IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трите неща, които не дават покой на ръководството на „Газпром“

Компанията трябва да затвърди конкурентната си позиция спрямо такива алтернативи като втечнения природен газ и новите газови маршрути

22:00 | 28.02.19 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Недооценени акции, нов риск от санкции и увеличаване на конкуренцията от страна на втечнения природен газ (LNG) – това са причините за безсънните нощи на мениджърите на „Газпром“.

На среща с инвеститори в Сингапур в четвъртък на въпрос какво държи будно нощем ръководството на компанията членът на Управителния съвет Олег Аксютин заяви, че това е необходимостта „да се вземат предвид всички аспекти“ за бъдещето на износа към Европа и Азия.

По думите му особено тревожни са непредвидимите събития, които могат да се случат, както и справянето с тях, съобщава Bloomberg.

Коментарът на Аксютин дава сигнал, че управителният съвет на компанията трябва да затвърди конкурентната си позиция спрямо такива алтернативи като втечнения природен газ и новите газови маршрути, достигащи Европа от каспийския регион.

Най-големият руски производител на газ се опитва да засили позицията си в Европа, където увеличи пазарния си дял до близо 37% миналата година, по данни на самата компания. „Газпром“ също така се надява да се превърне в основния доставчик на „синьо гориво“ в Китай, където планира да започне доставки до края на тази година.

И макар проектите на „Газпром“ за разширяване на маршрутите за доставки в Европа като „Турски поток“ и „Северен поток“ 2 да са изправени пред нарастващи критики както в Европейския съюз, така и извън него, за компанията те са основна причина акциите ѝ да поскъпват.

Някога най-голямата компания по пазарна капитализация, „Газпром“ сега е задмината от местните петролни производители „Роснефт“ и „Лукойл“. Държавният газов гигант губи благоразположението на инвеститорите през последните години, тъй като плановете за по-високи разходи хвърлят сянка върху обещанията за по-големи изплащания на дивиденти.

Ръководството на компанията даде сигнал, че очаква половината от печалбата ѝ да бъде изплатена като дивидент, след като завърши настоящият инвестиционен цикъл през 2020 г., посочва главният ѝ финансов директор Андрей Круглов. По думите му обаче финалното решение за това ще бъде взето от акционерите.

„Увеличаването на пазарната капитализация е една от фундаменталните цели, които ръководството на компанията преследва“, посочи Круглов по време на същата среща с инвеститори. Компанията е отделила рекордно висока сума за дивиденти – 10,43 рубли (16 цента) за акция през 2018 г., което е и 27% от нетната печалба според международните стандарти за финансови отчети.

Освен оценката на компанията, която зависи от усилията на „всеки офис и всеки служител“, от „обезпокоителни“ са също и санкциите, както и оказването на „определен натиск“ от американските доставки на LNG, смята Елена Бурмистрова, генерален директор на звеното за износ на „Газпром“.

