IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германските производители на вятърна енергия търсят нова ценова схема

Очаква се около 9,2 гигавата германски офшорни мощности да бъдат включени в търг през следващите няколко години

10:41 | 10.02.20 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

По време на първите търгове на офшорна вятърна енергия в Германия местните производители бяха готови да се откажат от всякакви субсидии, уверени, че технологията е достатъчно стабилна и устойчива, за да им донесе необходимата печалба, пише Bloomberg.

Но ето че сега тези производители не са толкова сигурни в постигането на желаната печалба. Те разглеждат британска програма, свързана с тази индустрия, която би могла да им донесе достатъчно добра възвръщаемост на инвестициите съобразно мощностите, без значение от цените. 

Сред потенциалните участници в следващия кръг на наддаване за вятърна енергия през 2022 г. личат имена като Orsted A/S и Vattenfall AB, които се опитват да убедят канцлера Ангела Меркел да изготви нови правила за търговете, за да се осигурят нужните приходи за поддръжка и разширяване на офшорните вятърни паркове.

Производителите са обезпокоени, че сегашната политика за климата, която беше одобрена от правителството на Германия, ще намали размера на инвестиции в тези технологии, възприемани за по-рискови, като компаниите се нуждаят от гаранции, за да продължат да инвестират.

Опитът на дружествата за корекция на националната политика подчертава рязката промяна спрямо последния търг за офшорна вятърна енергия от 2017 г., при който Orsted и EnBW се оказаха големите печеливши, като в същото време се отказаха от субсидиите.

Споразуменията, които Великобритания използва, ще „заключат“ цената на енергията, генерирана от нови вятърни проекти.

Понастоящем правителството оценява аукционната си система за офшорни мощности и е взело под внимание натиска на индустрията да приеме новите споразумения, заявиха от Министерството на икономиката и енергетиката в имейл до Bloomberg в петък.

Подобна система би дала необходимата финансова сигурност, като същевременно ще гарантира непрекъснато развитие на офшорните проекти за постигане на климатичните цели, посочват още от министерството.

Откакто Меркел насочи фокуса си към намаляване на вредните емисии, промените в политиките зачестиха, създавайки несигурност сред инвеститорите, смята Щефан Тим, управляващ директор на лобистката група на офшорната вятърна индустрия.

