IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Започва ли газова война в Европа?

Успява ли Европа да постигнат целта си – да поддържа всички налични газови пътища и да получава все по-ниски цени, освобождавайки се от влиянието на Русия?

13:30 | 21.03.20 г. 22
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Министерски съвет</em></p>

Снимка: Министерски съвет

На северния фланг

Въпреки в южната част на Европа Русия търпи поражение след поражение, „Газпром“ не губи надежда да изнася руски газ в страните от Северозападна Европа, опитвайки се да използва Германия, най-големият ѝ европейски потребител, като троянски кон. Възможно ли е? Вероятно не. Според прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през следващото десетилетие може да стане така, че „Газпром“ да изгуби повече от една трета от обема на износа си през газопроводи за европейските страни. В същото време делът на руската компания в европейския пазар на газ може да бъде намален почти половината. Търсенето на газ в Европейския съюз (ЕС) ще намалее с почти 10 на сто до 442 млрд. куб. м. Като се вземат предвид страните извън ЕС, търсенето ще намалее допълнително с до 607 млрд. куб. м. Търсенето на ЕС от внос на газ по това време ще нарасне до 400 млрд. куб. м, главно поради спада на вътрешното европейско производство. Ако приемем, че износът на руски газ за страните от бившия СССР и останалата част от Европа ще намалее пропорционално, доставките по газопроводите на „Газпром“ за Европа ще възлизат на 110-123 млрд. куб. м годишно. Въз основа на прогнозата на МАЕ, тези стойности ще съответстват на 18,6–20,8% от европейския дял на газовия пазар до 2030 г. За сравнение, „Газпром“ отчете през 2018 г., че е изнесъл 201,8 млрд. куб. м газ в Европа. Понастоящем компанията представлява 36,7 на сто от общия пазар за Европа. Според МАЕ основната причина за спада на вноса на руски газ в Европа ще бъде увеличаването на доставките на LNG. Втечненият газ ще представлява повече от 53% от световния пазар на газ до 2030 г. 

Резултатите от доставките на руски газ за Европа през първия месец на 2020 г. са показателни за тези тенденции. Производството на природен газ на „Газпром“ намалява с 6% през януари до 44,3 млрд. куб. м, спрямо 47,32 млрд. куб. м през януари 2019 г. Но това, което е още по-поразително, е темпът на спад на износа, който се е свил до 13,3 млрд. куб. м, спрямо 17,55 млрд. куб. м през януари 2019 г.).

Разбира се, извинения, включващи топлата зима и излишните запаси от газ в подземните хранилища, могат да се обяснят с това. Въпреки че доставките на LNG от трети доставчици за Европа през януари се увеличиха с около една трета в сравнение с миналата година. Увеличението на доставките през януари спрямо миналата година възлиза на около 3 млрд. куб. м. Освен това не само „Газпром“ има проблеми, но и всички доставчици на газ и в частност Алжир, който регистрира вторите най-лоши показатели след руската компания. Очевидно структурата на доставките продължава да благоприятства дългосрочната промяна към втечнения газ. Това признават и руснаците. Както се казва в статия в „Комерсант“, „… в следващите години ЕС ще нарасне почти двойно броят на терминалите за презареждане с голям капацитет. Ако до септември 2019 г. е имало 28 терминала с капацитет 227 млрд. куб. м газ годишно, през следващите години се планира изграждането на още 22 пункта за получаване на втечнен газ, включително в Албания и Украйна “.

Освен това сегментът на спот доставките нараства със значителни темпове по отношение на дългосрочните договори. Именно точните доставки създават пазарни условия за целия пазар на газ. Въпреки очевидните проблеми на този вид търговия (на първо място, търговията на газова борса се проваля в периоди на пиково потребление), тя позволява на потребителите да диктуват условията на продавачите и за традиционните доставки по газопроводи.

Ако тенденцията на намаляване на дела на доставките на газ по тръбопроводи се запази, още през 2020 г. можем да очакваме намаляване на обема на износа на такъв газ с поне 10-15 на сто. „Газпром“ може да загуби до 20 на сто от износа за миналата година и евентуално дори повече.

Желанието на Русия да накаже Украйна чрез други маршрути за транзит на газ в крайна сметка прилича на жестока шега, направена за сметка на "Газпром". През януари доставките на газ на руският енергиен гигант за Европа през Украйна (възлизащи на 2,55 млрд. куб. м) намаляха с две трети в сравнение с януари миналата година, докато таксите за транзитни услуги бяха платени за 5,52 млрд. куб. м газ.

