„Неморалните и лицемерни“ отношения на Германия с Русия и Китай забиха клин между Западна и Източна Европа, заяви латвийският министър на отбраната в коментар, който подчертава пукнатините в единството на Запада.
В интервю за Financial Times Артис Пабрикс казва, че „пожелателното мислене“ на Западна Европа за сигурността е било очевидно в отговора ѝ към Русия, която натрупа повече от 100 хил. войници по границата си с Украйна.
В коментара си, който подчертава напрежението в НАТО по отговора към Русия, Пабрикс казва, че Берлин е имал „неморална неспособност“ да позволи гаубици, някога позиционирани в Германия, да бъдат изпратени от Естония към Украйна, за да помогнат на отбраната ѝ при евентуално нахлуване.
Германски компании освен това заплашват да напуснат Литва заради спора ѝ с Китай заради представителството на Тайван в Прибалтийската страна, докато в същото време Германия се позовава на „ценности“, когато се опитва да накаже Полша заради нарушаването на върховенството на закона, добавя той.
„Как се държиш, когато става въпрос за Литва, Русия, Китай?“, пита Пабрикс. „Неморално и лицемерно. Това очертава разделителна линия между Запада и Изтока в Европа“.
„Германците вече забравиха, че американците осигуряваха тяхната сигурност по време на Студената война. Но трябва да го помнят. Това е техният морален дълг“, добавя той.
НАТО е под натиск да отговори не само на предизвикателствата, които отправя Русия по границата с Украйна, но и с исканията ѝ да върне алианса към границите му от 1997 г. и да промени картата на сигурността на континента.
Източноевропейските страни са смаяни от отказа на Берлин да изпрати оръжия в Украйна и от дългото забавяне, което среща Естония по отношение на гаубиците. Берлин има думата по въпроса, тъй като оръжията първоначално са били базирани в Източна Германия, преди да бъдат преместени първо във Финландия, а после в Естония.
Пабрикс казва: „Ако човек се разхожда в тъмна уличка и някой започне да го бие и аз кажа „когато те пребият, ще извикам линейка“, това не е правилно“.
Той предполага, че Русия ще се опита да се възползва от сдържаността на Германия и ще действа. „Ще се опитат да се възползват от това“, предупреждава Пабрикс.
През 2004 г. Естония, Латвия и Литва станаха единствените бивши съветски републики, присъединили се към ЕС и НАТО. Те обаче се оплакват, че биват пренебрегнати по отношение на опасностите от действията на Москва в Грузия през 2008 г. и при анексирането на Крим през 2014 г.
Според Пабрикс една от причините е, че Западна Европа е далече от Русия. „Те живеят в мир от години. Мислят за газ, износ и сътрудничество. За нас, граничните страни, е различно. За нас това е екзистенциално. Миналото ни не ни дава много шанс просто да се доверим [на Русия]. За нас това би било смърт“.
Пабрикс добавя: „Европейската сигурност не може да бъде осъществена без водеща роля на Германия. В момента, когато погледнеш как действат те по отношение на европейската отбрана и НАТО, готовността на германската армия, колебанието да използва военна сила, това е абсурдно в днешно време“.
Канцлерството и външно министерство в Берлин са отказали да коментират изказването на латвийския министър. Германският външен министър Аналена Бербок обаче е защитила забраната на страната за износ на оръжия към Украйна, заявявайки, че ако го позволи, това би представлявало „промяна на 180 градуса във външната ни политика“, която рискува „да затвори вратата на деескалацията“.
Латвия в четвъртък предложи увеличение на разходите си за отбрана от целта на НАТО за 2% от БВП до 2,5%. Пабрикс заяви, че въпреки това са нужни военни части в Прибалтика, повтаряйки думите на естонския министър-председател за FT. “В момента имаме нужда от възпиране“, добавя той.
преди 2 години Рибентроп-Молоттовв 2.0, издание 2022-ра година отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години На някои май им мирише на Рибентроп-*** 2.0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И ти ше изчезнеш скоро с тоя акаунт - като некои от вашия "пакет" тука - вече ти изтича ресурса... ;) :lol: После нали знаеш - нов ник, нов софт, нова песен... ;) :lol: Вече ви пишат ъпдейт - бета версия... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хаха... Малка държава с продънени джобове, но голяма го вняна уста - типичен американски пинчер, но на издръжка на ЕС. Там никой не си дава сметка кой, как и с какво пълни европейските фондове, с които изобщо мърдат държавички като нас и прибалтийските "ястреби". Като угасне без руска енергия и суровини и без китайския алъш-вериш германската машина, а тя вече хърка като строшен дизел, сигур ше ни хрантути Украйна... Или УСА-то... на путкинден, или чекай от умрел писмо... Или както казват французите - Храни куче да те лае... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дребен мазен комплексар, ако беше стъпвал там, щеше да ти е ясно, че хората просто искат да живеят по европейски, а не по мордорски. Искат висок стандарт, малко престъпност, спокойствие, умерена корупция и добър живот. И го постигат, балтийските държави имат в ПЪТИ по-восок стандарт от пияниците. И още нещо, което няма как да знаеш от седенето в панелката, имат златна виза - за който има пари за инвестиране в Латвия и всеки пияница, който има, тича за латвийски паспорт. Но в обратна посока, към Мордор, няма никакви желаещи. Дори мордорците, заселени по план преди 1990та, не могат да изгонят да си ходят у тях. Бачкат най-долната работа, но със зъби и нокти са се хванали, само и само да не се връщат обратно в Пияностан. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Браво за позицията! Малка държава са, но не скланят глава! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нахалните балтийски микроби си въобразяват, че Германия е длъжна да си разруши икономиката, само защото те не искат да поддържат някакви нормални отношения с Русия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар