Руският президент Владимир Путин предупреди късно в сряда ЕС да не проявява слабост при решаването на газовите въпроси, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Не ми се иска Европа да прояви слабост и да не може да защити своето участие в проекта "Северен поток" 2, както някога България в "Южен поток", каза Путин на съвместна пресконференция в Санкт Петербург с австрийския канцлер Себастиан Курц, чиято страна е ротационен председател на ЕС.
"България под натиск отвън се отказа от този проект, сега те съжаляват, сега говорят за това да получат наш газ вече през "Турски поток", отбеляза руският президент. "Много ми се иска цяла Европа да не изглежда като България, която прояви такава слабост и неспособност да защити своите национални интереси", добави Путин.
Руският президент припомни печалната съдба на проекта "Южен поток", отбелязва ТАСС. "Българските колеги ни увериха, че ще се борят докрай за "Южен поток", тъй като това отговаря на националните им интереси", каза Путин. Той посочи, че газопроводът би "повишил геополитическия статут (на България) като страна транзитьор в Европа, някъде под 400 милиона евро на година просто така, просто защото тръбата минава през тяхна територия". Българската страна разчиташе да създаде няколко хиляди работни места (с "Южен поток"), добави Путин.
Руският президент подчерта, че е говорил подробно по въпроса на енергиен форум в Москва. "Искам да ви уверя, че Русия е била, е и, безусловно, винаги ще бъде надежден доставчик, в това число и защото тази тръбопроводна система идва направо от първоизточника, направо от Ямал, от Сибир", каза той.
Путин постави акцент върху факта, че тази газотранспортна система е лишена от транзитни рискове. Приветствам позицията на Австрия в подкрепа на изграждането на газопровода "Северен поток" 2, каза руският президент.
Австрийският канцлер от своя страна даде да се разбере, че европейските партньори на проекта са заинтересовани от неговата реализация.
"Искам да ви уверя, че европейските страни, участващи в този проект, го подкрепят. Те гледат на него положително и искат да (го) реализират съвместно", заяви Курц. В същото време австрийският канцлер подчерта, че "за нас е важно да бъдат взети предвид интересите на Украйна, като важна страна транзитьор (на газ)".
"Съгласни сме, че в Европа има силна заинтересованост от евтини и стабилни доставки на газ, и такава необходимост съществува, ако искаме да си осигурим енергийна сигурност. За да бъде гарантирана енергийната сигурност, ние смятаме, че е необходимо голямо количество източници на енергия, също така е рационално едно определено разнообразие на енергийните маршрути", заяви Курц, подчертавайки подкрепата на Австрия и другите европейски партньори за проекта "Северен поток" 2.
Путин защити енергично планирания газопровод между Русия и Германия като икономически осъществим и изрази надежда, че европейските страни ще съумеят да удържат на натиска на Съединените щати за проваляне на проекта, отбелязва Асошиейтед прес. Агенцията припомня, че САЩ и някои държави от ЕС са против "Северен поток" 2 с аргумента, че той ще засили енергийната зависимост на Европа от Русия. Съединените щати освен това са заинтересовани да продават повече втечнен природен газ в Европа.
По-рано представители на американското правителство предупредиха, че САЩ може да наложат санкции във връзка със "Северен поток" 2. В тази връзка Путин подчерта, че руският газ, доставян по тръбопроводи, е значително по-евтин от американския втечнен газ. Би било "глупаво и прахосническо" Европа да избере по-скъп вариант, навреждайки на своите потребители и на глобалната си конкурентоспособност, каза руският президент, цитиран от AP.
Агенцията отбелязва, че Украйна, която е главният транзитен път за руските газови доставки за Европа, е твърдо против проекта "Северен поток" 2, тъй като се опасява, че ще загуби ролята си за преноса на газ.
Във връзка с коментара на Курц, че интересите на Украйна като ключова страна транзитьор трябва да бъдат защитени, APприпомня, че Путин по-рано е обещал да обмисли продължаване на газовия транзит през тази страна, ако тя уреди свой търговски спор с Русия за стари доставки.