Предполага се, че Полша може да нанесе още един удар на „Газпром“. На 18 май тази година договорът за транзит през Полша по газопровода Ямал-Европа ще приключи. „Газпром“ обаче все още не е изразил желание да обсъжда ново споразумение с полската страна. Това означава, че 32-33 млрд. куб. м газ ще трябва да бъдат доставени по друг маршрут. Капацитетът на „Северен поток 2“ няма да е достатъчен за гарантиране на доставките на износ за Западна Европа и тъй като само Украйна и Турция ще останат основните страни за транзит, за Полша ще бъде важно да координира действията си с Киев.

България, Полша, Турция и Украйна намаляват вноса на руски газ. Колкото и представителите на „Газпром“ да говорят за ползите и ниските разходи, това решение е политическо. Тези страни смятат, че рисковете от отношенията с Русия са значително по-високи от икономическите ползи. Кремъл, използвайки въглеводородите като инструмент за терор и изнудване, неизбежно получи силен отпор от онези, които се опитва да манипулира. Вече съществуват оценки, според които през 2020 г. „Газпром“ може да намали износа си с една трета - от 200 млрд. куб. м  за миналата година до 130-140 млрд. куб. м.

Газовата война за Европа току-що започна. Но европейците, въпреки липсата на координирана общоевропейска газова политика, успяха да постигнат основната си цел. Те поддържат всички съществуващи пътища за доставка на газ, включително транзита през Украйна и вероятно ще получат нови такива. Резервите за капацитет позволяват на страните от ЕС да насищат пазара си с газ, като същевременно постепенно намаляват цените. Изглежда че европейците ще решат последния проблем с цените. Очаква се диверсификацията на доставките на газ в Европа да доведе до разбирането, че цените на газа ще се формират единствено въз основа на икономически фактори. Това ще лиши Русия от възможността да използва цените на газа като инструмент за натиск.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 6 rate down comment 2
mirodes
преди 4 години
ГазопроводътСилата на Сибирбе открит през декември 2019г,а само три месеца след това беше спряно газоподаването зарадипрофилактикадо края на април.Такова нещо не се е случвало никога.Истината е,че Китай спря да ползва руски газ заради коронавируса,а колко ще купува в бъдеще е друг въпрос.Много голяма е вероятността и Северен поток 2иТурски потокизобщо да не стартират.Та интересни времена се задават за Московията.Цената на нефта се срина,сега и износът на газ ще намалее драстично.Рублата тепърва ще се срива-в момента курса е 82 рубли за долар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 1
zelka007
преди 4 години
хммм ... зачетох се импе , значи в шах дениз има доказани 1 трилион кубика , европа купува по *** 10 милиарда на година и иска да го удвои . иначе разработват и ще включат абшерон - 300 милиарда , умид - 200 милиарда , под умид е бабек - 600 милиарда . верно е че не продават само на европа ами на доста около тях . но аз в близките 100 години не виждам какъв им е проблемът на азербайджанците ... ?! не разбирам защо се пенявиш толкова , какво лошо има рассияните да държат 20-25% от пазара в ЕС , съседи са все пак ... и те душа хранят дето се вика . а LNG можем да караме от цял свят в александропулис , а защо да не помогнем малко на нашите съюзници в НАТО , нали купихме Ф16-ки , след една петилетка ще поръчаме още 8 , за да доокомплектоваме една ескадрила . има за всички , дори и за вовата и саша милер ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 2
fon
преди 4 години
Ха-ха. За 4-5 години имало газ за ***. Трябва да си *** като русофил за да повярваш на подобна долнопробна партенка, дето може да се появи по ТВ Алфа и подобни руски медии. Явно според тях *** е проектиран от *** като русофили и тези с милиардите са мозъци на първолаци да си хвърлят парите там. И въпросния русофил си повтаря тази глупост вече с месеци, въпреки че му бяха представени и числа как в Каспийския басейн газ за *** има за 400 години напред и то при увеличения капацитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 4 години
