IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Блокадите са предотвратили смъртта от коронавирус на над 3 млн. души в Европа

Ограничителните мерки са намалели със средно 82% равнището на възпроизвеждане на вируса, показва изследването на Imperial College в Лондон

21:56 | 09.06.20 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Мерките за блокада, въведени за спиране на разпространението на COVID-19, са били ефективни за възстановяването на контрола върху пандемията и са позволили да се предотврати смъртта на 3,1 млн. души в 11 страни в Европа, показва публикувано в понеделник проучване, цитирано от AFP.

Изследването на Imperial College в Лондон, чиито учени съветваха британското правителство за справянето със здравната криза, анализира основните мерки, предприети в 11 страни на Стария континент, като забрана на обществените събития, ограничаване на придвижването и затваряне на магазини и училища.

„Преценяването на ефективността на тези мерки е важно заради икономическите и социалните последици от тях“, подчертават авторите в момент, когато съпътстващите последици от блокадите често са поставяни под съмнение и се прокрадват искания, особено във Великобритания, за ускоряване на отмяната на ограниченията.

Учените сравнили броя на починалите според базата данни на Европейския център за контрол и предотвратяване на заболяванията с броя на починалите, който е щял да бъде достигнат без мерки за контрол, до който достигнали с помощта на математически модели.

Те стигат до извода, че задействаните мерки са позволили да се предотврати смъртта на около 3,1 млн. души в тези страни.

Според проучването, публикувано в списание Nature, мерките са съдействали да се намали със средно 82% равнището на възпроизвеждане на вируса (броя на новозаразените от всеки болен) под прага от 1, когато броят на новите случаи започва да намалява.

Учените изчисляват още, че на 4 май между 12 и 15 млн. души са били заразени с COVID-19 (или 3,2%-4% от населението със значителни вариации според страните).

Така Белгия е имала най-високото равнище на заразени с 8% от населението, следвана от Испания с 5,5%, Великобритания с 5,1% и Италия с 4,6%.

В същото време само 710 хил. германци са се заразили с вируса, или 0,85% от населението.

Авторите подчертават, че ограничителните мерки са били въвеждани на близки интервали от време, така че е трудно да се преценят последиците от всяка от тях отделно. Те обаче стигат до извода, че „блокадата е имала значителен ефект“ за овладяването на епидемията.

„Запазването на мерките трябва да бъде обмислено, за да се държи под контрол разпространението на SARS-CoV-2“, допълват те.

Учените посочват за едно от ограниченията на модела им, че той приема, че дадена мярка е имала един и същи ефект навсякъде, докато в действителност „е имало вариации в ефективността на блокадата според страните“.

11-те изследвани страни са Германия, Австрия, Белгия, Дания, Испания, Франция, Италия, Норвегия, Великобритания, Швеция и Швейцария.

Друго изследване на университета Бъркли в САЩ, което също беше публикувано в понеделник в списание Nature, установи, че 530 млн. заразявания с коронавирус са били избегнати в шест страни (Китай, Южна Корея, САЩ, Франция, Иран и Италия) благодарение на задействаните мерки до 6 април.

Неговите автори сравняват ежедневния ръст на броя на новозаразените преди и след прилагането на мерките и стигат до извода, че те са го забавили значително „с видими здравни ползи в повечето случаи“.

В сравнение със сценарий без ограничителни мерки те считат, че 62 млн. „потвърдени случаи“ са били „избегнати или забавени“ или общо 530 млн. заразени предвид голямото подценяване на броя на случаите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
парв си, но кво да праея че не учат... само образования е склонен да си види грешката и да си промени менеието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
red6
преди 4 години
Ако имаш предвид "всички" - да, грешно е. Не всички са. Но като се стигне едно количество, една критична маса - няма значение дали всички са съгласни или само част. В тоя случай какво стана в БГ - появиха се едни 3-4-5 пуяка да обикалят де що има медия, вързаха им се на акъла едни 5-10% вресливи, но за сметка на това прилично вдлъбнати и ето - крайния резултат :) Даже остави текущата ситуация - това се повтаря до безкрай във всеки възможен случай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
бия ти минус заради гршния извод, който е вид обида към всички, иначе си прав де... на всякъде по света е пълно с такива гръмогласни идддиоти като 1 и 2... не сме само ние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
michaelis23
преди 4 години
има неколко държави дет не им играха по свирчoкa и мноо мноо или не ги съобщават или там сега "вилнее чумата", една от тях е Беларус .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
Zlato
преди 4 години
Излезна информация, че вирусът е тръгнал в Китай още миналата година есента, т.е. тея блокади 6-7 месеца по-късно са били напълно безсмислени. За модела на Импириъл Колидж вече тръгнаха статии, че нещо трудно успяват да докарат числата, които е генерирал, а този който е основния водещ по писането на модела го спипаха да не спазва карантината, която неговият модел е препоръчал. Спипаха го с жененото му гадже, че горката жена полудявала с тая карантина и се нуждаела от утеха. Хахаха :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
:)))значи , влизаш в секцията за публикации на въпросният университет , четеш въпросният материал , в краят или в началото има специално обяснение за методиката . това се прави с цел , резултатите да може да бъдят проверени и от други екипи извън университета . това е практика не само конкретно в случая , а обща практика на всички организации занимаващи се с обществено значими и научни изследвания ... и в този ред на мисли , откъде си сигурен , че в данните от беларус не липсва някоя нула ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 6
julian12
преди 4 години
Тоя сайт съвсем пропадна. Световно известни учени от цял свят показаха на света каква измислица е всичко това, но стинкаджиите продължават да бълват. Да не говорим, че сума ти хора се "разболяха" срещу скромната сума от 2К.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
red6
преди 4 години
цензурираното е "Г***ньо".И се спрете с цензурата на глупости - ако са вулгаризми - ОК, ама литературен герой да режете и той може би най-българският - ***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
red6
преди 4 години
Събрали екип учени от Импириъл колидж (по ирония, един от университетите редовно присъстващ в топ 10 на света...), направили проучване (на базата на данни от страни, които изкарват доста по-достоверни данни), което е минало peer review, публикувано е в Science mag (иронично, едно от водещите научни списания). Изкарали извод от проучването.Бай ***: "Няма да се спрат с тая китайска кашлица"Бай *** 2: "Как ги изчислихте? Я сравнете с числата от Беларус"Ей, за това сме такава клоака като държава. Никой не вярва на нищо (освен ако не му съвпада с вижданията - тогава може да поглъща всяка дума на произволен д3бил), но за сметка на това - той знае много. Нищо, че не си е направил грам труда да прочете каквото и да е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 5
tvlahovski
преди 4 години
Ей, няма да се спрат с тая китайска кашлица
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още