Подкрепата в коалицията на германския канцлер Ангела Меркел към „Северен поток“ 2 все повече спада, докато разочарованието от рискованото поведение на Кремъл расте, а натискът от американския президент Доналд Тръмп започва да се отразява, коментира Bloomberg.
Проектът за нови руски газопровод на стойност 11 млрд. долара ще удвои доставките на природен газ през Балтийско море до Германия. Той обаче среща все по-голям скептицизъм сред германските официални лица, които преди го защитаваха от критиките от Тръмп и от някои съюзници в Европейския съюз, твърдят високопоставени законодатели. Промяната може да предизвика натиск върху правителството на Меркел да се откаже от противоречивия газопровод и да забави изпълнението му.
Социалдемократът Нил Шмид, чиято партия е надежден защитник на проекта, казва, че твърде много депутати в Берлин бавно са осмислили геополитическото значение на „Северен поток“. Той ще намали обема газ, пренасян през Украйна, докато Русия се опитва да затрудни икономиката ѝ, лишавайки я от доходоносните транзитни такси“.
„Дебатът в Германия стана по-критичен“, казва Шмид, отговорен за външната политика в по-малкия коалиционен партньор, в интервю. Той добавя, че проектът не трябва да продължава, докато Русия и Украйна не постигна споразумение за транзита на газ. „Би било по-добре това политическо измерение да се вземе предвид“.
„Пленникът“ на Русия
1200-километровият газопровод, който се строи от руската Газпром, е атакуван от някои от съюзниците на Германия, според които той засилва зависимостта на Европа от руската енергия и заобикаля ключови партньори като Украйна. Тръмп разкритикува силно проекта, твърдейки, че прави Германия „пленник“ на Русия.
Мненията се променят, особено на фона на все по-напрегнатите отношения с руския президент Владимир Путин, особено след задържането на украински кораби в Азовско море през ноември. Меркел, която е накоти с Путин от анексирането на Крим от Украйна през 2014 г., иска освобождаването на над 20-е украински моряци.
Инцидентът в Азовско море влоши възможността дипломацията на Меркел да успее да успокои конфликта в Източна Украйна, смята Юрген Хард, законодател в Християндемократическия съюз на Меркел, който е говорител по международните въпроси.
Неизпълнени надежди
„Събитията в Керченския проток поне на мен ми показаха, че това са неизпълнени надежди“, казва Хард в интервю. „Русия, по мое мнение, не се отдалечава и на милиметър от целите си“.
Според Хард управляващите партии в Германия трябва да намерят консенсус с Европейската комисия по енергийната диверсификация и зависимостта от руски газ. Той поставя под въпрос и икономическата жизнеспособност на „Северен поток“, атакувайки предишната защита на правителството към проекта.
Меркел промени позицията си по „Северен поток“ миналия април, признавайки политическите измерения на тръбопровода и отдалечавайки се от предишното си твърдение, че това е просто бизнес начинание на частни инвеститори. Проектът не трябва да отслабва Украйна, прекъсвайки системата за пренос на газ, каза тя тогава.
Американският посланик в Германия Ричард Гренъл приветства по-скептичната позиция на Берлин, заявявайки, че газопроводът подкопава целите на ЕС в сферата на енергетиката и сигурността.
Руско влияние
„През тръбопровода идва не само руски газ, но и руско влияние“, казва Гренъл в коментар за Bloomberg News. “Сега не е времето да възнаграждаваме Москва“.
Американската администрация сигнализира, че санкциите заради тръбопровода са неизбежни. Тръмп изцяло изведе на преден план напрежението около „Северен поток“ на срещата на НАТО през юли, докато в същото време нападаше Мерйел за по-ниските разходи за отбрана на Германия.
Санкциите от САЩ могат потенциално да ударят компании в Австрия, Франция, Германия и Холандия. Royal Dutch Shell, подразделението на BASF Wintershall, Uniper, OMV и Engie са партньори на Газпром в проекта. Руският газов гигант отчете рекорден износ от 201 млрд. куб. м газ за Европа през 2018 г. и планира да поддържа този обем и през 2020 г.
Тлеещо напрежение
Шмид твърди, че проектът, който ще удвои обема от 55 млн. куб. м природен газ, течащ през първия „Северен поток“, не представлява опасност. Той защитава и подкрепата на социалдемократите, особено в Източна Германия, откъдето ще навлезе първоначално газопроводът. Но тлеещото геополитическо напрежение намира своето отражение в Германия.
„Нещо се промени“, казва в интервю Петер Бейер, координатор на трансатлантическите отношения в германското правителство. Той отдава промяната в настроенията около „Северен поток“ както на опасенията, че съюзниците в ЕС ще останат на студено, така и на последните маневри на Русия. Правителството на Русия може и да се наложи да коригира позициите си спрямо исканията на онези, които искат по-твърда линия към „Северен поток“, добавя той.
преди 5 години :)днеска слабо го дават . а от инвестора екипа ги бомбандира с тема след тема , коя от коя по по най . е днес пак е друснало 4,2 по рихтер у вранча в 13:36 часа и е бил на дълбочина 119 километра . а още не сме избрали инвеститор за БеляНЕ . дано не тресне по здраво преди да са започнали да сторят , че пак отначало трябва да правят процедури ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Че какво да ти кажат ,то всичко ясно се вижда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ABBA-та и majnata да не са ги уволнили? Досега трябваше да са написали някоя опорка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар