IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Декарбонизирай или умри: Обръща ли Европа гръб на природния газ?

Новите европейски регулации и засилващата се ангажираност от страна на бизнеса да „прочисти“ своите активи хвърлят сянка върху бъдещето на суровината

12:02 | 22.02.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Предложеният фонд е част от по-широкия план за Механизъм за справедлив преход в размер на 100 милиарда евро, предназначен да помогне на най-засегнатите региони да не изостават от останалата част на ЕС за постигане на целите до 2050 г.

Чувство за неотложност

Петролните и газови компании като че ли признават неотложността на фона на призивите да вземат участие в стремежа за справяне с изменението на климата. И то бързо. 

Европейските петролни дружества - редовно обвинявани в лицемерия относно околната среда, предвид малките капиталови вложения в сферата на ВЕИ и нисковъглеродните горива - трябва да се адаптират също.

В миналото те обещаваха повече разходи за газ, подчертавайки ролята му на преходно гориво в енергийната трансформация.

Парадоксът на акционерите“

Американската банка Morgan Stanley предупреждава, че напредъкът в енергийния преход може да се окаже по-бавен от очакваното заради „парадокса на акционерите“.

„Големите петролни компании могат да играят конструктивна роля в енергийния преход, но техните акционери проявяват малък апетит за мащабни инвестиции, особено предвид несигурната възвръщаемост в много от новите енергийни области“, се казва в скорошен доклад.

Според проучването вместо това се вижда предпочитание към капиталовата дисциплина, краткосрочния растеж на свободния паричен поток, намаляването на нетния дълг и увеличаването на разпределението. Това поставя компаниите в състояние на разход на капитал в сравнение с фирмите за възобновяеми източници. И това може да забави темпа на прехода, се подчертава в доклада.

В същото време инвеститорите виждат все по-ясно проблемите, свързани с околната среда, особено членовете на алианса на най-големите пенсионни фондове и застрахователи дружества в света (управляващи активи в размер на 2,4 трилиона долара към септември). Те се ангажират да изчистят напълно своето портфолио от въглерод до 2050 г.

Междувременно Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) заяви в края на 2019 г., че се ангажира да спре одобряването на проекти за изкопаеми горива – включително и за газ, от края на 2021 г.

От френската компания Artelys заявиха в свой доклад, публикуван миналия месец, че по-голямата част от 32-та проекта за газова инфраструктура в последния списък на ЕС за Проекти от общ интерес (PCI) са излишни.

Газовите проекти, включени в списъка за PCI, са изложени на риск да се превърнат в безжизнени активи, дори при сценарии за по-голямо търсене на газ.

„Повечето от проектите са определени като излишни от икономическа гледна точка“, посочват от Artelys.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 17 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
...Декарбонизирай ИЛИ се озъби", но ще бъде: "Декарбонизирай И се озъби" - щом предпочитате. Защо вие можете да пишете дори в заглавието думата: "yмри", а аз в коментари: не мога?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
В случаят ще бъде не: "Декарбонизирай ИЛИ ***", но ще бъде: "Декарбонизирай И ***". Нито една индустриално и технологически развита страна или континент няма как да оцелее без горива и няма сила, поне на тоя етап, която да промени това, каквото и да говорят неграмотни политици и банкерчета, още повече с отказ и от ядрената мощ. Да се слуша дeбилната Тунбергова (на която съвсем адекватно наскоро кръстиха сорт дребен охъл), само по себе си е дeбилство. Няма как да се гарантира енергийна сигурност, като се набляга на източници, които нито могат да осъществят непрекъснато енергоподаване, нито подлежат на контрол, дано само Европа не разбере това по трудния начин. Впрочем до 50-а година има много време, а според климатолозите, планетата постепенно ще навлезе в поредния период на захлаждане. Разбира се, екотерористите и политиците още няколко години ще лъжат, че има затопляне, но това няма как да продължи дълго, защото хората не са нито малоyмни (макар да се поддават на заблуди и машшшшинации), нито пък кьорави. Но съм съгласен (особено от горната гледна точка), че делът на ВЕИ трябва да се увеличава, защото изкопаемите горива трябва да се пазят... защото почнат ли пак зимите с по метър сняг, със свещ ще ги търсим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още