалба от високите енергийни цени или използването на замразени активи от санкционираните руски олигарси.

Блокът вече е изплатил 600 млн. евро под формата на заеми с облекчени условия, откакто започна войната, и ускорява одобрението на допълнителни 600 млн. евро, които може да бъдат отпуснати до лятото, казва представител на ЕС. Съюзът работи и по допълнителен пакет заеми, който може да бъде в същия размер.

Отделно Международният валутен фонд одобри 1,4 млрд. долара спешно финансиране за Украйна, като в същото време отмени 2,2 млрд. долара от предишен заем за 5 млрд. долара на Украйна, тъй като е ясно, че страната в момента не може да изпълни реформите и условията, нужни, за да се получат останалата част от срещата, включително борбата с корупцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 8 rate down comment 3
Petar2015
преди 2 години
И защо ЕС трябва да строи къщата на Волдя, след като Влад му я е счупил? Данъкоплатците в ЕС ще платят достатъчно заради бежанците и инфлацията. Я първо ЕС да помогнат на собствените си членове. Нашите пътища да не би да са в по-добро състояние от тези в Украйна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
cherney
преди 2 години
Ами, да речем, че голяма част от живота си съм прекарал в СССР и днешна Русия. Там съм роден, там съм започнал училище, там завърших и основно образование. А баща ми завърши висше образование в Луганск. Всеки има право на мнение, но невежеството относно Русия ме изкарва извън релси напоследък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 6
cherney
преди 2 години
"Европа не е виновна за нищо в случая, за да прави подаръци на когото и да било."-------------------- Това е всеобщо мнение и разбира се е дълбоко погрешно. Просто хората имат своя дневен ред, който не включва познания за Руската империя, СССР и днешна Русия. За това и мислят така, без изобщо да разбират случващото се в Украйна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 2
melon
преди 2 години
Откъде знаеш точно какво става там и защо става? Всякакви внушения са неясни. Има информационни манипулации и пропаганда.Подчертавам, че хич не съм фен на руснаците, обратното е, но украинците може и да не са това, за което ги представят. Брежнев и Хрусчов не бяха ли украинци? Украйна не беше ли част от СССР?Там е натрупано напрежение, което прерастна в братоубийствена война. Дано час по-скоро спрат! Но да се стигматизират и задължават други народи, като българския, които нямат нищо общо с конфликта ми е странно.Как всички станаха експерти по тази война и по процесите, които я задвижват?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
viva
преди 2 години
А България като е стояла 500 години между Европа и Османската орда и сме плащали с живота си, някой на нас постори ли ни нещо? Някой съжали ли ни? Компенсира ли ни? Всеки народ си има свои драми в историята и е длъжен да си изтърпи болката. Няма как един народ да понася болката на всички, а когато го боли винаги да е сам. Европа не е виновна за нищо в случая, за да прави подаръци на когото и да било.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Тъй-тъй. Едно време строяхме комунизъма, после като не мина номера с Грета и затоплянето, ще строим Украина :) Дупе да ни е яко :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 2
viva
преди 2 години
Е, сега разбрахте ли защо Зеленски не бърза да сключва примирие и да се разберат с руснаците. Американците са му обещали да му възстановят Украйната с парите на европейците. По-добре да му досъборят руините от постсъветска Украйна и да му изградят всичко наново. Европа ще плаща, а САЩ и Украйна ще прибират комисионите. Ах Европо, Европа. Жалка! Люлка на съвременната цивилизация, която всеки гледа как да издои. Ние приемаме бежанци от къде ли не, ние плащаме за всичко. САЩ само дирижират и обират накрая каймака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 7
cherney
преди 2 години
Защо с парите на ЕС? Може би, защото в момента тази държава и нейния народ стои между нас / ЕС / и огромна азиатска орда!? В момента те плащат с живота си, а за теб бензина и олиото са се повишили. Или тая сделка не ти е ОК?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 12
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Не е лошо да включим и парите от кремълския резерв в този фонд, които са под запор сега. И не само за подпомагане на Украйна, ами и за всички бизнеси, на които Мордор конфискува имуществото. Който чупи-купи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 4
Repoman
преди 2 години
Не разбирате ли, това ще е просто поредното оправдание на ЕЦБ да не спира печатницата и да ограбва хората от населението от еврозоната. През годините имаше много оправдания, последното което изтрая 2г. беше ковида, сега обаче трябва ново оправдание за печатането и грабежа, съответно следващите неща за които ще се печата с хиляди милиарди евро ще е уж за Украйна ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още