Европейската комисия призова в сряда да се сложи край на спекулациите с цените на природния газ и енергията на фона на пазарните опасения.
„Трябва да сложим край на спекулациите на енергийните пазари, ето защо засилваме мониторинга си върху пазарите на природен газ и енергия“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент в Страсбург в сряда.
Комисията ще представи обновена газова и енергийна политика на ЕС през декември 2021 г., но все още не е сигурно докъде ще стигне, за да ограничи спекулациите, пише Euobserver.
Европейските депутати досега се противопоставят на призивите да ограничат финансовата намеса в газовите и енергийните пазари, предупреждавайки, че намесата ще подкопае доверието в пазара, което разкрива доминацията на спекулантите при съображенията около газовия пазар.
Някои евродепутати призоваха Европейската комисия да „има куража“ и изцяло да изключи пазарните сили от уравнението.
„Трябва да сложим край на тази пазарно базирана система, при която растящите цени означават спекулантите и акционерите да печелят дори повече пари, а обикновените хора да плащат сметката“, заяви френският съпредседател на групата на левите Манон Обри пред Урсула фон дер Лайен.
Страните членки ще обсъдят въпроса на срещата на високо равнище в четвъртък и петък.
Все повече държави искат ЕС да предприеме действия, за да спре спекулациите на пазарите на природен газ и енергия през последните седмици.
Испания призова Комисията да блокира определени оператори от търговия на европейския пазар на въглеродни емисии, особено „спекуланти с пазарна сила“.
Енергийният министър на Люксембург Клод Тюрм наскоро заяви, че пазарната реформа на ЕС е била „възможност да се преборят спекулантите“.
За да се предотвратят прекомерните спекулации, той предложи минимум хеджиране за всички „пазарни участници“, което ги принуждава да коригират инвестициите си, увеличавайки стабилността на цените.
Случайни събития
Цените на газа за кратко достигнаха 118 евро за мегаватчас на холандските TTF пазари този месец – най-важният търговски хъб за природен газ в Европа. Това е увеличение от 800% от март насам, когато цените се въртяха около 15 евро.
Търговците отдават увеличението на цената на различни фактори, например по-слабите потоци от газ от Русия към Европа, промените в температурните прогнози в Северозападна Европа, слабите ветрове през лятото и спекулативната търговия.
Цените в момента се стабилизираха на малко по-ниско ниво – около 90 евро, след прогнози за по-меко време, което показва, че цените на природния газ и енергията подлежат на случайни събития и пазарни сили, а не са в резултат на политически избор.
Някои трейдъри изказват предположения, че ценовите колебания са почти изцяло причинени от спекулативна търговия на TTF пазарите.
„TTF е причината за [ценовата] волатилност в Азия и Атлантика, тъй като фундаментите на втечнения природен газ остават доста стабилни този месец“, казва базиран в Сингапур търговец на природен газ пред S&P Global, компания за бизнес и финансови анализи. „Невъзможно е да се каже защо цените се вдигат и спадат“.
Изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол наскоро заяви пред бизнес лидери и законодатели, че „увеличенията на глобалните цени на природния газ напоследък са в резултат на няколко фактора и е неточно и подвеждащо отговорността да се постави върху началото на прехода към чиста енергия“.
Засилвайки пазарното доверие, фон дер Лайен заяви пред законодателите, че най-доброто средносрочно и дългосрочно решение на колебаещите се цени на енергията е да се увеличат инвестициите във възобновяема енергия.
„Европейската Зелена сделка в средно- и дългосрочен план е основен стълб на европейския енергиен суверенитет през 21 век“, каза тя.
преди 3 години Митрофанова, погледни го как си изкарва нормата от 120 поста!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Веднага подписвам на цена 100$ за 1000 куб метра. Руснаците ядoха хypката, като подписаха фиксирана изкупна цена от 12 цента на киловат с турция, за електроенергията от Акую. Сега се чудят какво да правят, защото докато влезе експлоатация борсовата цена вероятно ще е 30-40 цента. Така че не си въобразявай, че руснаците предлагат най-умните неща. А между другото за сега криза не виждам, само високи цени. Те са гаранция че криза няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години то убаво черно-бели снимки , лошо нема , историята требе да се помни ... но новите са други ... :))) ... https://***.usafe.af.mil/News/Photos/igphoto/2002810259/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ++100 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ти си едно леко застаряло момче, без ясното съзнание за произход, род и национална принадлежност. Неприятно ми е да се наддумвам с теб, защото съзнавам че връщането ти към корените на българщината е невъзможно, но човек трябва да полага усилия макар и съзнавайки, че това е сизифов труд. Гнус ме е от твоето раболепие, чинопочитание, угодничество, лакейство и сервилно поведение към авторитарният клептоман и yбиец путин. Нямам намерение да оправям света, но би трябвало да проявяваш поне малко достойнство. Това означава когато слънцеликият реши да ти продава природният газ по 1000$ а на Германия по 250$, поне да кажеш че това не е правилно. Толкова ли е трудно? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Руснаците им казаха какво да направят, правят се дългосрочни договори с фиксирани в тях цени и не се занимават с пазари. По принцип има държави с изчерпани находища и ако имат пари да купуват могат да изкупят на пазара всичкия газ който се предлага и да го напомпят в тях, тогава какво ще стане - няма да има газ примерно в отоплителен сезон и става голяма енергийна криза. Затова не може да се продава на пазар като картофи. Казват им го в прав текст, а те продължават да се правят на много умни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сичко по реда си, агалар! Първо искам да вида как размахмаш китка и посрещаш гости: >>> http://***.lostbulgaria.com/index.php?cat=19&paged=191 . . . ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Що не вървиш при мaмa? Не усещаш ли, че там ти е мястото вече? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Гинеколожката, след като оправи Бундесвера, сега ще оправи и ЕС и в частност - енергетиката Му. Спете спокойно, деца! Хю мнетата (като долуизтропалия се) ше й помогнат с акъл и мускулна мощ . . . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не може да ти каже, призовавам путин да не се сърди за че СП-2 трябва да спазва законодателството и да възобнови доставките, както е било през последните 10 години. Вярно че върху цената на природния газ влияе и пазрът в Азия и Латинска Америка, но от това че путин продава на 250$ русия нищо не печели, печелят само спекулантите(даже и да не са такива). Според мен ЕС трябва да ограничи обема на доставки от русия на 25% от общото потребление и да се договаря единна цена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар