IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

„Газпром“ повиши изкуствено цените на газа за Европа до небесата

Русия умишлено намалява доставките на гориво за континента и иска да подсили така противоречивия проект за газопровода „Северен поток 2“

13:47 | 30.07.21 г. 48
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Запасите в газовите резервоари в Европа се свиват. Австрийските съоръжения за съхранение на природен газ например са толкова празни, както никога досега; според Австрийската енергийна агенция, те в момента са пълни само на 30 процента, докато средностатистическата запълняемост е на две трети. И в Германия запасите от газ са доста под нормалните, пише германският икономически всекидневник Handelsblatt.

Това оказва влияние върху цените: с ниво от 484 долара за 1000 кубически метра газ спот цените на суровината във виртуалната търговска точка TTF (Title Transfer Facility) в Нидерландия достигнаха нов исторически връх. Августовските фючърси бяха дори по-високи - 491 долара за 1000 кубически метра газ. TTF е една от най-важните точки за търговия с природен газ в Европа, тъй като обемът, търгуван тук, е изключително висок. 

Фактът, че цената се е повишила толкова бързо, се дължи отчасти на факта, че през последните няколко седмици се доставя по-малко течен природен газ (LNG). В сравнение с юни 12% по-малко втечнен газ (около един милиард кубически метра) беше подаден в европейските терминали през юли. При сравнение на годишна база минусът е дори 22 процента, тъй като всички налични ресурси отиват към Азия.

Една от причините за тази тенденция е гореща вълна в Азия, която значително увеличи търсенето на електроенергия там - за работата на климатичните системи. В Азия газът е със 70 долара за 1000 кубически метра по-скъп, отколкото в Европа.

Но високата цена на газа се дължи и на изкуствен недостиг. Спорът по-специално за „Северен поток 2“ играе сериозна роля. Според оператора тръбопроводът е завършен на 99 процента, а през октомври по първата верига на тръбопровода за 55 милиарда кубически метра Германия може да получи първите доставки през Балтийско море.

Линията все още не е в експлоатация, но „Газпром“ вече пресушава конвенционалния транзит през Украйна. Основната линия за доставка на газ от Изтока бе преминавала през страната. Линията „Трансгаз“ има капацитет от 120 милиарда кубически метра годишно. През 2019 г. 89,6 милиарда кубически метра все още преминаваха през тази връзка, тази година се очакват само 40 милиарда кубически метра.

Газта ще стане рядка и ценна стока

Поради дефицита „Газпром“ теоретично би могъл да разшири своите доставки. Украйна е готова да осигури допълнителен капацитет от четири милиарда кубически метра на месец, за да ускори запълването на складовите мощности в Европа, казва Сергей Макогон, ръководител на компанията за експлоатация на тръбопроводите в Украйна.

Но „Газпром“ отказва да направи това. Когато стана известно, че концернът няма да поръчва по-висок капацитет и през август, увеличението на цените се ускори. 

Ситуацията е удобна за компанията. Поне понастоящем тя няма защо да се опасява от конкуренция за газопровода си. С изкуствено създадения дефицит „Газпром“ си осигурява добра изходна позиция за новия си проект „Северен поток 2“.

