IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как бюрокрацията заради войната в Украйна парализира търговското сърце на Европа

Хиляди транспортни контейнери се проверяват, за да се избегне нарушение на санкциите, което блокира терминалите

08:57 | 02.04.22 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Обикновено нидерландското пристанище Ротердам работи като добре смазана машина: стотици кораби идват и си отиват всеки ден, а десетките хиляди контейнери, които се товарят и разтоварват от тях, поддържат европейската икономика, пише Bloomberg.

Санкциите срещу Русия обаче парализираха хиляди транспортни контейнери, казва генералният мениджър на пристанището в интервю.

Той дава уникален поглед за начина по който мерките срещу Москва нарушават работата на туптящото сърце на реалната европейска икономика.Контейнерите обичайно са с размери от 20 или 40 фута и пътуват за различни дестинации в Русия. Всички те се инспектират внимателно, за да се уверят пристанищните власти, че ако ги изпратят, няма да нарушат западните санкции, казва главният изпълнителен директор на пристанище Ротердам Алард Кастлейн.

Множество агенции обръщат голямо внимание на корабите, идващи от Русия, а голям брой контейнерни терминали и корабни компании казват, че вече няма да обработват товари, предназначени за засегнатата от санкциите страна, след нахлуването в Украйна.

„Можете само да си представите кошмара, който произлиза от това“, казва Кастлейн.

И преди войната глобалните вериги за доставки като цяло - и в частност в индустрията за контейнерните превози, едва успяха да преодолеят хаоса, причинен от Covid-19.

От хилядите пратки на всеки пристигащ кораб „няколко десетки или стотици може да са предназначени за Русия“, казва директорът на пристанището. „Тях ги отделяме и след това правим физически проверки на контейнерите, преди да бъдат пуснати", допълва той.

„Това упражнение създава ограничения във веригата на стойността по отношение на физическо пространство, работна сила и време“, допълва той. Според него в момента в пристанището има 4 500 контейнера, които са отделени за инспекция. „Опитваме се да запазим този брой възможно най-малък, защото самата площ, с която разполагаме, е ограничена“, пояснява той.

Кастлейн казва, че пристанището е готово да създаде свободен капацитет, ако броят на свързаните с Русия контейнери доведе до пълна блокада на терминалите. „Терминалът Euromax има капацитет за разширяване и в крайна сметка може и да го използваме", допълва той.

Руският бизнес е значителна част от операциите на пристанището, като от приблизително 470 млн. тона, претоварвани през съоръженията всяка година, около 13% са изпратени към Русия.

От всички контейнери, минаващи през тях, 10% са свързани по някакъв начин със страната, която изнася стоки като стомана, мед, алуминий и никел през нидерландския хъб. Значителна част от общия обем на пристанището е свързана с енергията.

В момента около 30% от руския суров петрол, 25% от втечнения природен газ и 20% от петролните продукти и въглищата се внасят през пристанището в Ротердам, според уебсайта на порта. Няма официална забрана за закупуване на руски енергийни стоки, но европейските правителства и компании избягват тези доставки и „това има цена“, според Кастлейн.

„Голяма част от рафинериите в тази област са настроени специално за обработка на руски суров петрол“, което означава, че дори ако доставките могат да бъдат заменени, ефективността и добивът на гориво може да не са същите, казва той.

Нидерландското правителство предприема мерки за увеличаване на капацитета за внос на втечнен газ в страната в краткосрочен план. Капацитетът на терминала за втечнен природен газ в пристанището, който се управлява от Nederlandse Gasunie и Koninklijke Vopak NV, се очаква да се увеличи с 30%-40% преди края на годината, посочва Кастлейн.

Енергийните проблеми обаче далеч няма да са приключили, дори и тогава.

Ако европейските страни откажат да се съобразят с руските искания да плащат в рубли за природен газ – повечето от който се доставя директно на континента, и след това Кремъл спре износа на енергия, „много лесно можем да изпаднем в тежко положение буквално за една нощ", казва шефът на пристанището. „Газовите хранилища не са пълни, така че още не сме излезли от проблемните води“, предупреждава той.

