Големи търговски къщи се готвят да спрат търговията с руски петрол от 15 май, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници. По този начин търговците се подготвят за евентуално ембарго от страна на ЕС върху суровината.
На този етап страните от общността не са се решили на забрана за внос на руски петрол, макар и да има много призиви за това на фона на действията на руската армия в Украйна. Един от големите противници на идеята е Германия, чиято зависимост от руските енергийни източници е голяма. Преди ден депутати от Бундестага, след като посетиха Украйна, обаче призоваха за незабавно налагане на ембарго на петрола.
На този етап санкциите на ЕС освобождават покупките от "Роснефт" и "Газпром Нефт", които се смятат за "строго необходими" като част от мерките за гарантирането на европейската енергийна сигурност.
Източниците на Ройтерс посочват, че търговците в момента се колебаят по отношение на формулировката "строго необходими". Включване на "Транснефт" в списъка на санкциите ще доведе до нова несигурност какво следва, защото компанията държи ключовите пристанища и петролопроводи, по които руският петрол се доставя в Европа.
Големите търговци на руски петрол коментират, че ще изпълнят всички европейски санкции. Trafigura потвърждават също, че ще намалят обемите на търговията от 15 май. От Vitol отказват да коментират този краен срок, но са категорични, че търговията с руски петрол се свиват съществено през второто тримесечие. Преди време компанията съобщи, че планира до края на 2022 година изобщо да спре да търгува с руски петрол.
Други големи търговци със сорта "Уралс" като Gunvor и Glencore отказват да коментират, особено крайния срок от 15 май.
Заради войната в Украйна много петролни гиганти сами ограничиха търговията с руски петрол и се изтеглят от Русия заради опасността от репутационен риск. Но публикация в Bloomberg преди дни показа как тези заявки могат да бъдат заобиколени. Един от методите е смесването на петрола - в някои блендове руският петрол е 49,9%, но петролните търговци не го смятат за суровина с произход от Русия.
Износът на руски петрол започна да намалява, макар че покупките от Индия, Китай и Турция засега спасяват сектора. В Москва вече признават за проблемите и коментират, че "дружеските" държави ще могат да получават петрол "в широк ценови диапазон". Към 8 април, когато са последните данни от борсата в Санкт Петербург, цената на руския петрол достигна 69,80 долара за барел. За сравнение, европейският сорт Брент се стабилизира на ниво от около 100 долара за барел.
"Роснефт" и "Газпром Нефт" държат около 40% от доставките на руския сорт "Уралс" през април. Двете компании общо доставят към 29 млн. барела.
По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) през май доставките на руския петрол могат да намалеят с около 3 млн. барела на ден.
преди 2 години Петрол, мили ми копвйчик,идва с танкери от цял свят. Това ще правим. Полша замени целия си петрол от пPocия с такъв от Саудитска Арабия. Петрол да искаш, има отвсякъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не на 15ти май, а на 8ми най трябва да влезе забраната. Така де, по случай 9 май спвциален поздрав да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ами имаме си ток. еso.bg виж как изнасяме. Винаги можем да спрем газа и да си ползваме ток :) Е да НЕК няма да прави печалба Х 10 , но все пак е държавна :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Aко примерно разделим "другарите" тук на русофили, русофоби и българофили , то ти към кои си ? Много ми е интересно импа,ти и ингров към коя прослойка ще се присламчите ? Аз лично съм българофил. За мен е важен интереса на България, после на ЕС, САЩ и Русия. Да , аз съм ок да се купува руски газ и петрол, ако е на добри цени, разбира се в евро или левове (който плаща, той поръчва музиката) и естествено не повече от 15% от общия микс на газ. Сега може ли да ми отговориш на един друг въпрос. Защо "руските" партии въведоха мораториум върху добива на газ в България и бългаските води ? Значи сами си забраняваме да си добиваме и после плачем защо цената е висока ? Ами висока е защото в България все още управляват комунисти а за тях на първо място е "съвецкия" съюз , а не България. Ботев и Левски се бориха точно срещу това ! Определете се какви сте "комрад" за да ви знаят всички :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Поемаме дълбоко дъх и... Подозирам, че и вазелина ще стане дефицит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години В България ще правим ето това- https://....blitz.bg/goreshtite-***/shche-stane-li-blgariya-dubay-s-proekta-sugar-cherno-more-krie-skrovishche-za-16-280-miliarda-leva_news435731.html Ще стане ли България Дубай с проекта SUGAR: Черно море крие съкровище за 16 280 милиарда леваСамо запасът от метан в газовите хидрати е равен на брутния ни вътрешен продукт за 407 години, твърдят учени....Оказва се например, че истинската заплаха за присъствието на "Газпром" на световния пазар на гориватане е шистовият газ, а газовите хидрати. Това се посочва и в документи на руското енергийно министерство от 2013 г...'' Сега този проблем го няма и спокойно може да се стартират нещата- колкото и ''просто киро'' с гробовен глас да заявява, че България нямала друга алтернатива на руския природен газ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Късо от бомбата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години В България какво ще правим? отговор Сигнализирай за неуместен коментар