IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правното отделяне от ЕС ще струва скъпо на Полша

Кампанията на правителството е преди всичко атака срещу институциите и конституцията на Полша

11:10 | 11.10.21 г. 13
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Решението от четвъртък на върховен съд на Полша, че части от правото на Европейския съюз (ЕС) са несъвместими с полската конституция представлява по-голямо предизвикателство за единството на ЕС от Brexit. Решението на Конституционния съд на Полша е директна атака срещу правния ред на ЕС, който е спойката, държаща ЕС заедно. Великобритания се оттегли от ЕС, Полша отстоява своята конституционна независимост, докато все още е в съюза. А това разяжда целостта на съюза отвътре, коментира редакционният екип на Financial Times.

Отсъждането на съда е кулминацията на петгодишна кампания от страна на полското правителство на националистите консерватори да упражняват политически контрол над съдебната система на страната. То намали възрастта за пенсиониране на съдиите от върховния съд, за да премахне онези, които смята за нелоялни. Създаде дисциплинарен режим, за да гарантира, че съдиите достигат до решенията, които то желае и спря да се позовава на правото на ЕС, когато се изправя пред властите в Полша. По-рано наруши закона, напълвайки конституционния съд, който издаде скандалното решение в четвъртък, с доверени на властта лица.

Кампанията на правителството е преди всичко атака срещу институциите и конституцията на Полша. Едва когато Европейската комисия предприе правни действия срещу провала на Полша да следва фундаменталната стойност на независимостта на съдебната система, Варшава се обърна срещу ЕС.

Вярно е, че съдът на Полша не е единственият, който постави под въпрос върховенството на правото на ЕС. Германският конституционен съд миналата година отсъди, че Европейският съд е действал отвъд правомощията си, когато е одобрил програмата за изкупуване на облигации на Европейската централна банка.

Но германското решение беше коренно различно. То бе истинско съдебно дело, разглеждано от независим съд. Решението на Полша бе политически вдъхновена намеса от полския министър-председател Матеуш Моравецки. Германският съд освен това има дълга история, в която поставя под въпрос решенията на Европейския съд за това, че не защитава основните права, внедрени в германското право. При Полша правителството е това, което злоупотребява с правата на поляците за справедлива съдебна защита. Германският съд на практика заяви, че Европейският съд не е свършил работата си правилно, а полският отхвърли идеята за върховенство в по-широка степен.

Решението на съда е пародия – както твърдят някои от несъгласните му членове. Аргументът му, че правото на ЕС ще принуди полските съдилища да нарушат конституцията на страната е абсурдна. ЕС се опитва да накара Варшава да уважава собствената си конституция и да гарантира независимост на съдебната система. Правителството може би все пак ще се отдръпне, като не публикува официално отсъждането, иначе то ще трябва да бъде заменено, отменено или просто пренебрегнато, както някои полски съдии вече заявиха, че ще направят.

ЕС, за съжаление, няма жизнеспособен механизъм да изгони страна членка за сериозно нарушаване на правилата му. Комисията почти сигурно ще предприеме правни действия, заплашвайки с големи глоби, ако Полша откаже да се съобрази. Тя трябва да използва и финансовите си лостове, за да върне Варшава в правия път. Сега е немислимо Брюксел да одобри молбата на Полша за средства за възстановяване от пандемията в размер на 36 млрд. евро. Освен това има основания да замрази други плащания. Полша трябва да получи 121 млрд. евро помощ за развитие от ЕС до 2027 г. Данъкоплатците от други страни се питат защо трябва да подкрепят държава, която вече не спазва правилата на клуба.

