IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Туск: Конфликтите в ЕС може да доведат до края му

Мнозинството поляци подкрепят членството в ЕС

23:12 | 16.07.21 г. 18
<p>
	Доналд Туск.&nbsp;<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Доналд Туск. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Конфликтите на Полша и Унгария с Европейския съюз може да започнат процес, който да доведе до разпадането на блока, предупреди бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск на фона на задълбочаващия се конфликт заради демократичните стандарти, предава Ройтерс.

Брюксел спори с Варшава и Будапеща по въпроси като независимостта на съдебната система и свободите на медиите. Конфликтът се задълбочи тази седмица, след като полският Конституционен съд постанови, че страната не трябва да се съобразява с искания на Съда на ЕС, а Европейската комисия предприе правни действия срещу двете страни заради правата на ЛГБТ общността.

„Ако се появяват още такива страни, които настояват за увреждането… на Европейския съюз, това може просто да означава края на тази организация“, заяви Туск, който се завърна в местната политика като лидер на основната полска опозиционна партия „Гражданска платформа“.

Допитване показва, че мнозинството поляци подкрепят членството в ЕС и няма законен начин за изхвърляне на страни от блока.

Но Туск, който помогна за преминаването на ЕС през бурен период, белязан от Brexit, заяви, че рискът от евентуално излизане съществува.

„Няма да напуснем ЕС утре и ЕС няма да се разпадне на следващия ден. Тези процеси може да отнемат години“, посочи той.

Съдът на ЕС реши в четвъртък, че Полша трябва да замрази функционирането на дисциплинарна камара за съдиите, която според него не отговаря на необходимите стандарти за независимост.

Ден по-рано полският Конституционен съд постанови, че предишно искане за замразяване на камарата нарушава полската конституция и страната не трябва да се съобразява.

В петък първият председател на полския Върховен съд Малгожата Мановска публикува комюнике, в което изрази дълбокото си убеждение, че дисциплинарната камара е независима.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:39 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 0 rate down comment 1
Valentin13
преди 3 години
Има един много интересен материал "За произхода на семейството, частната собственост и държавата", Енгелс, някъде около 1848 е писан и става модел за написване на Манифеста на Комунистическия Интернационал. Държал съм изпит по него, още го помня. Накратко, след анализ Енгелс казва, че идването на комунизма ще бъде отбелязано с изчезването на семейството, частната собсвеност и държавата.Какво е сега - Семейството - освен прословутите г.е.й. бракове има около 75 % разводи в най-развитите западни държави, силен спад на раждаемостта - ето го изчезването на семейството.Частната собственост - на село собствениците не си ползват имота , а са го дали на арендатори, които са субсидирани да правят бизнеса си. В града заводите са на акционери и по борсите, днес един събственик, утре друг. На борсите преобладава виртуалната собственост, многобройните подкрепи от централни банки прави хората зависими от тях, а не от собствеността си и труда си. Т.е. частната собственост запада. Големите корпорации нямат този смисъл на частни предприятия.Държавата - Европейския съюз ограничава всякаква форма на уникална държавност. Освен, че няма истинска армия, то и съдебната власт е подчинена на Брюксел. В резултат хората не приемат сериозно властта в държавата си и последните избори са резултат от това. Това е отмирането на държавата, пророкувано от Енгелс.Така, че Европейския съюз върви към светло комунистическо бъдеще, но има държави, които не искат това да се случи и затова са конфликтите.Проблемът е, че в голямото си мнозинство хората искат да бъде така - да си джиткат насам-натам, да няма войска, да не бъдат ангажирани в семейство, без да разбират, че всъщност се пълзалят към ямата на комунизма, както е описана от Енгелс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 3 години
тоест... аналогията ти с блока ще стане, но след като станем федерация.. тогава ще имаме здрава рамка... до тогава усилието да сме заедно винаги ще е в пъти по огромно от усилието да срутиш нещата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 3 години
това което ти говоря, може да се случи и след нашия живот, кохато станат повече от тези които са родени в ЕС в сравнение с тези които са родени преди държавата им да влезе... въпреки че не се говори за историята с ако... все пак ще те питам...Какво мислиш че щеше да се случи, ако Княжество България не се беше Съединило с Източна Румелия в първите 10г.... дали щеше да се случи? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 5
dr.5rov
преди 3 години
Няма какво да спорим. Бъдещето ще покаже как ще се развият нещата. Смятам, че сега навлизаме в период на спорове и караници докато се намери така наречения мodus vivendi - начина на съвместен живот. Тази фаза на търсене на начина на живот в новообразувани общности винаги съшествува след първоначалния ентусиазъм от създаването им щом тези общности навлязат в ежедневието си.ЕС вече е в тази фаза. Това не е непременно нещо лошо. Просто трябва да се знае, че има такава фаза и да се премине по благоразумен и предпазлив начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Другарко комсомолке, тия лозунги колко било хубаво през соца - на Бузлуджа! Някои сме живели достатъчно дълго и помним добре мизерията на соц кратуните ви, помним и "индустрията" ви и "постиженията" ви, затова и соца ви се сгромоляса, той просто фалира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 3 години
странна аналогия, която според мен няма нищо общо, но щом не ти се чете история... ок. Няма как да те карам насила. Всенпак ес е направен по модел наподобяващ въпросната империя... а не по модел на блок и етажна собственост...от другата страна не случайно ти дахох пример със сащ, а не с швейжария или нещо подобно... защото сащ е съставен от различни хора с различни етноси и кво се сетиш е различно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 6
serafima
преди 3 години
Зрънце, не си съвсем прав. Първо, соц системата беше друга и тези държави не бяха ЧАК толкова зле, колкото ги виждаш. И западняците отчетоха, че отнемането на голяма част от човешкия ни капитал не беше добрата постъпка към източните държави да се съвземат и развиват. Те на практика ни завладяха пазарите за себе си и отнеха активното рабтно население. Да обслужват възрастни хора и берат плодове. За нас в БГ остана да изнасяме суровини - зърно и полезни изкопаеми (без добавена стойност) с унищожено машиностроене, химия електроника - ние бяхме специализирани в СИВ в този сектор. А лафа за унгарките в публичните домове е МНОГО отдавна преди съществуването на соцсистемата. И после - не сравнявай технологичната среда отпреди 4-5 десетилетия в Източна Европа с днешната в Западна. Панта рей, му викат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
кой какво ти налага ... по-точно . къде е диктатурата ... ?! любопитен съм ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 3
bgMan
преди 3 години
Когато има въжделения на некви ******* за превръщането на Европейския съюз в диктатура е добре съюзът да започне да се разпада докато диктаторите не загубят властта. После съюзът може отново да се изгради но без диктаторските елементи представяни за уж защита на нечии "ценности".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 6
dr.5rov
преди 3 години
Когато се създава нова общност, но не чрез завоюване, винаги след мирното началто има период на противоборства и конфликти. Класически, добре познат пример на всички нас е когато различни семейства заселват апартаментите в даден вход на блок. На практика след време винаги възникват конфликти между различни обитаващи. С течение на годините тези междусъседски "войни" затихват и нещата се улягат по един или друг начин. Същото е и с ЕС, само че на друго ниво. Няма да говоря за семейните двойки, които след медения месец започват да се учат да живеят заедно. Е, разбира се понякога не се получава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още