По-рано тази седмица в Хонконг представители на ръководството на „Газпром“ омаловажиха влиянието на втечнения природен газ върху позициите на компанията на европейския пазар и заявиха още, че американските санкции също имат малък ефект върху операциите ѝ.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 1 rate down comment 2
zelka007
преди 5 години
хммм ... прав си за омразата , както казва популярният герой от един култов филм : - "Страхът води до гняв , гневът води до омраза , омразата води до страдание." . не мисля , че го удрят на чувства , гледат си както го четох тук някъде "дългосрочната геополитическа игра" , не знаем всички константи и променливи с теб в уравнението за да си направим правилните изводи . все пак икономика но.25 в света се предполага , че са си направили сметката . а за пресичането на тръбите , ами мисля че както северен поток получава одобрение от полша , дания и швеция , така и балтик пайп ще получи одобрение и съгласуване :))) . не мисля , че ще търсят решение като започнат строежа ...европа се очертава много сериозен пазар в близките няколко петилетки и е нормално руснаците да гледат да си постелят добре - договори , тръби , количества и пр. съпътстващи дейности . ако се загледаш в картата на тръбите в европа :https://***.gie.eu/download/maps/2018/ENTSOG_GIE_SYSDEV_2017-2018_1600x1200_FULL_FINAL_web.pdfпогледни в южната част , освен съществуващите има този :https://***.edison.it/en/galsi-pipelineдобавя едни 8млрд. на година , ще речеш нищо не е на фона на 55млрд. от северен и 15млрд. от турски поток. така е , малка изглежда цифрата. погледни източната част на картата :https://***.tap-ag.com/добавя едни 10млрд. на година , ще речеш нищо не е на фона на 55млрд. от северен и 15млрд. от турски поток. така е , малка изглежда цифрата. погледни пак в долната източна част на картата :https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Who-Are-The-Biggest-Winners-In-The-East-Med-Gas-Game.htmlняма си сайт още , но се пише за поне 10-16млрд. на година и старт на доставките около 2025 , ще речеш нищо не е на фона на 55млрд. от северен и 15млрд. от турски поток. така е , сега добавяме и Балтийския с неговите 10-13млрд. на година . и получаваш една по-различна картина . тук не добавям проектите в различна фаза на терминали за втечнен газ , броих ги един ден около 15 , ако ти се занимава когато имаш време им хвърли едно око в първият цитиран сайт . аз си мисля че "дългата НИ геополитическа игра в европа" не е само във финансов аспект . никой няма намерение да изключва руснаците от газовия пъзел , напротив . но се търси и стабилизация в държави и региони около европа чрез създаване на дългосрочни търговски отношения ... но кой съм аз да правя заключения от един поглед на картата :))) ... любител-аматьор .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 0 rate down comment 1
таковата
преди 5 години
интересно четивоhttps://lenta.ru/news/2019/02/28/novatek/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 7 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
Нищо не мисля - когато започнат да строят, ще видим. Двигателят на полските напъни за газова независимост от Русия е омразата, а това никога не е нито рационално, нито продуктивно... Полша в момента получава по 15 млрд. м3 газ годишно от Русия - регулярно, от десетилетия и на много добра цена - това са факти. Останалото е политическо плямпане, а то понякога води до грешни решения и сметки... ;)Да са живи и здрави и да пуснат тръбата. Капацитетът й е 10 млрд. м3 - това за Дания и Полша. За сега ЕС участва със срамежливите 200 млн. Евро. До 2 млрд. ше требва поляци и датчани да се бръкнат, после да ги избиват през цената на газа. Дания и в момента получава руски газ през Германия и газът от Болтик Пайп ше се бори с цената на руския. Даже полската държавна газова компания за сега е заявила сам по 2 млрд. м3/год. от евентуалните доставки, а за финансирането ше требват обвръзки и погасителни планове. Кой е големият играч, заинтересован от този проект, който стои с големите си кинти и интереси зад него? Освен Майк Помпео аз друг не виждам... ;) :lol:Отделно, че некъде се споменаваше, че тръбата требва да пресича трасето на потоците от Русия, а това не ставало просто така и требвало съгласуване с оператора на Северен поток... Изобщо, много неща в условно наклонение, май френд... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 4
zelka007
преди 5 години
:)"Губи ти се аналитичната част - там трябва да наблегнеш... ;) :lol:" не ми се губи никога , знам че винаги мога да разчитам на коректив от твоя страна :))) . а пействам източника на инфо , на който му е интересна темата по която си пишем , да си хване цялата идея от изворчето . аз съм лош разказвач :)в интерес на истината ми е минало и заминало за полша и газопровода и сега гледам това :https://***.baltic-pipe.eu/дали ще строят , как мислиш ?а пък това е официалната информация за находищата на газ и нефт в норвегия . да , намалява в далечна перспектива . но гледам си имат достатъчно доказани резерви , за да поддържат сегашните обеми в средносрочен план . и да , не могат да се сравняват по доказани резерви с руснаците :https://***.norskpetroleum.no/en/production-and-exports/oil-and-gas-production/а разговора тръгна от това , че се говори само за газпром пък не се споменават и другите :))) и се създава впечатление за някаква неизбежност . пък то не е баш така ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 1
Valentin13
преди 5 години
колега, както ти ме наричаш, давам директни извадки от руската преса. за да не могат тролчетата да казват, че страдам от русофобия и затова ги пиша тези неща. аз публикувам директно какво руснаците пишат за себе си. нито грам русофобия нямам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
"поляците не случайно строят газопровод до норвегия :))"Поляците все нещо строят, ама все ялово се получава... Нали помниш, че беха първите, които започнаха шистови сондажи с американците и една година в медиите беше трясък, че щели да заливат Европа с шистов газ и да утепат Газпром. Даже наш Боце се фана на въдицата и би път до там да се пазарчи за доставки... :lol: И как завърши сичко? Нещо да си чул или чел? Некой линк да пейстнеш? Нема! Щот такива работи поляците не дават да се пишат... :lol: После решиха да утепат Газпром с терминала за ЛНГ - пак яко писане в медиите. Знаеш ли колко газ са внесли от него и колко харчат общо? А разликата откъде идва? Ама и затова поляк нищо нема да напише, а информацията е поверителна. Сички разбрахме, че ше внасят газ от Норвегия и ше строят газопровод, щот пак беше полски медиен тътен, а те са бая кресливи. И сега пак талаш и фейкнюз - "поляците не случайно строят газопровод до норвегия :))" - случайно да пейстнеш некое линкче докъде са стигнали с полагането на тръбите? Щот аз чух от една жена на опашката за наливно олио, че още даже проект нема, освен полски медийни фойерверки... Дай нещо конкретно, като казваш "строят", например - строи се едикво си едикъде си, щот така оставаме с впечатлението, че криеш от нас важна информация... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
Сам си го написал, ама ти си по четенето и копи/пейст. Губи ти се аналитичната част - там трябва да наблегнеш... ;) :lol:От коментара ти е видно, че Статойл вече не инвестира в разширяване на добива на газ, а във ВЕИ. А добива на газ не разширяват по една проста причина - находището в Северно море е пред изчерпване и добивът там постоянно спада. Демек - перспективи йок! А статията е за Газпром, който постоянно увеличава добива и неговите перспективи на газовите пазари. Статии за бума на инвестициите във ВЕИ са също достатъчно чести и има къде да се изявяваш... :) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 3
zelka007
преди 5 години
:)опитах заигравка , за какво се пише по темата норвегия , основно негативни новини ... аз за първи път се замислих и зачетох за газовите доставки преди 2-3 години , щот се говори постоянно газ-газпром-газ-газпром все едно не съществуват други производители/доставчици . е за нас не съществуват все още , ама за европа не е така . и ти дето казваш обикновенна пропаганда , май си е точно така . само като видиш колко терминали за втечнен газ се строят в европа и се разширяват газохранилища и мрежа . и предвидените нови газопроводи , освен тези дето се търкалят в нашето медийно пространство - северен поток и турски поток . доста очевидно е , че се преекспонира значението на газпром за европа . да , важни са , имат огромни находища , изградена преносна мрежа и пр. и пр. но , са част от газовия пъзел - важна част но все пак част ...поляците не случайно строят газопровод до норвегия :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 2
Стоян Петров
преди 5 години
Над трилион долара е стойността на суверенния фонд и той не принадлежи на Статойл, само парите са отчислени от енергоресурсите. Исках да се замислиш, защо се преекспонират едни 40% от вноса в Европа, а за други 39% не се чува нищо. Обикновена пропаганда. И успокой редакцията, че 10 от петнайсете клика са на прокремълсаката тролска пас.мина. Те така или иначе ще бъдат отразени под проруски и еврофобски материали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 0
Protokol
преди 5 години
А бре колега писател , списвай на български. Не всички умеют читат по руский...и не всички са учили в СССРп.с. нямам нищо против руския газ, нито кой олигарх хрантути , стига цената да не е "търговска тайна"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още