Производството на електроенергия от ядрените централи е безвъглеродно, но отражението на ядрените отпадъци върху околната среда притеснява Европейската комисия (ЕК) да признае ядрената енергия за зелена. Това обясни комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон по време на брифинга след края на извънредния енергиен съвет, който се проведе в Люксембург.
На него бяха дискутирани мерки за справяне с енергийната криза. Симсон обясни, че в краткосрочен план повечето държави са предприели конкретни стъпки, за да защитят уязвимите потребители. "На този етап 19 правителства са заявили конкретни действия", каза комисарят пред журналисти след заседанието.
По време на съвета е била повдигната темата за включването на ядрената енергия в зелената таксономия на ЕС. Всяка държава е свободна сама да определя своя енергиен микс, повтори Кадри. Това е официалната теза на ЕК, но непризнаването на ядрената енергетика като зелена означава затруднено финансиране на подобни проекти на територията на общността.
Според Кадри Симсон управлението на ядрените отпадъци е един от неясните моменти и затова Брюксел се въздържа от подобно становище на този етап и очаква заключения на работни групи.
Няколко държави са поискали включването и на природния газ в зелената таксономия, отбеляза още Кадри Симсон. Това също е обект на анализи, обясни още тя. Въпросът за зелената таксономия се дискутира на много нива в ЕС и обещаваме на европейската публика скоро да имаме отговори на тези въпроси, каза министърът на инфраструктурата на Словения Йерней Въртовец. Неговата страна е ротационен председател на Европейския съвет.
Министрите на енергетиката са обсъдили и краткосрочни и дългосрочни мерки за решаването на проблема с енергийните цени. Те включват реформа на търговията на едро с енергия, общи покупки на газ (на доброволни начала) и съхранение на природен газ на ниво ЕС.
ЕК прави и анализи на функционирането на пазара на електроенергия, природен газ и въглеродни емисии, които ще бъдат предоставени скоро на страните от общността, става ясно от съобщението от Европейския съвет по темата.
ACER, обединението на европейските енергийни регулатори, ще направи оценка на функционирането на енергийните пазари в ЕС, анонсира още Кадри Симсон. Първите резултати ще бъдат публикувани до средата на ноември, а пълният доклад - през април 2022 година. В него ще има и препоръки как да бъде подобрена ситуацията.
Енергийните министри са се съгласили, че зеленият преход не е част от проблема, а е част от решението, обясни Въртовец. "Искаме да постигнем две важни цели - климатична неутралност и енергийно независима Европа", коментира още той.
Това може да бъде постигнато с инвестиции в възобновяеми енергийни източници и нови технологии.
Дирекция "Конкуренция" към ЕК проверява пазара на природен газ за антимонополно поведение на участниците, заяви още Симсон. Преди месец от Брюксел обясниха, че "Газпром" изпълнява своите ангажименти по доставката на природен газ. Заявлението беше свързано с искане на група депутати да проверят действията на руския газов гигант.
преди 3 години Знаеш ли колко струва извеждането на 1 тон извън земното притегляне? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Колко кг реално отпадъци има? В нета пише, че за Falcon Heavy kg cost е 1400 USD? Кауна ги следи нещата и може да каже точно колко е и не може ли Мъск да ги засили отпадъците някъде в deep space или отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Компромиси трябва да се правят в такива времена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар