IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Литият - новото "бяло злато" за Португалия и Европа

Според оценки през 2025 година европейският пазар на батерии ще достигне 250 милиарда евро годишно

17:28 | 19.09.18 г. 23
<p>
	Мина за литий в Чили. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Мина за литий в Чили. Снимка: Архив Ройтерс

"Колкото повече копаеш, толкова повече откриваш", казва със задоволство Дейвид Арчър, застанал до сондажен кран, който сред оглушителен шум пробива гранитната скала на далечните планини в Северна Португалия. Целта е да се измери съдържанието на литий, който се превърна в "бялото злато", откакто се увеличи търсенето на електрически батерии.

Арчър ръководи британската минна компания Savannah Resources и разказва пред Франс прес, че компанията му се надява да открие през 2020 година "първата значителна литиева мина в Европа" във високите части на Ботикаш, в региона на Вила Реал.

Savannah Resources обяви, че е преразгледала оценката си за залежите в Мина ду Барозу към увеличение с 44 процента до 20,1 милиона тона руда със съдържание на литий от 1,04 процента.

На 25 километра разстояние, в съседната община Монталегри, португалската компания Lusorecursos също претендира, че е открила "най-голямото находище на литий в Европа" или 30 тона руда със съдържание на литий от 1,09 процента, чието извличане ще започне през 2020 година, посочва финансовия директор на компанията Рикарду Пинейро.

Този метал със сребристо-бял цвят, който служи и за производството на литиево-йонни батерии за мобилните телефони и лаптопите, ще бъде все по-търсен заради развитието на електрическия автомобил, който има нужда от по-мощни батерии.

"Литият би могъл да струва колкото златото за Португалия, тъй като според наши оценки през 2025 година европейският пазар на батерии ще достигне 250 милиарда евро годишно", твърди заместник-председателят на Европейската комисия и комисар за енергийния съюз Марош Шефчович.

Словашкият комисар от една година работи по проект за създаването в ЕС на ново поколение "зелени" електрически батерии, които се рециклират и се използват повторно.

Първият етап от този проект е да се намали компонентната зависимост. Само че Европа внася 86 процента от лития, който употребява, произвеждан основно в Чили и Австралия.

Португалия вече е основният европейски производител на литий с 11 процента пазарен дял, но продукцията се използва предимно в керамиката и стъкларството.

Според европейските експерти въпросът е да се прецени дали е икономически обосновано извличането на литий от находищата в Португалия, тъй като пазарът е твърде конкурентоспособен.

До края на годината португалското правителство ще обяви международен търг за правата за проучване на десетина други потенциални находища, за да отговори на "големия апетит на инвеститорите", каза пред Франс прес държавният секретар за енергетиката на Португалия Жорже Сегуру Санчиш.

Португалското правителство не иска да се ограничи с получаването на проценти от прихода от дейността по извличането на литиия. "Искаме да уловим възможността и да развием производствените сектори, които са свързани с трансформирането на минерала, производството на батерии, както и автомобилния сектор и възобновяемите енергии", добави Сегуру Санчиш.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
ето това е оригиналната новина по принцип :http://***.savannahresources.com/assets/mina-do-barroso/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
ха ха ... не мога да го хвана :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
бре ... я пак да пробвам :Crucially, significant expansion potential remains and the project has an Exploration Target* of 9-15Mt at 1.0-1.2% Li
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
ОПССС .. нещо съ бъгна ... те това исках да пуснане иде реч въобще за 30 тона , Вики е изпуснала една буква в превода :))) . истинското изречение е : "Crucially, significant expansion potential remains and the project has an Exploration Target* of 9-15Mt at 1.0-1.2% Li
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 3
zelka007
преди 6 години
не иде реч въобще за 30 тона , Вики е изпуснала една буква в превода :))) . истинското изречение е : "Crucially, significant expansion potential remains and the project has an Exploration Target* of 9-15Mt at 1.0-1.2% Li
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 10
michaelis12
преди 6 години
те Сашовци за тва са окупирали Афганистан, щот те са Камилария ама на литийя, ааа ако Портокалия мнооо знае ше доат едни терористи едни раоти и ше ги освободят от грижите за литийя ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 10
Sokratus
преди 6 години
И в България има литий около Бобов дол, но някой трябва да направи изследванията дали става за добив. Минералният състав приличал на този в Сърбия (ядарит), но засега са само хипотези. Най-големите количества на литий са в океана, но засега не е измислена технолигия за добива му.Иначе лития е мноооого кът има няма четвъртият най-разпространен на планетата. Но тиквите от Кремъл не са си изледвали територията, гаранция имат огромни залежи! Но от къде ъкъл и пари. Парите отиват само за олигарси и въоръжаване, а ъкълът емигрира!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 4
Sokratus
преди 6 години
Хайде не се стискай! Вземи 666 броя акции!Фнимавай, ще станеш фен на Мъск след някоя друга инвестицияхахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 0
mrynmryn
преди 6 години
Много полезни изкопаеми, ги има навсякъде, просто цената да вкараш милиони за оборудване, персонал, застраховки и тн, е по-ниска в Африка/Южна Америка/части от Азия, отколкото в бяла държава. Да не говорим за отпора да отвориш мина, от местното население. Та даже не се правят и проучвания, освен с политически цели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 4
khao
преди 6 години
йекспертиии, нали го имаше само по чукарите в Боливия и никъде другаде !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още