IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Докъде ще стигне газовата авантюра на Европа със „Северен поток“ 2?

САЩ продължават да заплашват със санкции, докато от Москва са твърдо убедени, че ще завършат проекта със или без наказателните мерки

08:22 | 15.11.18 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Възможността за допълнително напрежение в отношенията между САЩ и Русия продължава да нараства.

В края на миналата седмица американският енергиен министър Рик Пери заяви, че Вашингтон все още може да наложи санкции, свързани с изграждането на спорния газопровод, минаващ през Балтийско море „Северен поток" 2, който ще доставя руски газ директно до Германия. 

Пери коментира този въпрос по време на визитата си във Варшава, тъй като администрацията на президента Доналд Тръмп се опитва да убеди членовете на Европейския съюз (ЕС) да подпишат споразумение за внос на американски втечнен природен газ (LNG), с което да намалят зависимостта си от руската енергия и да стабилизират енергийната диверсификация на Стария континент, пише петролният анализатор Тим Дайс за OilPrice.com.

В четвъртък полската държавна газоразпределителна компания PGNiG подписа дългосрочно споразумение за доставка на LNG с американската Cheniere Marketing International.

Полша е сериозна в своята съпротива срещу „Северен поток" 2, както и в усилията си да намали своята зависимост от геополитическия заряд на руския газ.

Москва от своя страна редуцира доставките за Европа през студените месеци, за да упражни своето влияние в региона.

Варшава и Вашингтон подписаха и съвместна декларация за засилено сътрудничество в областта на енергийната сигурност.

ns2 ns2

„Това е ясен сигнал, че САЩ силно подкрепят прополската и проевропейската политика за енергийната сигурност“, подчерта Пери, добавяйки: „Енергийната сигурност на свой ред изисква енергийно разнообразие. Това е причината, поради която се противопоставяме на изграждането на „Северен поток" 2, който допълнително ще увеличи опасната енергийна зависимост на Европа спрямо Русия“.

Полша консумира около 17 млрд. куб.м природен газ годишно, като по-голямата част от този ресурс идва именно от руския енергиен гигант „Газпром“, като техните договорени отношения приключват през 2022 г.

Полша обаче заяви, че няма да поднови сделката за доставки на природен газ, като страната вече търси други алтернативни варианти за внос на горивото.

Попитан на пресконференцията във Варшава дали Вашингтон може да наложи санкции на компании, работещи по изграждането на „Северен поток" 2, Пери отговори, че не вижда конкретни точки, заради които да САЩ да променят решението си и да подкрепят доизграждането на газопровода.

„Санкциите са вариант, поддържан от американския президент“, добави той.

Газопроводът „Северен поток" 2 е тема на спор между Доналд Тръмп и Германия. Американският държавен глава разкритикува Берлин, заявявайки, че „докато САЩ инвестират средства за подобряване на европейската отбрана срещу Русия, Германия, най-силната икономика в Европа плаща на Москва за енергийни доставки“.

Впоследствие Германия обеща да увеличи вноса на американски втечнен природен газ, като планира да изгради три терминала в тази връзка.

И все пак централноевропейската страна остава твърда зад решението си да бъде завършен „Северен поток" 2, който ще удвои сегашния капацитет на съществуващия руски газопровод до Германия от 55 млрд. куб.м.

Очаква се съоръжението да влезе в експлоатация в края на следващата година, като общата му дължина ще достигне 1222 км.

Руската „Газпром“ е единственият акционер в „Северен поток" 2, който поема 50% от разходите по изграждането, или 9,5 млрд. евро (11 млрд. долара).

Западните партньори на газовата компания са австрийската OMV, Uniper, Wintershall, Shell и Engie.

Русия от своя страна твърди, че опасенията за политическата зависимост на европейските страни около „Северен поток" 2 са неоснователни, определяйки проекта като едно „чисто икономическо начинание“.

Москва също така обвини администрацията на Тръмп в опит да намали или дори премахне пазарния дял на руския газов доставчик в Европа в полза на по-скъпия LNG, произведен в САЩ.

Руският енергиен министър Александър Новак заяви през септември, че тръбопроводът ще бъде завършен, независимо от това дали ще бъдат наложени американски санкции или не.

