Много вятър, много слънце, малко дъжд – това, което представлява силно негативни условия за земеделците и селските стопани, е положителна предпоставка за развитието на енергийния бранш, защото облагодетелства силно „зелената енергия“.
Точно това се случва и в Германия, където делът на енергията от възобновяеми енергийни източници от общия енергиен микс скача до 38%. С това е с три процентни пункта по-висок от година по-рано, поясняват от Центъра за слънчева енергия и водородни изследвания в Баден-Вюртемберг (ZSW) и Федералната асоциация за енергийна и водна промишленост (BDEW).
През януари, април и май възобновяемите енергийни източници достигат 43%, тъй като е имало силен вятър и много слънчеви дни. Ако през четвъртото тримесечие има средностатистически силни ветрове, еко делът в германския енергиен микс за цялата 2018 г. може да бъде малко под 38%.
От януари до края на септември от слънцето, вятъра и другите възобновяеми източници са се генерирали почти 170 милиарда киловатчаса електроенергия, в сравнение с 155,5 милиарда през същия период на предходната година. Вятърните турбини на сушата представляват най-голям дял от близо 63 милиарда киловатчаса, повече с от 13 процента повече, отколкото през същия период през 2017 година.
Слънчевите системи са отчели ръст от почти 16% и са произвели повече от 41 милиарда киловатчаса. Следват биомаса (34 милиарда киловатчаса) и водноелектрическата енергия (13 милиарда киловатчаса), която обаче заради дългото засушаване осигурява почти 10 процента по-малко електроенергия в сравнение със същия период на предходната година. Офшорните вятърни турбини във водата са допринесли за производството на електроенергия с около 13 млрд. киловатчаса.
По този начин ВЕИ достигат почти производството на електроенергия от лигнитни и антрацитни въглища, което възлиза на около 172 млрд. киловатчаса – със 7% по-малко в сравнение с миналата година. Природният газ регистрира спад от почти 8% до около 59 млрд. киловатчаса.
„Възобновяеми енергийни източници очевидно напредват бързо, докато приносът на конвенционалните енергийни източници за покриване на брутното потребление на електроенергия постоянно спада", каза ръководителят на BDEW Щефан Капферер.
Въпреки това по думите му предстои още работа, преди да се достигне целта на правителството от 65%-ен зелен ток в общия микс – цел, която следва да се достигне през 2030 г.
преди 6 години Предадохме искането ти и чакаме Германия да си изключи междусистемните връзки. Както и да не публикува данни за ВЕИ за да не ти стане нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Бат Пешо от пуевенските села коментира немската енергетика хахахахаха :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Бойчо моля те не преписвай простотии.И не коментирай неща които не разбираш.Това което си преписал е една манипулация и измама.Имаш ли представа колко е товара на ЕЕС на Германия?И как се компенсират 38%?Нека изключат междусистемните връзки с Франция Швейцария и другите съседни ЕЕС и да видим тогава как ще си управляват системата.Когато всички връзки със съседни ЕСС са изключени и достигнат 38% ВЕИ и то при липса на дъжд да дойдат да ми се обадят.Това си е една евтина манипулация за хора с УНСС които са аборигени отговор Сигнализирай за неуместен коментар