Европейската комисия (ЕК) ще представи своя обещаващ план за стимулиране на технологията за производство на енергия от водород в началото на следващия месец. Все пак съществуват опасения дали наличната инфраструктура може да отговори на търсенето.
В понеделник (15 юни), когато министрите на енергетиката на страните членки на Европейския съюз (ЕС) се срещнаха, за да обменят мнения за това как коронавирусната криза се отразява на енергетиката в отделните страни, беше засегната и темата за водорода, пише Euractiv.
В момента водородът е най-модерната дума в речника на енергетиката, след като ЕК обеща да задели значителни средства от своя фонд за възстановяване в размер на 750 млрд. евро в подкрепа на чистия водород.
Горивото е привлекателно, защото не генерира въглеродни емисии при изгаряне, което го прави удобен за защитниците на плана за декарбонизиране на производствените сектори като химическата и стоманодобивната промишленост. Този газ може да се генерира и с помощта на излишната възобновяема енергия (вятърна и слънчева) и може да се транспортира, като се използват модернизираните версии на съществуващата газопреносна европейска инфраструктура.
По време на видеоконференция в понеделник министрите на енергетиката на Германия, Австрия, Франция, Холандия, Белгия и Люксембург представиха съвместно изявление, призовавайки Комисията да подкрепи финансирането на зелената енергия с цели и срокове за увеличаване на производството и използването на водород.
ЕК трябва да "анализира подходите за увеличаване на вътрешното производство, за да се даде възможност за бързо увеличаване на мащаба", заявиха министрите.
Заместник-председателят на ЕК и Франс Тимерманс, който отговаря за изпълнението на Зелената сделка на ЕС, отдавна подкрепя водорода.
Проект на предстоящия план за водорода на ЕК, видян от Euractiv миналата седмица, очертава идеята еврото да се превърне в основна валута при международните сделки за водород, подобно на американския долар, с който се извършва търговията на петролните пазари.
Но съществуват и опасения, че амбициозните водородни цели може би изпреварват събитията. Разгръщането на водородния сектор ще се нуждае от инфраструктурни промени. В момента страните работят по изграждането на такава, която би могла да осигури достатъчно добро снабдяване.
В момента ЕС консумира около 8 милиона тона водород всяка година, но по-голямата част от него се произвежда от изкопаеми газове, а не от възобновяема енергия.
преди 4 години със или без разни планове за възстановяване , ядрото на ЕС ще си направи икономика от зелен водород ... а ние или можем да участваме отначалото и да си предвидим газопреносната мрежа да работи с водородно-газови смеси и да си оправим стандартите , или да си заровим главата във въглищата и беляНЕ... :))) ...някои сайтове имат защита от копиране на текстове , слагат разни скрити символи тук там ... :))) ... затова ти се чупи постът . слагай го първо в някой обикновен текстов редактор и после го копирай от там ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години хммм ... без ядрен централи , без разни пАтоци ... :))) ... как я мислят тези , а импе ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години .!.https://money.bg/economics/daniel-lakaye-planat-za-vazstanovyavane-na-evropa-veroyatno-shte-se-provali.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Bcич отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Bcич отговор Сигнализирай за неуместен коментар