Очаква се около 9,2 гигавата германски офшорни мощности да бъдат включени в търг през следващите няколко години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:02 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 7 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
"Седни да научиш две неща като за начало:1. Кога се използва пълен член в българския език2. Каква е разликата между мощност и енергия "Мисия невъзможна за *** .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 13
Sokratus
преди 4 години
Ще започна с ХАХАХАХАЦената на борсата е висока, защото държавата се управлява от Бойко Белята и там са назначени всезнайковци като членовете на твоя клуб! Тикви, които мислят само да крадат и как да прецакат някой друг. Точно затова почнахме да внясяме ток. Точно заради либелизираният пазар в ЕС (В България е псевдо) производители могат да си внесат ток от ЕС и да не се съобразяват с нашата борса!А по отношение, че се опитаваш да бъдеш по-умен от германците и да казваш, че държавата им си отива - заслужаваш само ХАХАХАХА.И защото във вашият клуб никой не обича да мисли, може би защото не може, ще ти споделя една тайна: Преминаването от състояние А (без ВЕИ) в състояние Б (само с ВЕИ) е дългогодишен процес -плавен. Точно това ни показват германците - всяка година увеличават производството от ВЕИ и се учат в движение как да балансират мрежата си и как да се справят с трудностите. Това го правят всеки ден, седмица и година. Стават все по-добри и увеличават % на ВЕИ в електропроизводството си! АКо сме умна държава ,ще правим точно като тях - всяка година по 2-4% нагоре. Ще се учим и ще трупаме опит! На всичкото от горе в Зелената сделка има пари за нас. Хората са решили да ни дадат пари за да имаме по-чиста природа и да станем по-богати. Но ние не искаме това. Искаме да си мечтаем за пушещи комини и да ходим на тоалетна в двора, за да е на нашето! Еми на нашето ще е, но ще миришем на тоалетна и ще сме бедни!По отношение на простият ти пример с 35kW! Ако имаш въображение си представи, че ВЕИ ти е основното захранване, а когато го няма си пускаш резервното захранване - ТЕЦ. В някои държави ползват вече батерии и тук ще стане така, но след 3-5 години!И ще завърша с:На тъпия никой не може да му налее ъкъл - просто няма къде!ХАХАХАХА
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Знаеш ли каква е разликата между мене и тебе? Каквато е между Грета Тунберг и Йохана Квант. Единственото, с което ме превъзхождаш и заради което се отказвам доброволно от всякакви опити да споря е анонимното ти съвършенство - можеш да пишеш каквото си искаш, без никакви проблеми и последствия - нито морални, нито материални. Тук можеш да си всякакъв и това по никакъв начин не те ангажира с нищо. Надницата ти си е все същата...Тук повечето сте такива - разбирате от всичко - от история, от политика, от военно дело, от икономика, от финанси, от енергетика... няма нещо, което да ви се опре... А ние наопаки - нищо от нищо не разбираме, щот сме комунисти, русофили, склерозирали и диментирали членове на некви клубове, *** и копейкаджии... Нема лошо... в измисления ви свят... ;) Там сичко може... Обаче воят на умряло на енергийната борса е от днес и е съвсем истински, хем не за сефте за последните 2-3 месеца... Каква е връзката, ще запиташ? Ми ше питаш, щото на тебе ти е позволено да не помниш какво си писал за либерализацията на енергийния пазар у БеГето - да, не говориме за Германия, а за България! Дано да знаеш защо иват различни имена и се падат доста далече една от друга... Щото аз писах точно какво ше стане и тука сички от твоя клуб мноо се смяхте - помним го като днеска. Сега се опитай ти да запомниш този път какво ще ти напиша, а когато се случи, да се погледнеш в огледалато и да си удариш един шамар от мене, щото аз ако съм жив, отдавна нема да съм поглеждал тука: Германия си е Германия и е най-яркият пример в историята как една държава може периодично да си ебемамата сама, ходейки по гайдата на плоскоглави политици!!! Германия е най-лошият пример за народен, а от там и държавен имунитет срещу политическо малоумие... Няма да коментирам нищо конкретно от последния ти пост, щото се опитваш да станеш шампион по писане на глупости тук. Само това е достатъчно: От което можем да твърдим, че ВЕИ произвеждат на седмича база доста равномерно през цялата година!Остава да обясниш как точно се настройва конвейрът на автомобилен завод на седмична база, щото моите машини искат в рамките на 16 часа постоянно захранване от 35 KW на денонощна база... Но това ти няма как да разбереш - това не е като да четеш в нета и да дрищиш в некъв сайт...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 5
Sokratus
преди 4 години
Ей МавиГъз време да си смениш диоптъра, че нещо не ги виждаш числата добре!Инсталирани мощности/произведена ел.енергия/% в Германия за 2019:ФЕЦ - 49.2GW/46,5TWh/9%ВяЕЦ - 60,8GW/127,2TWh/24.4%ТЕЦ-въглища - 43,9GW/151.4TWh/29.1%АЕЦ - 9,5GW/71,0TWh/13.7%ТЕЦ - газ - 29,9GW/53.0TWh/10.2%ВЕЦ - 4,8GW/19,4TWh/3.8%ТЕЦ - биомаса- 8,2GW/45,2TWh/8.7%И защото си достоен член на Клубът, какво значение има колко % се използва една инсталирана мощност, след като цената на произведената електро-енергия е по-ниска от тази на въглищен/газов ТЕЦ! И не смяташ ли, че процента може да е по-нисък, но не се изисква гориво за да се произвежда ел. енергия. Инсталираш веднъж и после само консумираш енергия. И последно - през 2019 година в Германия само в две седмици през година % на ВЕИ е бил по-нисък от 30%, 10 седмици под 40%, 26 седмици под 50%, 11 седмици под 60% и 3 седмици над 60%. От което можем да твърдим, че ВЕИ произвеждат на седмича база доста равномерно през цялата година!И основният въпрос е да се решат днвените/няколкодневните колебания!Германия ще ги реши с опита който натрупва, но България начело Бойко Белята и членовете на Клубът - НЕ!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 8