За съжаление, поляците ще платят цената за фанатизма на правителството си. Това може да доведе до обратен политически ефект за партията „Право и справедливост“ и съюзниците ѝ, които изглеждат все по-отдалечени от обществото, оставащо силно проевропейско. Правителството настоява, че не иска Полша да излиза от ЕС. Конституционното отделяне, създадено чрез пристрастен съд, обаче разказва една друга история.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 1
julian12
преди 3 години
Зелен, по-добре млъкни, че се излагаш ужасно много...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 3 години
доата неуко изказване.. но добре че те знаем ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 4
bgMan
преди 3 години
Абе идиотт.... кой те пита за Индонезия, Виетнам или Нова Зеландия? Зелените политики на европейската комисия са причина за драстичното поскъпване на всичко. За какво е необходимо да се плащат въглеродни квоти, зелени, сини и кафяви добавки? Не искам да плащам дори и акциза вече, защото е доста повече от суровината и преработката на петрола. Все едно не знаеш, че банковата система в света е в сговор да финансира при най-добри условия с почти нулеви лихви проекти наричащи се "зелени" докато другите ги дерат както може. Да откриваш ВЕИ проект отдавна се е превърнало в административно подарен бизнес, който е за сметка на консуматорите, защото чии сметки вдига? Ние *** ли сме та да не виждаме, че целта е изкуствено оскъпяване на абсолютно всичко "незелено" докато стане много по-скъпо от зелените алтернативи. Без такова изкуствено оскъпяване никога няма да има зелен преход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
юрист
преди 3 години
''....Вярно е, че съдът на Полша не е единственият, който постави под въпрос върховенството на правото на ЕС. Германският конституционен съд миналата година отсъди, че Европейският съд е действал отвъд правомощията си, когато е одобрил програмата за изкупуване на облигации на Европейската централна банка....'' Тук става въпрос точно затова- за незаконосъобразно превишаване на правомощията на ЕК, а не за полекзит. Впрочем- и у нас си имаме чл.5 чл. 1 от КРБ, според който конституцията е върховен закон и другите закони не могат да и противоречат. Което означава, че ЕС/СЕС/ЕК не могат да ни принудят да въведем еднополовите бракове и да има обратна дискриминация на ''правата'' на глбт, след като в конституцията ни има чл.46 ал.1 и в основополагащите договори за ЕС- ДЕС и ДФЕС, в началните им членове ясно са описани границите на компетенции на ЕС- т.е. приложното поле на правото на ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
хех ... то поскъпването на енергията кво общо има със зелените политики ... енергийната борса в нова зеландия видя ли я ... ?! ... там що не е поскъпнала енергията ... ?! ... и ако приемем твойта теза , че зелените европейски (цензура) са виновни ... то какво кара китайците , индийци , индонезийци , виетнамци , корейци да добавят постоянно соларни , вятърни и геотермални проекти ... индийците се гласят само тази година да добавят 4,5ГВт а до 2030 280ГВт само слънчева !!! , повече отколкото има инсталирана в целият ЕС . чайниците само тази година добавят 65ГВт , те по принцип имат повече от целият ни съюз , а с това само за тази година е колкото половината има инсталирано в ЕС по принцип ... :))) ... виетнамците започват да инсталират фотоволтаици 2017 и имат за цел 1ГВт до 2020 , в момента имат 5ГВт ... :))) ... индонезийците ще строят слънева ферма огромна в австралия , ще пуснат кабел 4200км ултрависоконапрежение по дъното на окена за да си оправят въглеродните емисии и да си изпълнят планът , дупчат като луди геотермални централи , ще бъдат скоро вторият най-голям производител на енергия в света от геотермални източници ... :))) ... и там ли европейските зелени са виновни за нещо ... ?! ... зануленият строи няколко големи вятърни парка и той вече ... и той ли се е прецакал ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
Така е, най-хубавото е случило се на България. Само че онзи ЕС от онези години беше много по-различен от сегашният, най-вече заради ограничаването на движението днес и излишните административни финансово-икономически тежести заради зелените безумия и уж климатични политики. Всъщност всичко това въобще помага ли на климата? Да си отговорен за 5% от емисиите, както е при метана например но да набиваш поскъпвания на собствените си граждани.... това как го наричаш? Няма нищо общо с климата ами цели обедняване и задлъжняване на общества, държави и семейства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Влизането на България в ЕС е най-хубавото нещо, което се е случвало на България за последните 80 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Еха, ми донеси ми я тая заплата от управляващите, ще почерпя всички. Впрочем кои са управляващите, да знам от кой да си ги искам. Нещо се опитваш да пришиеш по доста елементарен начин мутро-олигархичните проблеми на ЕС? Доста жалко изказване. А глупостта, че само "пеерасите" били доволни от ЕС значи, че грам представа си нямаш от бизнес, нито някога си имал такъв, нито от финанси представа имаш. Факти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 4
bgMan
преди 3 години
Той не е на заплата при управляващите като теб, нито се интересува от защита на ЛГБТ ценностите. Зелените политики знаем какво докараха. А даже не щат и да ги намалят ами ги увеличават. Членството в европейската ЕРП мрежа доведе до значителното покачване цените на енергиятя у нас. Акцизите на горивата от 1-ви януари стават безумни. Ако не се боцкаш по не знам колко пъти няма свободно придвижване. Еврофондовете се присвояват от ГЕРБ-ерски и ДПС-арски мутри, за българите трохи или загуби за изплащане. Нито престъпността е намаляла, нито справедливостта се е увеличила. Картели навсякъде и във всичко, за комисиите в парламента, разбира се няма такова нещо, защото са на хранилка при престъпността. Задлъжнявате продължава и продължава, но тези средства не отиват към хората, а отново се крадат. Работещите в чужбина престанаха да превеждат пари в България. Само перасите би трябвало да са доволни от членството в ЕС защото този ЕС днес като че ли е много по-различен от ЕС прес 2018-та година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
mrynmryn
преди 3 години
Точно Полша, няма как да се оплачат, защото усвояват най-голяма част от фондовете. У нас, това че се краде от еврофондовете, не е вина на ЕС, а наша, едно че имаме такива управляващи и друго, че всеки си мисли, че ще удари кьоравото, щото е взел 50к лв субсидия, която не ползва по предназначение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още