IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Борбата с коронавируса - чрез потискане или смекчаване?

За да се избегне бедствие, солидарността между държавите трябва да е толкова силна, колкото и тази вътре в тях

09:15 | 29.03.20 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Коронавирусът се стреми само да се репликира. Ние се опитваме да спрем това възпроизвеждане. За разлика от вируса обаче хората правят избор. Тази пандемия ще отиде в историята. Начинът, по който преминава, ще оформи света след нея. Това е първата подобна пандемия от век и се стоварва върху свят, който - за разлика от 1918 г., когато е ударил испанскиият грип - е в мир и се радва на безпрецедентно богатство. Трябва да успеем да управляваме добре пандемията. Ако не го направим, това ще бъде повратна точка към по-лошо, пише Мартин Уулф за Financial Times. 

Вземането на правилни решения изисква да разбираме опциите и техните морални последици. Сега се сблъскваме с два основни вида избор: вътре в нашите страни и зад граница, посочва той.

В страните с високи доходи най-големият избор е колко агресивно да се спре разпространението на вируса. Ние обаче трябва да решим кой ще плати цената на този избор и как.

Някои продължават да твърдят, че е погрешно да се вкарва икономиката в депресия, за да се потиска предаването на вируса. Това щяло да доведе до ненужни сътресения. Ако вместо това вирусът се остави да се разпространява сравнително свободно, можем да постигнем „стаден имунитет“, да задържим икономиката и все пак да насочим ресурсите си към уязвимите.

Не е ясно обаче дали икономиката ще се справи по-добре при тази политика на относително „смекчаване“ в стил свободен пазар, отколкото при такава на решително „потискане“. Далеч преди наложените от правителствата блокажи много хора спряха да пътуват или да ходят в ресторанти, кина и магазини. Решителните действия за потискане на вируса и последващите мерки за тестване и проследяване на новите инфекции могат да прекратят неизбежния икономически спад дори по-рано, отколкото иначе.

Това, което изглежда съвсем сигурно, е, че глобалната здравна система би се справила много по-добре при потискане, отколкото при смекчаване. При смекчаването, твърди екипът за реагиране на Covid-19 към Imperial College, здравните системи на Великобритания и САЩ ще бъдат претоварени: голям брой от предимно възрастни хора ще бъдат оставени да умрат без да се положат грижи за тях. Вероятно за да предотврати това, китайското правителство се опита да ограничи толкова агресивно вируса в провинция Хубей. Може ли здравно бедствие, което е недопустимо в Китай, да бъде приемливо в Обединеното кралство или САЩ?

Критиците обаче също имат право: ще бъде невъзможно да затворим големи части от нашите икономики за много дълго време. Ако се опита потискането, то трябва да успее бързо и възобновяването на вируса да бъде задушено. Междувременно централните банки и правителствата трябва да се стремят да запазят възможно най-голяма част от икономиката работеща, да запазят колкото се може повече производствен капацитет незасегнат и да гарантират, че хората, преди всичко уязвимите, са щедро защитени по всеки начин, който държавата прецени за практичен.

Последна актуализация: 08:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 1 rate down comment 3
michaelis23
преди 4 години
тая глупост не съществува и лекарите го казват Billy Six: Mediziner gegen Medien: Es gibt keine gefаеhrliche Corona-Epidemie!https://***.youtube.com/watch?v=A8hNKY0o-9A&feature=youtu.be
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 4 години
Едно мнение от русия : Если карантин продлят еще на две недели, от голода здесь умрет больше людей, чем от вируса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 4 години
Демокрацията не е хубаво нещо, но е най-добрата форма на управление с която хората разполагат. Тя даде възможност продължителността на живот да достигне до 82-83 години, както е в Италия и Испания. Ще прозвучи грубо, но демокрацията не е в състояние да отмени краят на живота. Колкото до системата която се справи добре(визираш вероятно китайската), ако не беше си затворила очите за епидемията тя нямаше да има характера на пандемия. Вместо да предприемат мерки китайските власти арестуваха и "инструктираха" лекарите, които алармираха за опасността. По този начин "справящите се добре" китайски туристи разнесоха заразата, основно в туристическите дестинации. Да не ти обяснявам, че ако китайците не ядяха прилепи, изобщо нямаше да има CoVid -19. Благодарим на справящите се добре!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Предай на Императора, че вчера Роснефт продаде всичките си активи във Венецуела. Вярно че купувач е фирма на руското правителство, но ясно се вижда как русите следват повелите на хегемона. Сега русите се молят САЩ да вдигнат ограниченията наложени на дъщерните фирми на Роснефт. Всичко това дойде след кратък анонс от страна на CNPC, че ще преустанови покупките на петрол от компанията, поради споменатите санкции. Целият напън на на русия във венецуела е да докопа част от нефтодобивната индустрия на страната(до момента владее 9.6%), същата която Чавес национализира от законните собственици, основно американски фирми. В крайна сметка усилията ще се окажат напразни, защото САЩ сведоха добива на петрол до един нормален бизнес с прилична рентабилност, без свръхпечалби. Можем да обобщим, че онзи мъничкия в жълтия скафандър винаги прави сметки без кръчмар, - например в Сирия, Либия и Венецуела.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Прав си. Проблемът идва, обаче, от ниската култура на голяма част от хората.Пускат парковете и на другия ден пейките ще са пълни със скучаещи тинейджъри с бири, пенсионери и тн.По тоя повод и вечерен час трябва да има, оняден купон в съседната къща...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Добре, че умерения центрист Байдън стигна до избори, че оня дърт *** Бърни нямаше никакъв шанс.Байдън е приемлив, нито е Хилари, нито е Бърни. И отношенията с Европа ще се оправят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
фиг.1
преди 4 години
За разходките в парковете съм съгласен, изглежда като престараване, но пък може учените глави да имат някакви основания да ги забранят, които ние простосмъртните не разбираме. От друга страна, ако мина напряко през парка мога да отида пеш на работа, а иначе трябва да ползвам бацилния градски транспорт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 6
novata_ikonomika
преди 4 години
Оставянето да умрат толкова много безпомощни стари хора при западните демокрации изключително деморализира възгледа че те се справят при грижата и защитата на най беззащитните от населението си. Основно причина за съществуване на различни политически системи е защита на големи маси от населението и когато една политическа система се проваля то очевидно друга която си справя по добре ще я замени. Хората правят тези промени - дали по бързо или по бавно е от ден въпрос
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
ооо ... импе , събуди се ... :))) ... мъдрият оранжев човек от белият дом спре да дудне за стаден имунитет , ами налага карантини вече и забрани ... добре че нема да го гледаме втори мандат и да му четем простoватите туитове ... ще утече със сигурност ...п.с. "чаршафите" дето пишеш , клекнаха рассияните за 2 седмици точно . нефтено-газовото царство с мъничкото джудже в жълтия скафандър търси споразумение в ОПЕК+ варианта ... кво стана с могъщата рассия дето с години щеше да изкара на $20 барела ?! а в хамериканско вече има отрицателна цена на нефта , дават по 19 цента на барел за да го изнесеш ... найс , а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
Oбичам България
преди 4 години
В момента целта е забавяне, за да се подготвим с лекарства, легла, апарати и облекла (както зимата ни изненадва всяка година, нормално да ни изненада и вирус). За мен също не са ок мерките - според мен младите хора трябва да работят, а карантина да е възрастните. Но, навсякъде политици са в паника, че една ситуация като тази в Италия или Испания може да им cost-ва креслата ... затова гледат да има повече мерки - било логично или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още