Sokratus
преди 4 години
Жежков,Виждам, че и специалист по членуване! Че и то голям! Препоръчвам ти да прочетеш малко повече и да се замислиш върху простият факт, защо само ние имаме пълен и непълен член в мъжки род! Една статийка за подсказка:mladasofia.com/ima-li-pylen-chlen-v-bylgarskiq-ezikВ повечето източни говори не е съществувал пълният член, а в повечето западни непълният. Или да го наречем правилно така са членували едните с -а/я/о, другите с ат/ят/от. И за да обединят говорите в съвременният български са измислили това за пълен и непълен! Едно недоразумение родено от глупав министър на образованието!По въпросът за енергията съм написал много точно - тя се мери в джаули!1J = 1Nm = 1Pa m3= 1Ws и всичко това е вярно, но е въпрос на възприятие!Доказа, че си достоен член на Клубът, ще те препоръчам за награда!хахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 4 години
И понеже Германия си е бамбашка и ние немаме никакви обективни причини да се мериме с Германия - за добро или лошо, нека си погледнеме у нашио си двор. Ето какво показва пък безспорно обективният чарт на нашия ЕСО:http://***.eso.bg/?did=124#Оперативни%20данниОт него е видно, че в момента при инсталирани над 2ГВт слънчеви и вятърни мощности, България получава от тях сумарно около 640 МВт електроенергия. В същото време от инсталирани 2 ГВт ядрени мощности България получава около 2200 МВт. Сметката може да стане още по-брутална, ако се опиташ да сметнеш колко ГВт. вятър и слънце ще ти трябват, за да генерираш всичките 4500 МВт от ТЕЦ и АЕЦ в момента и колко ще струват. Тук изобщо не коментираме синусоидата, спомената по-горе, а само абсолятна стойност на генерираната енергия. Казусът днеска има-днеска нема (слънце и ветър) го заебваме в интерес на оперативността на спора за момента, щото той, както сички видехме по себе си, може да не е с индекс днеска, а този месец или тази зима... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Ся ако ни обясниш и как цената от ?0.016/KWh става на ?0.31 и къде отива разликата, ше станеш дамият ти безценен!Ако и по-сериозно се позагледаш във всички чартове в energy-charts.ge и по-точно тук:https://***.energy-charts.de/power.htmще видиш едни боядисани в различни цветове зони, като най-интересни за момента и за дискусията тук са тези в жълто и светло-зелено и тяхното съотношение с двете кафяви и една розова, която за последната година от символична се превърна в решаваща -набъбването на нейното участие е обратно пропорционално на двете кафяви и червената, сиреч - заради нея Меркел се опитва да се дърви на Тръмп за СП2 - от него требва да дойде това, което ше махне от германските чартове червената и *** шарки.Ти предполагам, че си представяш времето, когато жълтата и светлозелената зони започнат да гонят 100-те %, нали? За целта първо ше требва да ги накарате да добият формата на права черта, както червената, светлокафявата и зелената.... щото докато чарта при добиването на електроенергия от слънце и вятър има формата на синусоида на кардиограма на неврастеник, до тогава ще се налага нещо да се изгаря - газ, въглища, биомаса, нефт, уран, ***... се тва кво... Па като изгладите чартовете, тогава може пак да заповедаш да ми се надуваш тука като преяла въшка...Щото има и други неща, дето се виждат от чартовете, ама вие не ги виждате, като напр., че в Германия има инсталирани 9 ГВт ядрени мощности, които от началото на 2020 са дали 7.56 ТВч и 110 ГВт мощности за вятър и слънце, които са дали 23 ТВч енергия. Аз не виждам нищо, което да говори за ефективност и некой стар песимист като мене може и да си намери някакви нишани към странно зациклилата напоследък германска икономика, за която и оптимистите вече се въздържат да дават светли прогнози, а германските предприемачи в реално производство вече гледат само навън за нови мощности...Та едно е да си плямпаш тука, а друго - в света на реалните кинти. Щото продукцията на нащната смяна на печатницата на ЕЦБ не е точно реални кинти, видно от това как реагира икономиката на ЕЗ на денонощното им наливане, май главно във ВЕИ проекти... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 4
vzhekoff
преди 4 години
Седни да научиш две неща като за начало:1. Кога се използва пълен член в българския език2. Каква е разликата между мощност и енергия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 6
Sokratus
преди 4 години
Човек трябва да знае, кога да спре, но не и член на КЛУБЪТ!С дребни заяждания, нищо не става!А до колко са ми неверни данните е добре да ползваш google, а не това между ушите ти! Защото явно не върши работа!Ето ти официалната страница на Германия за ел.енергия: energy-charts.de.Ще се изненадаш колко са напред и ти какъв достоен член на Клубът си!хахахахах
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 2
vzhekoff
преди 4 години
Както споменах, едва 12% или около 1/8 от производството на ел. енергия в Германия идва от вятърни централи. Това, че *** пишат 46% идва за пореден път да докаже, че не правят разлика между мощност и енергия. Инсталираните перки може би действително се равняват на близо половината мощност, но това показва само колко неефективни са те - половината мощност е там и едва 1/8 от генерацията. Нещо повече, напоследък немците почват да надават вой срещу перките, понеже отнемат заемя, не са желани на по-малко от км. от населени места заради инфразвуците, нестабилни са и т.н. Който следи протестите и отразяването им по германските телевизии знае за какво става дума. Не е случайно , че енергията в немско е сред най0скъпите - всеки такъв неефективен енергоизточник се нуждае от преносна мрежа, която респективно е също толкова неефективна - в случая с перките - 4 пъти. Това оскъпява мрежата и преноса на ел. енергия неимоверно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още