IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Президентът на Австрия: OMV няма да оттегли подкрепата си за „Северен поток 2“

Заплахите на САЩ няма да променят виждането на австрийската компания, категоричен е президентът на страната Александър Ван дер Белен

21:30 | 15.05.19 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Австрийската компания OMV не възнамерява да се оттегли от руския газов проект "Северен поток 2" въпреки заплахите със санкции на САЩ. Това заяви днес австрийският президент Александър Ван дер Белен след среща с руския си колега Владимир Путин, информира ДПА. 

Строящият се в момента "Северен поток-2" е разширение на вече действащия "Северен поток", който пренася газ от Русия пряко до Германия по дъното на Балтийско море.

САЩ твърдят, че проектът подкопава енергийната сигурност на Европа.

Според Украйна газопроводът, който намалява нуждата на Русия да пренася газ през украинска територия, противоречи на усилията на ЕС да окаже натиск върху Москва за прекратяване на конфликта в Източна Украйна.

Австрия е сред малкото европейски страни, с които Русия има традиционно топли отношения през последните години въпреки противоречията около кризата в Украйна.

Австрия не вижда причина да купува американски втечнен природен газ предвид високата му цена, заяви пред медии Ван дер Белен.

От друга страна Владимир Путин даде висока оценка на "последователната позиция на австрийската страна в подкрепа на този проект, насочен към осигуряване на енергийната сигурност на целия евразийски континент".

"Австрия не е най-голямата страна в света, но за защитата на нейните национални интереси (от натиска на САЩ) в този случай не са необходими нито ядрени оръжия, нито територия. Нужна е само политическа воля", подчерта руският президент.

Като отбеляза, че енергетиката е ключова сфера на взаимодействието между Москва и Виена, Путин посочи, че миналата година австрийските потребители са получили рекорден обем руски газ - над 12 млрд. кубични метра. Той отбеляза и над 40-процентния ръст на търговията между Русия и Австрия през миналата година, предаде ДПА.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 9 rate down comment 0
Моабет да става
преди 5 години
Зелка, ти като отидеш през лятото Боровец може да намериш хотел но много ниски цени. Що не ми предложат тези цени през зимата?Като почнем да купуваме на по-ниски цени през зимата пак може да говорим. Руснаците ще спрат газта през Украйна. Ние нямаме за сега друг подходящ доставчик. Нека предложат на България целогодишни доставки на LNG през Гърция. Ние сме им готов клиент. Няма нужда да е по-евтино. Нека да е на цените на Газпром. Ще се отървем веднъж и завинаги от руската газ. И малко за северен поток 2. Като им е толкова евтин LNG що не го предложат и на германците с 10% под цената на Газпром ами създават всячески спънки? Германците да не са такива будали че да купуват скъп руски газ, а не евтин американски? Също се сещам като чета твоя коментар. 90-те години на миналият век си купувах масло в магазина и ми беше чудно как френското масло с транспортни разходи и мита излиза по-евтино от българското?Сега вече знам "краварката е в левият ъгъл". Купуваме чуждо масло което ни е скъпо и прескъпо, но нямаме евтино българско щото много производители фалираха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 18 rate down comment 1
многодобре
преди 5 години
...ако намериш отговор на въпроса, " Защо Германия иска да купува руска газ? " ще разбереш и защо САЩ се опитват по всякакъв начин да им попречат! ...от страна на Русия, до този момент, не съм чул отправена нито една заплаха към американски бизнес проект. ...пазара действа и налага определена стока.... защо америка не използва пазара, като арбитър и неговата оценка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis12
преди 5 години
тоя еббаси нахалника, аз бих прокопал канал от Атлантика за сашевския течняк какви са тия руски глупости ? ....:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Мдааа, само кремълският властелин....Тукашната клептокрация е непорочна девица,отглеждана в консервативна патриархална среда!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 12
zelka007
преди 5 години
импе , що булгаргаз като обяви търг за газ да заредят газохранилището в чирен , получи по-ниска цена с 10% от LNG оператор отколкото на оператор с руска тръбна газ ? мхммм ? как стават тия работи я ни обясни ? и друга тема за размисъл ти предлагам . ако не бяха LNG терминалите на колко щеше да ни продава газ саша милер в европа , справка негови изказвания за компания от 1 трилион долара отпреди 5-6 години ? а сега , ще не ще , трябва да се съобразява с тези цени и да поддържа здравословен марж от 5-10 % под тях за да продават ... нали така :))) . факт , за да можеш пълноценно да се възползваш от LNG търговията ти трябва доста сериозна LNG инфраструктура , многомилиардна ифраструктура . за радост или не тази инфраструктура се изгражда в европа . в азиатския регион е изграден и си я ползват активно хората . готиното на такава инфраструктура е независимостта . можеш да купуваш LNG от различни оператори . пак има договори за количества , но не е като имаш една тръба и да чакаш вовата посред зима да се пазари за цената , нали ? а сигурността на енергийните доставки от рассия върви с политически условия ... факт , подкрепен с дългогодишна практика от кремълските властелини :))) "Свободата, Санчо, е едно от най ценните блага, с които Бог дарява хората." ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 5 години
През сапа ми е за говедарес и за ват.ниците. Виж само как анадолския тарикат ги играе. Едните му построиха газопровод и сега той им казва няма да купувам, ако не смъкнете цената, другите се натискат да му дават Пейтриът едва ли не даром.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 5 години
Не си компетентен да коментираш подобни теми. Аз също съм лаик, но имам елементарна представа. Единствено можеш да преписваш опорки. Та всеки терминал има пречистваща система. С нея се отстраняват механични примеси, хидрати, сероводород, въглеродни оксиди и други в зависимост от състава. Може да има инсталация за отделяне на определена субстанция - етан например. Така че с не много средства, състава на природния газ се довежда до желания. Не искам да ограмотявам, за това само ще те уведомя, че продавания американски LNG имаше повече MMBTU на 1 куб метър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 13
Императорът
преди 5 години
Стояне петров - дай сериозни източници за твърденията си. Турция се буташе за тоя газопровод... и не само Турция. Германия за пръв път от ВСВ насам се осмели да се опълчи на САЩ, сигурно щото нямат нужда от руски газ? LNG е по-евтина само в болната ти фантазия. Отделно САЩ няма какво да изнесат за Европа, те са нетен вносител. Има достатъчно информация кой колко внася и колко изнася, включително с картинки и графики, за да не си измъчваш много мозъчето, та да те заболи тимберичката. Докато говедорес лаят, загубиха и богатите находища в Западна Канада, чиято концесия я взе Мидичката и подписа договор за износът на газ към Япония, а не към САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 12
ABBA
преди 5 години
А съвсем случайно от някой кремълси бот да си чул,че шистовата газ е доста боклучива, т.е. като калории и химичен състав?За цена дори не си помислям да обяснявам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 10
ABBA
преди 5 години
" Затова и са тези приказки за " скъпата" американска газ, въпреки че втечнената отдавна е по-евтина от тръбната"Счупи т.ъ.помера!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още