IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Транзитът на руски природен газ през Украйна е на рекордно ниво

Въпреки нападението срещу Киев Москва безпрепятствено изпраща природен газ през враждебната за нея страна. Има различни обяснения за това

12:01 | 02.03.22 г. 33
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

От началото на руската атака срещу Украйна операторът на украинската газопреносна система GTSOU регистрира рекордни нива на транспортираните количества руски природен газ. В дните от 25 февруари до 1 март включително руснаците са използвали между 97% и 100% от капацитета, резервиран от GTSOU. Стойността е значително по-висока от средните стойности за предходните дни.

„Продължаваме да изпълняваме предварително заявените си задължения за пренос на газ. Сегашният транзитен обем е 109,2 млн. куб. м“, казва ръководителят на GTSOU пред Handelsblatt.

В дните и седмиците преди 25 февруари руснаците са използвали само частично резервирания транзитен капацитет. В много дни степента на използване е била значително под 50%, а Русия понесе остри критики за това решение.

Европейците обвиниха руснаците, че изпълняват договорните си задължения за доставка, но не предлагат повече газ, за да поддържат високи цени и напрегната ситуация с доставките.

В сряда природният газ в Европа се продава за над 2100 долара за 1000 куб. м -  ниво, което достига за първи път от 23 декември 2021 г., сочат данни на международната борса ICE.

Априлските фючърси на хъба TTF в Нидерландия към 11 часа българско време се търгуваха за 194,17 евро за мегаватчас, което е над 2100 долара за 1000 куб. метра. При откриването на борсата цената беше 130 евро за мегаватчас (около 1430 долара за 1000 куб. м).

Учудващо е, че руснаците използват пълноценно транзитните мощности, на които имат право по договор още в самото начало на инвазията си в Украйна. За това обаче има различни обяснения.

Интересът към руския газ

Санкциите на Запада срещу Русия не обхващат доставките на енергия. Тъй като почти всички други канали са затворени заради санкциите, продажбата на газ и петрол е още по-важна за Русия. Нуждата на руснаците от пари отговаря на голямото търсене на газ от страна на европейците.

За интереса към руския газ си има причини: големи комунални предприятия като Uniper в Германия или „Булгаргаз“ в България имат рамкови договори с руския износител на газ „Газпром“. Тези договори осигуряват на дружествата правото да купуват определени количества по механизъм с фиксирана цена за определен период от време.

Вторият стълб е спот пазарът, на който газът се търгува по ежедневно актуализирани цени. На спот пазара началото на войната доведе до значително увеличение на цените. По този начин газът, който европейските компании могат да купуват по рамковите споразумения с „Газпром", понастоящем е по-евтин от газа на спот пазара и се купува в по-големи количества. 

А иначе транзитът на газ през Украйна е политически въпрос от първостепенна важност. От години Русия се опитва да изгради инфраструктура, която да направи транзита през Украйна излишен. Първоначално за тази цел послужи изграждането на първия газопровод „Северен поток", който е в експлоатация от 2011 г. насам.

Изграждането на втория газопровод „Северен поток" ще увеличи още повече независимостта от транзита на газ през Украйна. Пускането в експлоатация на завършения тръбопровод обаче бе спряно.

Според украински източници инфраструктурата за доставка на газ до момента е останала почти непокътната въпреки продължаващите атаки от страна на руснаците. Въпреки че три газоразпределителни станции трябваше да бъдат затворени, те са важни за вътрешните доставки. От друга страна, газопроводите на дълги разстояния функционират до голяма степен без прекъсване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
'''....Булгаргаз в България имат рамкови договори с руския износител на газ Газпром....'' ТЪРГОВСКИ ЗАКОН изм. ДВ. бр.104 от 8 Декември 2020г. Чл. 306. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Длъжникът по търговска сделка не отговаря за неизпълнението, причинено от непреодолима сила. Ако длъжникът е бил в забава, той не може да се позовава на непреодолима сила.(2) Непреодолима сила е непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер, възникнало след сключването на договора.Та- ако България или българско ЮЛ е в качеството си на длъжник при доставени обеми руски природен газ, спокойно може да се позове на чл.306 от ТЗ;0 А руснаците СЕ НАТИСКАТ да бъде пуснат за в бъдеще СП-2- видно от тук- ''МОСКВА, 02.03.2022 12:40 (БТА)....В отговор на въпрос дали проектът "Северен поток 2" е мъртъв, Песков каза, че инфраструктурата все още е налице и че здравият разум диктува тръбопроводът да заработи.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 2 години
Не разбираш капана в който е вкарана Русия, при блокирани резерви продажбите на въглеводороди са живото спасяващи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
aldy
преди 2 години
"...Тъй като почти всички други канали са затворени заради санкциите, продажбата на газ и петрол е още по-важна за Русия..." Така се вижда в кривото огледало на всяка обективна "мисилка". Светът е европа. А дори Ф.А.Щ. продължават свободно да внасят дизелово гориво от Русия в особено големи количества, над 25% от вноса. И никакви санкции на обслужващите банки. Щото иначе сутрин кюлчетата със злато, вечер получавате дизела. Или получавате от трите по-дългото. Заради умната "зеленикаква" сделка светът се натресе на спиране на разработките на нефтените находища и сега недостатъчните количества нефт ще вдигнат цените до небето. Както и газът в момента у юропейско достигна $2200 на спот пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още