Москва и Киев са въвлечени в конфликт, откакто през 2014 г. проруският президент на Украйна Виктор Янукович бе свален от власт след бунт. В отговор Русия анексира украинския Кримски полуостров, а проруски сепаратисти установиха контрол над територии в Източна Украйна.
преди 6 години Продължавай да инвестираш в Газпром. Германците са им сигурен клиент, но вкарай и някой лев в американския втечнен газ. Така дивиденти хем от германците, хем от поляците. Поне това правят евреите, пък кои сме ние че да пренебрегваме еврейския опит :)Independence through diversification01.10.2018 - Article***The idea is that supply and demand determine the competitiveness of different sources of energy and supply routes on the German market. For example, LNG from the United States has a higher cost price because of the large percentage of gas obtained through non-conventional sources of production (fracking). It is currently not competitive in Germany.***https://***.auswaertiges-amt.de/en/aussenpolitik/themen/energie/facts-on-germanys-energy-supply/2142654 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години на един акъл сте с Импа :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Това е трагедията на целата ни държава - 25 години шлайфаха мозъците на неколко поколения с политически алабализми и обясняваха, колко ни е "обрулена" държавата и как нищо за нищо не става в нея. Унищожиха и индустрия, и селско стопанство, и образование, и здравеопазване, и инфраструктура. Населението на такава държава започва да мисли с готови шаблони, да реагира като кучето на Павлов. За българина природният газ е "топло", а за турчина и германеца - суровина за индустрията. Де я у бугарско тая индустрия? Кой ще разбере и оцени прагматично и делово големи енергийни проекти в държава без икономика? Нашата икономика на аргати-програмисти, адвокатчета, брокери, медийни звезди, кръчмари и гешефтари може и без газ. Нормално реагират бройлерите, не се чуди... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ми да - както ти казах - всички печелят от газови трасенца (щом се бият за), само ние губим !!! Зелков - то е много лесно - след като сами сме си обърнали каруцата, да обясняваме каква яка кучешка колибка се е получила от нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Те сигур заради пачките на руските монополисти Меркел и Ердоган са готови да легнат под американската секира, ама да прокарат руските тръбици през държавите си... :lol: Деем и инвесторите се събрахте тука... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "значи по мой спомен от това време не стваше въпрос за 400млн. а за % от 40млн. и не за БГ а за Дебелия и Доган , щото те се беха наредили на трасето и за строежа и за експлоатацията и още знайни и незнайни бг герои ... и трябваше нашата държава да плати строежа ..."Начи, твоите спомени са нещо като английското "хайли-лайкли", демек пълен булшит... Така може да пише само една категория хора, които очевидно никога животът не ги е сблъсквал с необходимост от точни, аналитични и прагматични решения и действия и да носят последствията от тях, демек - безделници и обществен талаш... Дано си просто млад и глупав и да израстеш... ;)Ето ти лесно и популярно четиво, за да си опресниш спомените:https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Южен_поток отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мани ги тия *** - аргати, дето са останали тука да строят капитализъм в нета през работно време, щото не стават даже за терминал 2... Ходи им обяснявай защо техните побратими в Украйна, дето Русия уж ги е изморила от глад, треска ги тресе, че могат да им пресъхнат тръбиците с омразния и заробващ руски газец... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ...еми същото е, когато наши фирми продават колите на "Мерцедес " в България. Мислиш ли, че не трупат пачки и нашите търговци. Човека ти казва , че държавата е изпуснала това, да може да продава / транзитира / газ за другите държави в региона! ...голяма грешка на слабите /продашните / ни политици, мислещи единствено за тяхното добруване! /...на всички ви е ясно, че ако боко беше защитил "Южен поток" сега нямаше да е на власт. ...онези от козя К едвали щяха да го държат. / отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Разбира се, че руските монополисти трупат пачки, но това какво общо има с българските интереси? За твоите интереси ми е ясно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Лелелеле колко умнотии в два поста!!!Значи българия трябва да инвестира в потока, защото ти имаш акции в ГъзПром!!! Нещо по-излагащо се не можа ли да измислиш. Май и ти си като Миша, АБББа и други на заплата в рубли!?!Етотилинкcapital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/12/05/2433147_sus_ili_bez_jujen_potok_bulgariia_vse_gubi/СЕЛСКИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар