IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕЦБ започва цялостна оценка със стрес тестове на шест български банки

Процедурата е част от искането на България за присъединяване към чакалнята на еврозоната ERM II

19:43 | 12.11.18 г. 11
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще извърши цялостна оценка на шест български банки в контекста на искането на България за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ.

Банките, които ще бъдат подложени на проверка, са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Обединена българска банка, Първа инвестиционна банка (4-a по активи), Централна кооперативна банка (8-а по активи) и Инвестбанк (12-а).

Процедурата, която включва преглед на качеството на активите на банките и стрес тест, се дължи на искането на България за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ, което бе поискано на 18 юли 2018 г. заради заявеното желание на страната за присъединяване към "чакалнята" за членство в еврозоната ERM II.

Цялостната оценка е задължителна част от процеса, в който се изгражда тясно сътрудничество между ЕЦБ и националната централна банка на страната, която не е част от единния валутен съюз.

Процедурата ще започне ноември тази година, а резултатите от проверката, включително в агрегиран вид и за всяка банка по отделно, се очаква да бъдат публикувани през юли 2019 година. Крайната дата за целите на процедурата ще бъде 31 декември 2018 г.

Според ЕЦБ прегледът на качеството на активите и стрес тестът ще се основават на методологиите, които банковият надзор в ЕЦБ прилага в редовните си цялостни оценки на банките с актуална класификация като значими или с възможност да станат значими.

Съвместно с прегледа на банките ще бъде осъществена и оценка на релевантното национално законодателство, като се вземе предвид и неговото прилагане на практика. Съгласно Регламента за единния надзорен механизъм (ЕНМ) се изисква националното законодателство на всяка страна членка, която желае да установи тясно сътрудничество, да гарантира, че националният компетентен орган ще бъде задължен да приеме всяка изискана от ЕЦБ мярка по отношение на кредитните институции.

Успоредно с това банковият надзор в ЕЦБ работи в тясно сътрудничество с Българската народна банка с оглед на потенциалната ѝ бъдеща роля на национален компетентен орган, за да подпомогне безпрепятственото ѝ интегриране в ЕНМ. ЕЦБ ще има водещата роля в цялостната оценка. БНБ ще участва в процеса на осигуряване на качеството и ще съдейства на ЕЦБ в извършването на оценката. 

Методологията, която ще се използва за прегледа на качеството на активите като компонент на цялостната оценка, е описана в наръчника на ЕЦБ за преглед на качеството на активите на банките. Методологията, която ще се използва в стрес теста като компонент на цялостната оценка, ще бъде същата като приложената към банките, включени в ръководения от ЕБО стрес тест през 2018 г. (т.е. с йерархически възходящ подход).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 15 rate down comment 4
zap
преди 6 години
ОББ вече 1 година няма общо с Атина, а по-скоро с Брюксел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 9
DarkStar
преди 6 години
Интересен подбор на банките, все още не мога да определя критерия, по който са ги избрали от ЕЦБ за проверка...1. Уникредит БГ - какво е състояните на Unicredit в Италия2. ДСК - кои са преките собственици на OTP и имат ли нещо общо с Газпром3. ОББ - как се движат акциите на гръцките банки на борсата в Атина?4. П и Б - нещо свързано с Георгиус?5. Ц к Б - нещо свързано с Варна?6. Инвест банк - ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 7
vezna
преди 6 години
Поне вече няма да има съмнение в стабилността на българските банки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 1
al64ad
преди 6 години
Докато българин не има правото да решава кога да се прави QE и кога не :) :)малкият винаги си остава малък във всичко!остава ни да се надяваме да не ни оставят във "втора скорост".....То затова са и тези напъни за ERM 2, защото иначе...и за олигархията без еврофондовете не е живот :) :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 8
studioaa
преди 6 години
А какво да кажем за гнилочът във Франфурт почвайки с Deutsche Bank AG, Commerzbank AG, KFW Bankgruppe. Тези всичките хубавци са както се казва на български "изпаднали в несъстоятелност", но няма кой да им отнеме лиценза за банкова дейност. Европейския банков надзор спи дълбок сън и се прави, че нищо не вижда. DB има пазарна капитализация , която е под 2% активите, капиталовата адекватност е под 2% при изискуеми минимум 4%. Кога за правилата ще започнат да се прилагат еднакво за всички, а не едни правила за Германия, други за всички останали? Докога този двоен стандарт?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 5
redcretin
преди 6 години
Квото беше - беше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 4
bgMan
преди 6 години
Хубава новина е, да.Обаче се питам дали в стрес тестовете някъде е предвидена заплахата от съгласувани активни действия на Пеефски и Цацарофф срещу някоя от тестваните банки? Ако от ЕС не са обърнали внимание как точно загробиха КТБ нека някой да ги подсети, че системните рискове в България са повече отколкото в страните имащи истинско правораздаване и правосъдие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 1
evtimvz
преди 6 години
Това е хубава новина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 5
mrynmryn
преди 6 години
Само да не отече още на първата проверка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още