IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Паниката обхваща и газовите пазари в Европа

Цената на газа се изстреля до рекордни върхове на фона на водените преговори за спиране на покупките на руски енергийни продукти

12:25 | 07.03.22 г. 29
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цената на газа достигна нов рекорд в Европа на фона на водените разговори за ограничаване на вноса на енергийни ресурси от Русия, анонсирани от държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен. На нидерландската борса TTF газът се търгува за 345 евро за мегаватчас, или близо 3900 долара за 1000 куб. метра.

В петък (4 март) цената на газа беше 200 евро за мегаватчас.

Очакваните тежки санкции оказаха влияние и върху петролните пазари, където цените на "черното злато" се повишиха до най-високите си стойности от 2008 г. в отговор на новината, след което леко намалиха ръста си. 

Високата цена на газа, както и липсата на подходящи условия за производство на електроенергия от вятъра, доведоха до рекордна цена на електроенергията в Германия от 675 евро за мегаватчас.

Европейските фондови пазари се оцветиха в червено, очаквайки този път сериозни проблеми около санкциите срещу Русия.

газ2 газ2

Източник: Bloomberg

Руският газ има дял от около 1/3 от газа, внасян от Европа, пише Bloomberg. Единственият износител на суровината от Русия е "Газпром". От компанията съобщават, че потоците към европейските клиенти, преминаващи през Украйна, на този етап са нормални.

Прекъсването на доставките на руския газ ще има сериозно отражение върху европейската икономика, сочи анализ на Goldman Sachs, цитиран от агенцията. Русия доставя 17% от природния газ, потребяван в световен мащаб и около 40% от газа, потребяван в Европа.

Ако доставките през Украйна спрат, това ще изтрие около 1% от брутния вътрешен продукт на еврозоната. Ако доставките на руския газ за Европа спрат изцяло, то отражението ще бъде с 2,2% надолу за икономиката на еврозоната, изчисляват още от Goldman Sachs.

В последните години Европа е увеличила съществено зависимостта си от вноса на газ, защото местният добив намалява. Германската икономика например разчита на "Газпром" за 60% от газа, който внася.

газ газ

Източник: Bloomberg

Въпреки сигналите за проблеми обаче Европа не обърна внимание навреме. "Европа беше много наивна, твърде много фокусирана в икономическото сътрудничество", коментира Манфред Вебер, председател на най-голямата парламентарна група в Европейския парламент - Европейската народна партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
А Газпром още дори не е спрял доставките. Вече виждам как урсулата се люля на въжето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
vaallko
преди 2 години
Германците доста се снишиха. https://***.segabg.com/hot/category-foreign-country/cenata-na-prirodniya-gaz-evropa-raste-nebivalo-tempo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Още може- да удари 250 рубли за 1 долар и това може да се случи още в момента, в който рцб отвори...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 6
юрист
преди 2 години
Дреме ми- има си соларни панели, ел ток, в крайна сметка- в София над 120 000, а в България- общо- около над 180 000 са ИТтата, които могат да си позволят и доста по-високи цени на горивото и отоплението. Руските застъпници в България да му мислят- рублата страшно девалвира, те самите нямат високоплатена професия, затова и са се цанили за руски трол88ове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
Oбичам България
преди 2 години
Коалата няма общо с мечките (освен, че е бозайник). Ако говорим, за "руската мечка" с която ни плашеха рубладжиите - май се оказа саката. 140 рубли за 1 долар ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
Alex Silver
преди 2 години
Сега е моментът да си купим газ и да го продаваме след войната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 4
Pyramid
преди 2 години
Когато опитваш да мачкаш мечка, трябва да се огледаш, дали наистина е коала, или гризли
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 3
крас
преди 2 години
СЛУЧВАЩОТО СЕ Е УЖАСНО. ЗАЩО ГОВОРИМ ЗА ЕВРОПА , КОГАТО УДАРЪТ ЩЕ ГО ПОЕМЕМ И НИЕ. КАКВО ЗНАЧАТ ТЕЗИ ЦЕНИ НА ЕНЕРГОНОСИТЕЛИ ЗА НАШАТА ИКОНОМИКА?!ТОВА СИ Е НАПРАВО РАЗСТРЕЛ. ИСКРЕНО СЪМ ПРИТЕСНЕН ОТ СЛУЧВАЩОТО СЕ. ЛОШОТО Е, ЧЕ ТОВА Е САМО НАЧАЛОТО И НЕ МУ СЕ ВИЖДА КРАЯТ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още