Наблюдателите на пазара очакват стабилни високи цени на газа до края на годината. Поради ниското запълване на съоръженията за съхранение на газ и намалените от четири месеца доставки на втечнен природен газ може да се очаква ниво от 460 до 480 долара на 1000 кубически метра през следващите няколко месеца, изчислява Мария Анроуа, анализатор в консултантската агенция Vygon Consulting.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 8 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
Тоест руснаците са виновни когато доставят газ, виновни са и когато НЕ доставят газ. Тъй като Газпром си изпълнява договора, виновен е за това, че го изпълнява. Нито дума за вината на американците, които всячески се мъчиха да бойкотират Северен поток 2 - и го забавиха с година и половина - или вина на пуделите им - защото ако СП 2 работеше, дефицит нямаше да има. Разбира се, няма проблем и че американците първо ни обещаваха, че ще залеят Европа с втечнен газ, а сега го пращат към Азия.... а ако разчитахме на тях? Всъщност единственото което се вижда за непредубедено мислещ човек е - че най-голямата заплаха за енергийната сигурност на ЕС е... САЩ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 1 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
човек , от мен да знаеш , и всеки дето се е занимавал с търговия ще ти го каже същото ... никога не се оставяй да зависиш от един доставчик или един клиент ... НИКОГА !!! ... пазарът е най-великото нещо измислено от човечеството . измислено е преди колелото , дори преди езикът , като средство за комуникация ... :))) ... ако зависеше от мен бих направил реципрочно на рассияните . дългосрочни договори с катарците , израелци и пр . производители на lng и орезване с 40% на доставките . да им останат 25% от пазарът на рассияните в ЕС и точка . знаеш ли , само немците и австрийците не ползват lng а само тръбен газ ... :))) ... но държат да транзитират и да препродават . всички други големи икономики в ЕС си диверсифицираха доставките почти на 50 lng на 50 png ... дори и ние си ги диверсифицираме ... щото идва момент като този , в който е важна сигурността , а не цената ... и понеже няма глобално затопляне , такива моменти ще зачестяват в бъдеще ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
Добре не може ли някак си да приемем закон в ЕС, който да принуди Русия да ни продава газ на ниски цени?Така хем ще сме законни, хем пазарни. Какъв е проблема да си самоопределим цената на газа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 4
markov
преди 3 години
Руснаците са се резервирали капицитет колкото им е нужно във СП2. Това че Американците и западните им пудели направиха всички възможно да провялят проекта не е вина на Руснаците. Както казах сега Краваристанците да бъдат така добри да решат проблема които създадоха! А иначе статистиката казва че Русия е увиличила износа на ГАЗ за Европа с 18 %. Дали го носят с кофи си е техен проблем. Но всъщност заради увеличеното търсене на втечнен газ в азиатския регион, Европа остана встрани от доставките (спад с почти 30%, или 20 млрд. куб. метра) и трябваше да разчита основно на тръбния газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
ами южен поток си транзитира нормалното количество , през полша също ... речи откъде прелитат тези огромни доставки ... :))) ... та , коректно ли е заглавието или не , след като не резервират капацитет и не транзитират . и не е лошо да провериш какви са доставките на lng и откъде и колко идват и пак да пишеш ... и след като са се ангажирали с 40 и кусур % рассияните да внасят в ЕС , добри ли са за доставчици ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 2
terziеv
преди 3 години
Чувал съм едно време да се говори за едно нещо, наречено "Южен поток". Това какво щеше да пренася, през къде щеше да минава, коя година трябваше да е готово. Предполагам, че гадните руснаци умишлено се отказаха от него, за да тормозят Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 8 rate down comment 3
markov
преди 3 години
А скоро бе...... санкиите на САЩ нанасят жестоки удари на Руснаците. Ето пример: Русия изпревари Саудитска Арабия при вноса на петролни продукти в САЩВ периода януари - май 2021 година САЩ са внесли изкопаеми горива, включително петрол и петролни продукти, за 6,7 млрд. долара от Русия, пише ТАСС, позовавайки се на информация на американската статистика. Спрямо същия период на 2020 година има ръст от 78 на сто.За първите пет месеца САЩ са внесли петролни продукти за общо 3,1 млрд. долара, което е ръст от 70 на сто спрямо същия период на 2020 година. Според изчисленията на Bloomberg Русия вече държи рекордните 7% от общия внос на петролни продукти в САЩ и по този показател дори изпреварва Саудитска Арабия.Вносът на суров петрол възлиза на 1,46 млрд. долара.Съществено увеличение има и по отношение на вноса на ценни метали и полускъпоценни камъни - той се оценява на около 1,6 млрд. долара, като 1,08 млрд. долара от тях се падат на паладия.Тези данни могат да бъдат обяснени с ръста на цените на суровините на международните пазари, но има ръст и в други области - например замразени раци, които са увеличили стойността на вноса си до 395 млн. долара спрямо 263 млн. долара година по-рано.В този период САЩ са внесли ракетни двигатели за 126 млн. долара от Русия. В статистиката за 2020 година такъв внос е липсвал.Като цяло руският внос в САЩ в периода януари - май 2021 година възлиза на 11,6 млрд. долара според данните на американската статистика,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 3
markov
преди 3 години
Ами има два факта които се правиш че не съществуват. 1. Вече е експоатация Южен поток които транзитира количества за сметка на Украйна. 2. Съгласно споразуменията СП2 трябваше да бъде завършен към този момент. Съответно количествата за транзит през Украйна още от преди година са резервирани на 40 милиарда кубика. СП2 умишлено беше забавен от Американците и техните западни пудели и ако в резултат на това е възникнал дефицит на газ в ЕС то вината не е на Русия и Газпром. САЩ да бъдат така добри и да си изпълнят обещанията за втечнена газ и да решат проблема които сами създадоха......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
ситуацията е типичен пример защо природният газ не е добро решение за предстоящата електрификация , поради волатилността на цената и зависимостта от доказани те.ме.рути ре-це-та ... и за обща култура на упражняващите се по темата де е втечненият газ ... ами тука си е , само дето капацитета не е достатъчен за да компенсира полученият недостиг , рассияните и немците са го сметнали добре момента ... :))) ... няма достатъчно терминали ... и не знам защо си мислите , че некъде си седят кораби с lng и само чакат на телефона некой да ги викне ... :))) ... както и тръбния газ и втечнения има дългосрочни договори ... който си ги има си има газ ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 4
terziеv
преди 3 години
Това Русия кога щеше да фалира?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още