IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германската Асоциация за вятърна енергия: Трябват ни 2% от земята за турбини

За да бъде ефективен енергийният преход в страната, е необходимо генерирането на електроенергия от вятърни турбини да се увеличи до 5 гигавата, смята Херман Алберс

20:30 | 30.01.20 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Вятърната индустрия в Германия се нуждае от 2% от площта на страната, заяви президентът на германската Асоциация за вятърна енергия Херман Алберс в интервю за Euractiv.

Той изрази удовлетворението си от предложението на управляващия консервативен блок относно новото отключване на дебата за ново регулиране на разстоянието между населените места и вятърните турбини. 

„Настоящото предложение вече се отнася за планове за развитие на селищните райони“, подчерта Алберс, припомняйки, че първоначално властите настояха за регулирано разстояние от турбините не по-малко от 1000 метра. 

По неговите думи на много места в Германия, особено в Бавария и Саксония, все още трябва да се извърви много път преди да се постигне заветната цел от ангажиране на 2% от територията за производство на вятърна енергия. Първоначалното предложение на министъра на икономиката Петер Алтмайер за „зона без турбини“ би намалила с 40% подходящата за вятърните турбини площ, подчерта Алберс.

„Трябва да видим дали новото предложение ще гарантира, че може да ни се предостави достатъчно земя“, добави още президентът на Асоциация за вятърна енергия.

Алберс подчерта, че в рамките на 2019 г. Асоциацията е изградила малко над 1 гигават нови вятърни мощности, като това е само една пета от необходимите мощности за успешен енергиен преход.

Според него с този темп ще бъде невъзможно да се постигнат климатичните цели на германското правителство за ограничаване на въглеродните емисии, както и онези, заложени в Парижкото споразумение от 2015 г.

Алберс заяви, че германското правителство трябва да комуникира по-ефективно с обществеността и да посочи ползите, най-вече икономическите, за селските райони. Той изтъкна факта, че автомобилният концерн BMW вече планира да пренасочи цялото си производство към възобновяемата енергия.

„Това показва, че индустрията е по-напред от правителството“, коментира Алберс.

Компаниите от този сектор планират пълна декарбонизация до 2035 г., докато федералното правителство продължава да говори за хоризонт до 2050 г., подчерта още той.

Алберс апелира за ускоряване на процеса на одобрение за строеж на нови турбини, който в момента отнема около 5 години.

„Нуждаем се от идея как да се развият енергийните пазари, колко възобновяема енергия ще ни е нужда до 2030 г. или до 2040 г., колко работни места ще бъдат създадени в резултат на разширяването и как ще бъдат отворени нови пазари“, посочи още Алберс.

Според него канцлерът Ангела Меркел трябва да настоява за осигуряването на необходимите 2% площ за вятърните турбини, като на федерално ниво не бива да се отказа поемането на отговорности в тази посока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 7
Императорът
преди 4 години
Вятърът не е перпетуум мобиле и губи енергия при сблъсък с всяко препятствие.Но на някои олиг0френи ще им трябват милиарди разходи, за да разберат тая проста истина. Най-скъпият експеримент по физика в историята. Дори дядовците ни са разбирали това и са засаждали ветрозащитни пояси, за да спират вятъра и да няма навявания. ПРЕД дървото дyха, ЗАД дървото е завет. С перките е същото. За първия ред има вятър (когато дyха, де), за втория ред - по-малко вятър, от третия вече няма смисъл - боднатата перка там няма да се изплати никога. Това е. На пръв поглед изглежда, че ако набоцкаме по цялата планета перки - нагъсто-нагъсто - ще имаме океан от енергия, та чак ще се чудим какво да я правим... ама на практика не е така... защото няма как от 100 единици енергия да извадиш 1000 единици, щото си "еко". Отделно вятърът е важен климатически фактор на регионално ниво. Западна Европа е такъв регион и затова там разликите между най-високите и най-ниските температури е към 30% по-малка, отколкото в Сибир на същата географска ширина. Това е разлика между океански и между континентален климат. Дължи се на преобладаващите океански ветрове, които носят хлад лятото и топлинка зимата откъм океанът... и най-вече носят ВЛАГА. Всички говорят за промените в климатът. Ама всички си трайкат - защо това лято 2/3 от най-високите измерени температури в Северното полукълбо са в един малък регион от света - Германия, Франция и Бенелюкс - "странно" защо точно там - където енергията е най "еко" и десетки хиляди перки са изтъпанчени на пътя на вятъра?Нищо де - когато температурните амплитуди в Западна Европа се увеличат с десетина градуса, може да се сетите защо. Колкото ток добиете от перките, ще го харчите за повишеният разход за отопление и охлаждане. Само дето сега океанът ви топли и охлажда безплатно, а тогава ще си плащате. Само със сушата не знам как ще се справите, ама ще му намерите цаката и на това. Убеден съм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още