IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германското правителство ще купува дялове в местни компании, за да защити бизнеса

Това е една от идеите в новата стратегия за национална индустрия на икономическия министър Петер Алтмайер

22:17 | 05.02.19 г. 13
Автор - снимка
Създател
<p>
	Петер Алтмайер по време на днешната си пресконференция <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Петер Алтмайер по време на днешната си пресконференция Снимка: Ройтерс

Германското правителство може да започне закупуването на дялове в местни компании, за да предотврати по този начин чуждестранни придобивания. Това заяви германският министър на икономиката Петер Алтмайер, който представи пазарната промяна в индустриалната стратегия на страната, която според него е необходима, за да се гарантира нейния напредък.

Възприемането на отбранителна индустриална политика е водено от притесненията на Берлин за придобиванията на чуждестранни, най-вече китайски, компании в страната, съобщава Ройтерс.

По думите на Алтмайер оцеляването на някои от най-важните за германския бизнес компании като Thyssenkrupp, Siemens, Deutsche Bank и автомобилните производители е от национална важност и е необходимо създаването на инвестиционен фонд, който да подкрепя ключовите бизнеси на страната.

„Може да представлява взимане на временни дялове на компаниите от държавата – не тяхното национализиране и управлението им в дългосрочен план, за да се предотврати това ключови технологии да бъдат продавани и да напускат страната“, заяви той по време на пресконференция.

Желанието на Германия да защити и стимулира икономиката си съвпада с отслабването ѝ като цяло, тъй като тя губи инерция след десетилетие на силен растеж и на фона на нарастващ протекционизъм в световен мащаб.

Алтмайер идентифицира следните ключови германски индустриални сектори: производство на стомана и алуминий, химическа индустрия, машиностроене и самолетостроене, оптика, автомобилостроене, медицинско оборудване, зелени технологии, отбрана, космическа индустрия и 3D-принтиране.

По време на представянето на своя доклад „Стратегия за национална индустрия 2030“ министърът заяви, че той предпочита държавата да не се намесва, но предвид определените от него като неравни глобални условия, това може да се окаже необходимо.

В доклада се посочва, че ерозията на германските индустриални основи ще доведе до по ниски образователни, екологични и жизнени стандарти, наблягайки на важността на европейските гиганти.

„Фактът, че в Германия почти никакъв нов бизнес от такъв мащаб не се е появявал от години, е причина за тревога“, се посочва в доклада. В него също така се дава препоръка европейското и германското законодателство да бъдат преразгледани, за да се позволи на бизнеса да се конкурира справедливо на международно ниво.

Германската икономика отбеляза най-слабия си растеж от пет години насам през 2018 г. Прогнозите са растежът да се забави до 1% през тази година, като според прогнози на финансовото министерство страната е заплашена от бюджетен дефицит от 25 млрд. евро до 2023 г.

По време на пресконференцията Алтмайер призова за реформа на енергийното ценообразуване, корпоративното данъчно облагане и осигуряването, като допълни, че неговата стратегия цели изграждането на 70 години германско благоденствие.

„Това е фундаментален проблем... въпрос, който има голяма важност за кохезията на страната и легитимността на демократичната система“, допълни още финансовият министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:41 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 1 rate down comment 0
abdul
преди 5 години
А с каква цел? Too big to fail, or.. what?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Закупуването на дялове от държавата не е с цел печалба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
abdul
преди 5 години
Гениално.Държавата купува когато е облачно, а когато започнат да идват печалбите приватизира.Просто гениално. Колко НЕкорумпиран трябва да си, за да се сетиш що за дeбилизъм е това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
IQ96
преди 5 години
По отношение на корупцията: Сименс е добър пример, а и *** и други...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 0
IQ96
преди 5 години
Да живее "свободният"пазар.Капитализмът умря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
*** = из.ро.ди (като глагол, не сказуемо в мн.ч.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
Ще се съглася с казаното от тебе. Когато целта е да грабиш, а не да правиш, корупцията е неизбежна. Тя просто е форма на грабене и наистина всяка държавна поткрепа ще се *** в нещо съвсем друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
Sakamano
преди 5 години
Държава с ниско ниво на корупцията очевидно може да си го позволи, при това съм убеден, че ще бъде временна мярка и след като постигне целите си, дяловете ще бъдат продадени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 0
abdul
преди 5 години
Има време. Като спрат еврофондовете, сегашните *** ще национализират пак частните загуби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
dr.5rov
преди 5 години
Четете, четете и препрочитайте тази статия. Всеки ред от нея е камък по главите ни за всичко, което правихме през последните 30 години. Но когто на власт са ловците събирачи - така става. Време е да дойдат стопаните, ако има такива разбира се. За сега не ги виждам. Но надеждата умира (пред)последна. Послед беше меракът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още