Ако Русия нападне Украйна, "Северен поток 2" няма да бъде въведен в експлоатация, предупреди говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс. "Няма да навлизам в подробности. Работим с Германия, за да гарантираме, че проектът няма да продължи", отбеляза той, цитиран от Ройтерс.
Европа е разделена по отношение на газопровода, който ще удвои капацитета на доставките на руския природен газ в Германия. По този начин ще бъдат заобиколени традиционните трасета през Украйна. Опасенията са, че "Северен поток 2" ще увеличи енергийната зависимост на ЕС от Русия.
Подобни са мотивите и на САЩ с исканията за спиране на проекта. Вашингтон наложи санкции, които блокираха строителството на газопровода за близо година. Сега строителството вече приключи, но Германия още не е сертифицирала "Северен поток 2", изчаквайки проектната компания Nord Stream 2 AG да регистрира дъщерна компания на територията на Германия, която да управлява газопровода.
Радио "Свободна Европа" информира, че това изискване вече е изпълнено, което означава, че процедурата по сертифициране трябва да продължи.
Дъщерната компания Gas for Europe ще управлява активите на Nord Stream 2 AG в Германия. Мажоритарен собственик на Nord Stream 2 AG, регистрирана в Швейцария, е "Газпром", а инвеститори в проекта са Engie, OMV, Shell, Uniper и Wintershall Dea.
Доскоро Берлин заставаше зад проекта, но в последните дни има промяна в отношението на новия канцлер Олаф Шолц по темата.
Германският посланик в САЩ Емили Хабер коментира в Twitter, че още през лятото САЩ и Германия заявиха, че ако Русия използва енергията като оръжие или прояви агресия към Украйна, ще трябва да плати висока цена, допълва The Guardian. Външният министър Аналена Бербок пък коментира, че нищо не е извън обхвата на преговорите по кризата с Украйна, дори и "Северен поток 2".
Идеята за строежа на газопровода беше лансирана през 2015 година. Един от големите поддръжници на проекта беше бившият канцлер на Германия Ангела Меркел. Полагането на двете нови тръби по дъното на Балтийско море струва около 11 млрд. евро.
В момента в ЕС се повдигат въпроси за доставките на руския природен газ, ако конфликта с Украйна ескалира. Опасенията са, че страните от общността няма да могат да намерят дългосрочно алтернативно решение.
преди 2 години Естествено то тогава няма да има нужда от него ,от Турския също А след кратък разговор Германия -Русия и Ямал ще заработи в правилната посока отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години абе инвестора , май хлябът ви зависи от магическата фраза "ако Русия нападне..." , даже и ковид няма вече ... : ))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар