Европа получава рекордни количества втечнен газ, показват данните на Gas Infrastructure Europe, цитирани от ТАСС. В последните дни през терминалите за втечнен газ в Европа влизат по 400 млн. куб. метра на денонощие. Това е 2,5 пъти повече спрямо средните данни за януари през последните пет години.
От началото на годината Европа е получила 6,4 млрд. куб. метра, което е с 8,5% повече спрямо рекордните количества, отчетени през 2020 година. Спрямо периода 1-18 януари вносът на втечнен газ в Европа се увеличава с 38,5%. Междувременно "Газпром" съобщи, че износът на газ към основните пазари - Европа, Турция и Китай, намаляват с 41% до 5,4 млрд. куб. метра.
Данните на GIE показват още, че в газохранилищата в Европа в момента има към 50 млрд. куб. метра газ, което е с 16 млрд. куб. метра по-малко спрямо същия период на миналата година. Това означава, че средно съоръженията са запълнени до около 45% от капацитета си, което е с 26 процентни пункта по-малко спрямо данните за това време на годината през последните пет години.
Европа изпадна в енергийна криза заради липсата на достатъчно доставки на природен газ, което изпрати цените до рекордни нива. Газохранилищата също останаха полупразни преди началото на зимния сезон. В същото време обаче "Газпром", който е основен доставчик на тръбен газ в Европа не увеличава доставките и изпълнява само своите ангажименти по дългосрочните договори.
Компанията не предлага и допълнителни количества газ през своята електронна платформа, която се използваше активно в минали години.
Според данните на GIE, цитирани от ТАСС, от началото на януари от газохранилищата са добити 10,5 млрд. куб. метра, което е едно от най-големите количества от 2011 година насам. Така почти без газ за балансиране на потреблението остават Австрия, където газохранилищата са запълнени до едва 28% от капацитета им, Нидерландия (21%) и Словакия (38%).
В тежко положение в това отношение са още Германия (45%) и Франция (почти 46%).
Високите цени на природния газ в Европа пренасочиха и танкери с американски втечнен газ, предназначени по-рано за Азия.
преди 2 години идея си няма... чел го е в дума! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И каква е връзката на Норвегия с втечнения газ?. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Смешници, вчера Норвегия официално предупреди ЕС да не разчита на нея ако спрат доставките на Газпром. Втечнен газ...егати вицът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар