IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Берлин ще купува система за противоракетна отбрана от Израел или САЩ

Германия иска да се подготви за защита от заплахи, вкл. руските ракети "Искандер" в Калининград

13:44 | 02.04.22 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Берлин обмисля да закупи система за противоракетна отбрана от Израел или САЩ, за да се защити от заплахи, включително руските ракети "Искандер" в Калининград, съобщава германският седмичник Welt am Sonntag в събота.

Ракетите „Искандер“ могат да достигнат до почти цяла Западна Европа и няма противоракетен щит, който да защитава от тази заплаха, казва в интервю за Welt am Sonntag началникът на отбраната на Германия Еберхард Цорн.

"Израелците и американците притежават такива системи. Коя предпочитаме? Ще успеем ли да изградим цялостна система за противоракетна отбрана в НАТО? Това са въпросите, на които трябва да отговорим сега", казва той.

Той не уточнява имената на системите, но най-вероятно има предвид Arrow 3, построена от Israel Aerospace Industries (IAI), и американската система THAAD, произведена от Raytheon.

Русия обяви през 2018 г., че е разположила ракети "Искандер" в своя Калининградски ексклав, вклинен между Полша и Литва. Мобилната балистична ракетна система замени съветската ракета „Скъд“. Ракетите „Искандер“ могат да носят както конвенционални, така и ядрени бойни глави.

В знаменателна реч дни след инвазията на Русия в Украйна на 24 февруари германският канцлер Олаф Шолц каза, че Берлин ще увеличи разходите си за отбрана до повече от 2% от икономическата си продукция, като инжектира 100 млрд. евро в армията.

Цорн принадлежи към група високопоставени служители, които се консултират с Шолц как да похарчат тези пари.

„Засега само едно нещо е ясно: ние нямаме нито време, нито пари да разработим сами тези системи (за противоракетна отбрана), защото се знае, че ракетната заплаха вече съществува“, казва той.

Той подчертава, че Германия няма противоракетна отбрана с малък обсег, която може да се използва за защита на войски в движение или под заплаха, докато се разполагат. Затова Берлин е започнал да търси закупуването на такива системи и сега трябва да вземе решение.

Бундесверът ще трябва да инвестира 20 млрд. евро до 2032 г., за да попълни складовете си с боеприпаси, добавя Цорн.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 6
ing5rov
преди 2 години
през 1938-39а пак тоя същия "подпомагаше" германия да се защити от СССР ...все същия сценарий ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 6
Petar2015
преди 2 години
Ето 100 милиарда евро, които няма да отидат за наука, инфраструктура и здравеопазване. Ще си купят свърх-скъпи военни железарии, които ще ръждасват по силозите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
"Германия иска да се подготви за защита от заплахи, вкл. руските ракети "Искандер"... срещу руските ракети няма спасение засега , тъй че , пари на вятъра ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Правоверните производители на оръжие вече се очертаха. На всичко друго европееца вика: Анатема! Останаха някакви железари на изживяване, но на шистов газ оръжейна стомана не се отлива. Нали така? Така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
пари на вятъра ... като нашите самолети ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още