„Надявам се да няма санкции, но дори и да бъдат наложени такива, проектът ще бъде изпълнен така или иначе, тъй като изграждането вече е в ход“, отбеляза Новак, като добави, че проектът се очаква да бъде завършен в края на 2019 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 10 rate down comment 16
Sakamano
преди 5 години
Абсолютно. Пиcна ми от рублaджии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 15 rate down comment 4
dakl
преди 5 години
Не е ли вече време на платените от чужбина клакьори да им се покаже вратата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 16 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
А с още по-други думи, или казано на чист френски - ти му викаш "Иване!", то търчи за ку ра да те фане... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 24 rate down comment 11
Mavi Goz
преди 5 години
Колкото до Северен поток-2, то той очевидно е изгоден за Германия - по същата проста причина, по която и Южен поток беше изгоден за България - евтин газ, сигурни доставки директно от източника, гарантирани приходи от транзит и дистрибуция, заковаване на стратегическа позиция на основен, непреодолим играч на разрастващ се, критичен за бъдещето на континента пазар...!!! Има и още, да не изреждам.България ще има полза, хем голяма, ако само една тръбица кривне от Турски поток към нас. Сега Борисов се бори със зъби и нокти поне това да се случи, щото и той може да смята. А какво щеше да е, ако сега Ердоган и Ципрас се осукваха около Путин и Боце за едно отклонение на Южен поток към Турция..?Та и за Германия СП-2 си е шестица от тотото, а както ни учат да мислим в стадото - каквото е добро за Германия, то е добро и за ЕС, начи е екстра и за нас, нали...? ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 20
Sakamano
преди 5 години
С други думи, типичен бивш номенклатурчик. Повече обяснения са излишни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 22 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 5 години
Само толкова ли успя да изстишкаш от цирея на гъ за си? :lol: Твоето мнение е на празноглав безделник тъпанофил... :lol:За разлика от тебе, аз още през 1982 г. взех първата си диплома - за инженер - и вече работех като технолог в производство. Демокрацията ме завари на длъжнаст производствен директор. От 1993 г. се занимавам пак с производство, но като частник. За мене енергията има реално, цифрово изражение - явява се компонент на това, което произвеждам и продавам. Само за справка - в момента имам инсталирани мощности около 37 КВт. и отоплявам около 800 м2 на два етажа - офиса не го броя. Не ми е все едно дали плащам ток по 0.22 лв. или по 0.22 евро, парното отделно... Всъщност, не ми е все това колко ми струва стоката, щото нас ни търсят за по-евтинко. За скъпо никой не идва у бегето... ;)За тези 36 години много неща се промениха, но едно си остана: България си остана зависима от руски доставки на енергия и технологии за нейното добиване. Беше Брежнев, после Андропов, после Черненко, после Горбачов, после Елцин, сега е Путин, след него не знам кой ше дойде, но Русия е енергиен гигант и ние до сега само полза сме имали от нея, защото Русия произвежда и продава най-евтината енергия. Къв фил съм, не знам, но съм евтинофил и мога да смятам и да мисля, за разлика от политически дрънкалници като тебе и компанията ви тука, дето изкарвате колкото да си плащате интернета - нали така показвате на света, че и вас ви има ... некъде... там.... Поне да имахте неква далавера от нова, а то само квакане тука да утрепате работното време...Ако изобщо некой е дошъл да инвестира в некакво производство в България, това не е заради баламурняци като тебе и оня петров, а заради евтината енергия!!! А евтината енергия създава и обща евтиния из населеното място, в това число и цената на живота и от там - цената на труда.Сега квичите, че ви бил скъп бензина и дизела - пак Путин ви е виновен. Сигурно искате да ви е като при Путин, ама с много путинофобия, по-вероятно да ви стане като при Меркел, Макрон и Ципрас. И газа, и тока като ви станат с европейски цени, тогава тука ше останат само онези с по 6500-9500 лева заплати, дет ги каканиже оня мухъл отдолу - моеш да ги преброиш колко са ... Ти, стоен, стокракуса и Смарти нема да сте между тех... ;) :lol:Та така, гусин Филифоб с празен джоб... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 5 години
Всъщност Русия няма от какво да се страхува, защото ще доприпка(може и да допълзи) в НАТО. Това наистина е друга тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 14
Стоян Петров
преди 5 години
Много гъста мъгла те е загърнала. Вчера погледнах обявите за IT девелопери и въх, геополитика. Предлагат заплати от 6500 до 9500 лева(една от фирмите). Даже и да допуснем, че нещата не са пунктуално точни, можем да сме убедени че стоят приблизително по този начин-между 6500 и 9500. Намеквам ти че всичко е пари и наи-вече кой да вземе парите. Напъните на ват.ниците да ви убедят че ще правят геополитика, може да успеят само при ограничени и необразовани люде. Тръбната им геостратегия е направо смешна. Те са наясно че имат огромен териториален проблем с Китай. Анексирали са 2 000 0000 квадратни километра изконна китайска земя. Вярно е че им върнаха островите Дамански, Болшой Усорийски и Тарабаров, но това е само началото. Все пак Китай не е Украйна или Грузия, като им вземеш територия да не могат да ти противостоят. Ако ме питаш кога ще е сблъсъка между Дракона и мечката ще ти отговоря-когато растежа в Поднебесната падне на 2% годишно. Тогава на ушан.ките ще им се изясни, как точно стоят нещата с геополитиката, геостратегията и геотактиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 11
Sakamano
преди 5 години
... с което потвърждаваш втората част от мнението ми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 7
pinoccio
преди 5 години
И ти си чел-недочел, ама не си разбрал. Геополитиката е измислена 19-ти век, но е жива и до днес. Защо. мислиш, че се прави Северен поток-2 - той европейски проект ли е, германски ли е, руски ли е, част от пътя на коприната ли е? Този проект вероятно е опасен и за другите страни в Европа, най-вече Франция, но това го знаят само техните аналитични апарати. Това е проект само между Германия и Русия, което го прави много потаен и призрачен. Той не е просто сделка между две държави. Руснаците едва намериха неутрално трасе за тия тръби, защото всички - и скандинавци, и поляци, и прибалтийци изпищяха - и те се чувстват заплашени, може би с право, тяхна си работа. Няма никакви пазари и цени тук, никакви финансови интереси, има само дългосрочни геополитически перспективи, дето твърдиш, че били умрели. Днес може би не е толкоз важна териториалната придобивка, както е било по времето на Наполеон, който пръв приканва да се погледне в картите, за да се разбере защо се водят войните. Но геополитиката си остава с придобиването на влияние. Може би тук някъде ти убягват нещата. Но, ако погледнеш пак в картата, ще видиш как САЩ държат тихоокеанския басейн - точно по всички правила за отстояване на територии и как отново проявяват териториален натиска над Русия и сега вече над Китай. Така че, заключенията, че нещо е в миналото, е загуба на памет, поради което е възможно и да не можеш да си намериш адреса и да се прибереш в къщи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още