Още новини четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
Petar2015
преди 2 години
Като пишете на български, поне превеждайте мерните единици. Тук не мерим размерите във футове!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Впрочем- на ЕС не му трябва руски природен газ, защото ще заменя газът с водород. Не се информирай за този факт само от руската ви пропагандна машина и дезинформацията в нея, а от извора- т.е. от самите изявления на Урсула лайен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Ще се топли и още как- за разлика от москва и петербург, които НЯМАТЕ такива водни ресурси... Затова сте и толкова злобни руските тро000лове, а когато отоплението стане факт, ще започнете реални саботажи на територията на България и тогава се гответе за як отпор- всички софиянци ще ви гонят сда ви хванат, където сварят- няма да са само спецпрокуратурата, данс, дар и т.н...Вие какво си въобразявате, а- че България е беззащитна пред вашия руски енергиен диктат, ли- точно България и София- столицата с най-много минерални извори в Европа на територията си, а може би и в света...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Хубаво де, ама Газпром изобщо ще разбере ли, че ние сме спрели да купуваме газчица? Защото индустрията ни (доколкото имаме такава) ЩЕ разбере.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Императорът
преди 2 години
Хайде да видим как 1.5 милиона град ще се топли на геотермална енергия... и колко ще струва това. Тоя номер го знаем от времето на "Райската империя" дето и викаше Стратегосът - ама тогава населението на градът беше 1000 пъти по-малко от сега. Иначе няма лошо, то се знае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Остави го този- лъже и маже- виж материалите, които публикувам- те не са фейк, това не е тинтири- минтири, това е част от реалността...Както написах преди, целта на руските тро99лове е да внушават как България нямала никкаъв собствен ресурс или източник на енергия, който да замени руският газ, но умишлено ''забравят'', че България ИМА собствени източници на енергия, които могат да работят за самата България и чрез употребата и разработката им, да се премахне изцяло зависимостта ни от руски природен газ и за отопление, и за всичко останало...Само, че- с мен не познаха- не могат да ми омотват главата, щото аз не съм някоя неграмотна руска тьотка от Забайкалието и това, което знам, се опира или на българската държавна политика, или на научното становище на българските и чужди учени...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Айде, ве, руски тр000л- измъцкай нещичко по темата за захранване на сградният фонд на София за отопление с геотермална енергия;D Тъй като адвокат съм свикнала да напипвам сърцевината на един проблем, вече разбирам, че всеки ваш пост, с който се подигравате на моя идея, се публикува заради това, че България като държава намира решение за освобождаване от руската енергийна зависимост и вие ОТЧАЯНО се съпротивлявате на тези решения, в предсмъртна рускогазова агония;D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Вижте тук какво става, а после пак руските тро000лове се присмивайте на идеята ми София да се захранва за отопление от геотермална енергия;D МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА ЩЕ ПОДПИШЕ ДОГОВОРИ С ШЕСТ ОБЩИНИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ ЗА ГЕОТЕРМАЛНА ЕНЕРГИЯ09 март 2022 В Министерството на енергетиката ще бъдат подписани договори с шестте общини, класирани в Процедура BGENERGY-1.002 "Използване на геотермалната енергия за отопление или за отопление и охлаждане в сгради държавна или общинска собственост", финансирана по линия на програмата "Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност" на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 20142021 г. В събитието са поканени заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова и кметовете на общините, спечелили финансиране - Велинград, Ямбол, Поморие, Бургас, Стрелча и София. Церемонията ще се състои на 10 март (четвъртък) 2022 г., от 15:00 часа в сградата на Министерството на енергетиката София, ул. "Триадица" 8. Основната цел на процедурата е да допринесе за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия и да съдейства за постигане на декарбонизация на сградния фонд чрез изпълнение на проекти за реконструкция на съществуващи или изграждане на нови системи за отопление или охлаждане чрез използване на геотермална енергия.Какво станА сега, а- не можела София да ползва геотермалната енергия и да се отоплява от около 50тте минерални извора на територията на Столична община и околностите й, а;D Къде е сега руският тро99летариат, да ми каже пак как било ''невъзможно'' горецитираното;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
45 евро на месец? Много по-миска цена, отколкото да търпим убийства, бомбардировки, разрушаване на домове и тн. извършвани от пPocия! Явно сега това е опорката, да се дрънка как сме щели да обеднеем ако продължаваме да подкрепяме Украйна и как трябвало да преклоним главица пред opките?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
563 евро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още