И как точно Расийка ще доставя газ на Китай, с шепи ли? Хехе, аман от тролищак.А за цената си пише, азерския газ 20-30% по-евтин. И LNG ще е евтин, конкуренцията прави цената.А сега, ***, да те светна - когато Китай получи по-добра цена за газ, откъде ще купи, а??Тамън ще построят тръбичката и хоп, внезапно ще се появят оферти и рубашките пак с изути ***, ще продават, но печалба - йок.Не ви увряха кратуните, че технологията е майката на успеха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Вземи прочети какви са запасите на азерското находище... и опитай да си направиш сметка за колко ще стигнат и каква "диверсификация" е то. Ако Турция и Южна Европа заложат на него, след 4-5 години ще го пресушат. Впрочем там най-голям концесионер е ВР, тоест също ме устройва - и тази компания ми е в портфейлът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Фонов - и преди съм ти казвал, че ти си толкова зле, че медицинската наука отдавна те е зачеркнала като безнадежден случай. При настоящите цени на природния газ, щатският LNG го режат отвсякъде, защото никой не е навит да плаща двойно над пазарната цена. И да има газова война, американците вече са я загубили - и не знам защо изобщо я водят, щом имат огромен вътрешен пазар. Върхът на очевидно генетическата ти тпота е твърдението, че тръбният газ е по-скъп от LNG. И милион пъти да ти повторя, че само фабриката за втечняване струва колкото един газопровод (отделно разходи за самото втечняване, за танкерен флот, за транспорт и т.н.), ти няма да го разбереш, защото няма с какво - самотната ти мозъчна клетка няма шанс за това.Находището Афродита няма какво да го коментираме - със запаси 120 милиарда метра - за сравнение годишния добив на Газпром е 550 метра. Твърденията, че от новите находища ще продават газ на цена 30% под руската са смешни - защото тепърва ще има разходи по разработването на находището и изграждане на газопроводи. Авторчето разбира се "забравя", че новият договор с украйна е само за 5 години и за все по-малки обеми газ - около 10 пъти под транзитираното до миналата година. Досега тая *** държавица крадеше от Газпром по 3 милиарда на година, ама на това ще се сложи край. Левиатан вече е по-сериозно находище, макар и доста по-малко от газпромовите. То наистина ще осигури диверсификация за Европа, което е добре, защото Европа, отказвайки се от въглищата, ще ползва все повече и повече газ - още повече че заради последствията от настоящата криза, климатическо-талибанските прocтотии тихичко ще бъдат заметени под килимът. Разбира се - голяма част от газът от Левиатан ще отива за Египет и самият Израел, но и за Европа ще остане. Шах Дениз ме притеснява като акционер в ВР. Просто и там залежите са толкова жалки, че не знам ВР - при настоящите цени на природния газ - как ще си избие парите. :(А Газпром правилно обръща поглед към Китай - там потреблението ще расте страшно бърже. Вярвам скоро ще започне строителството на проектираният и вече договорен Мощта на Сибир 2.В цЕлата схемаСАЩ просто ги НЕМА.При цена под 3 долара, техният LNG е абсолютно неконкурентноспособен. Затова и се опитват да го наложат със сила, ама пак не им го искат - освен национални предатели като министър теменужка, която е ок да купуваме двойно по-скъп "братски" газ от САЩ, като същевременно плащаме и за руски, ама без да го ползваме. Поне да преоборудват на газ въглищните ТЕЦ-ове, та да има какво да го правим тоя газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 3
Sokratus
преди 4 години
"според агенция Anadolu Agency, делът на LNG във вноса на газ в Турция за първи път надхвърля 30%. Вносът на природен газ от САЩ в Турция се е увеличил с 363% през първата половина на 2019 г. Вносът чрез газопроводи от Азербайджан се е увеличил с 38% за същия период, докато този от Русия е намалял с 36 на сто"Ако това е вярно се пита:-Кой е геният който взе решението за построяване на Турски поток?За членовете на клуба - това е риторичен въпрос!ахахахаГеният на лилиПутин все повече ме изумява! Освен за Милиционерски номера, май за друго не го бива!хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 1
Sokratus
преди 4 години
Марков, пусна ли ГФО-тата на фирмите? Ей държавата на теб рачита да се плащат данъци! Да не искаш да фалира!? Нали си родолюбец, ей!!!Не пиши тук а действай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 9
дядя Вова
преди 4 години
*** = диванен анализаторДоктор на *** = политкомисар на диванни анализатори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 7
markov
преди 4 години
Кое е глупост бе ..само си погледни ника. Болна история. Писанията същите. Човеко единствената причина да правиш това са или парите или душевно заболяване. Как пък няма една в тема под която ти и още 3-4 ника , вероятно зад които стои едно и също лица , да изливане помия русия, путин, русия , путин ...... ми втръсна бе човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още