IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК: Плащането за газ с рубли нарушава санкциите срещу Русия

Предложената схема за плащане означава, че Русия ще има пълен контрол върху процеса, сочи анализ на ЕК

10:50 | 14.04.22 г. 30
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Европейската комисия предупреди членовете на ЕС, че плащането за руския природен газ с рубли ще наруши санкциите срещу Русия, наложени заради военната инвазия срещу Украйна. В Брюксел анализираха внимателно искането на руския президент Владимир Путин "враждебните" към Русия страни да плащат за суровината в рубли, пише Bloomberg.

Русия заплаши, че ще спре газа от 1 април за всички държави, които не изпълнят това условие.

На 31 март от Москва съобщиха и каква схема предлагат за плащането на газа. Европейските клиенти трябва да отворят две сметки в "Газпромбанк" - една във валутата, в която плащат за газа по договор, и една в рубли. Банката ще бъде отговорна за превалутирането на плащането и насочването му към "Гапром".

Руският министър на енергетиката Николай Шулганов коментира преди ден в интервю за "Известия", че този начин на плащане няма да доведе до загуби за клиентите на руския газов гигант.

Според анализите на ЕК обаче тази схема създава нова "правна ситуация", пише още Bloomberg, позовавайки се на свои източници. Засега в ЕС - и от страна на правителствата, и от компаниите, още се чудят какво означава това искане на оперативно ниво. Националните власти и европейските институции в момента разработват насоки за работа на европейските компании при променените условия.

Предложената от Москва схема означава пълен контрол над плащанията, коментират анализатори. Централната банка на Русия ще определя условията, при които трансакциите ще бъдат сметнати за извършени и дали компаниите са изпълнили изискванията. Нещо повече - превалутирането ще се извършва по курс, определян от руските власти.
Реално това може да доведе до допълнителни нови разходи, посочват още източниците на агенцията.

Заради схемата ЕС няма да може да налага допълнителни санкции срещу "Газпромбанк". В момента тя е изключена от санкциите и все още е част от системата SWIFT, но има натиск и тази финансова институция да бъде ограничена заради войната в Украйна.

Повечето държави от ЕС са категорични, че няма да плащат за руския газ в рубли. Германия също обяви, че няма да се съобрази с искането на Русия. В някои членове обаче се прокрадва колебание заради голямата зависимост от вноса на руския природен газ.

gas gas

Източник: Bloomberg

В договорите за доставка на руския газ в Европа е включен начинът за плащане и обикновено той е в евро или долари. По информация на ТАСС в новия дългосрочен договор, подписан от Унгария през есента на 2021 година, е предвидено и плащане в рубли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 3 rate down comment 3
deant
преди 2 години
Вие, госпожо имате ли достъп до тези договори?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
andy
преди 2 години
"Имаш ли силата(парите), имаш и правото!!!" - древна САЩианска поговорка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
юрист
преди 2 години
Обърнете се към булгартрансгаз и газпром за съдържанието на договорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
andy
преди 2 години
Ти да видиш!!! А аз до сега си мислех, че ги подкрепя! :-))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
deant
преди 2 години
Може ли линк към договорите за да можем да анализираме клаузите и ние, не само Вие?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
1. Биологична хетеро семейна жена съм с професия адвокат. Упражнявам тази професия от над 22 години и съм член на САК.2. Май Вие изобщо не сте наясно с договорното право3. ''... Опишете ми как преспокойно изправната страна може да наложи договорите...'' Като изпрати писмо с позоваване на договора и изрично опише в него, че искането на газпром за плащане във валута, различна от описаната в договора, представлява нарушение на договора и неточното му изпълнение. Във всеки такъв договор има изрична клауза, съгласно всички промени в договора се извършват с ПИСМЕНОТО съгласие на двете страни във вид на анекс, който е неразделна част от основния договор. Повече няма какво да Ви разяснявам- тези разяснения представляват правен съвет, за който законно ми се дължи възнаграждение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
Shadow1
преди 2 години
Мисля че не сте трезвен или трезвена, вчера или днес да сте препивали случайно? Мъж или жена сте впрочем? Опишете ми как преспокойно изправната страна може да наложи договорите и да пристъпи към точно им изпълнение, както вие казахте в последното си изречение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Плащането за руски газ с рубли не нарушава само ЕС санкциите, които са във вид на ЕС регламенти- ЕС закони с пряко и директно правоприложение, и задължителни за изпълнение във всички ЕС държави, които стоят над правните норми на отделните национални законодателства на държавите- членки на ЕС и имат висша правна сила над националните им законодателства. Плащането с рубли нарушава преди всичко писмените газови договори на тези държави с газпром, така, че- и от двете гледни юридически точки, изискването на газпром за плащане с рубли за доставката на руски природен газ от газпром в държавите от ЕС е едностранно нарушение на тези договори от едната страна по договорите- газпром. Следователно, изправната страна по договорите може преспокойно да иска или обезщетение, или разваляне на договорите, или налагането на договорите- т.е. да се прекрати нарушението и да се пристъпи към точното изпълнение на договорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още