Европейските фондови пазари отчитат най-сериозния си спад от началото на седмицата, следвайки пониженията в Азия и на фона на медийните новини за появата на паника в Турция заради поредния срив на местната валута, предава Bloomberg. Проблемите на южната ни съседка обаче заразяват донякъде и еврозоната, а единната европейска валута поевтинява до почти едногодишно дъно, докато доларът поскъпва.
Драматичното понижение на турската валута повлече надолу акциите на редица банки от еврозоната. Особено засегнати са книжата на испанската BBVA, италианската UniCredit и френската BNP Paribas.
„Има опасения, че някои европейски банки никога няма да могат да си върнат парите, инвестирани в Турция“, казва пред DPA пазарният анализатор Йохен Щанцл от брокерската къща CMC Markets. Акциите на трите банки, които бяха поименно назовани от Financial Times, поевтиняват с по над 3 на сто. По-рано финансовият всекидневник писа, че специалистите на Европейската централна банка имат опасения за някои европейски банки с големи експозиции в Турция.
Единният надзорен механизъм на ЕЦБ счита, че испанската BBVA, италианската UniCredit и френската BNP Paribas имат сериозни експозиции към Турция, твърди FT, позовавайки се на свои източници. Според медията ЕЦБ е загрижена за това, че турските кредитори не са хеджирани срещу слабостта на лирата.
Банковият подиндекс Stoxx 600 Banks се понижава с 1,3%, като е втори по спад сектор в Stoxx 600 след този на добивната индустрия. Книжата на BBVA и Unicredit поевтиняват с 3,6% и 3,4%. Книжата на най-голямата германска банка Deutsche Bank поевтиняват с 3,3%, а тези на BNP Paribas - с 2,8%. При ING спадът в цената е от 2,3%, а при Commerzbank минусът е от 2,2%.
Германският DAX се понижава с 1,36%, в Лондон FTSE отстъпва с 0,54%, а френският CAC губи 0,99 на сто от стойността си.
„Турция не е новата Гърция“, казва пред Bloomberg Стивън Еколо, експерт от TFS Derivatives. „Няма съмнение, че предупреждението на ЕЦБ захранва страховете за риска от Турция. Но смятам, че основният проблем с Турция е свързан повече с авторитарния режим на Ердорган, както и с икономически проблеми заради дипломатическата вражда между САЩ и Турция около задържането на американски пастор в Турция".
От своя страна Карстен Хесе, европейски икономист в Berenberg, счита, че Турция може да въведе капиталов контрол.
Турската лира потъна до ново дъно на фона на дипломатическата криза между Анкара и Вашингтон, докато турският президент Реджеп Тайип Ердоган си играе с нервите на анализаторите, които чакат в петък първата му реч от началото на последните разпродажби.
Геополитическото напрежение между САЩ и други страни определяше тона за пазарите през тази седмица. По-рано Китай реагира на поредния рунд от търговската война с допълнителни мита. Рублата поевтиня до двегодишно дъно, след като САЩ обявиха нови санкции срещу Русия заради атентата от 4 март срещу бивш двоен агент в Обединеното кралство.
Глобалните пазари реагираха преди на финансови стресови ситуации дори и на сравнително малки икономики, когато в тях участват банки и финансови дружества от други държави.
През 2008 г. колапсът на исландските банки попари инвеститорите по целия свят, които бяха принудени да държат почти безполезни активи или депозити, замразени и недостъпни в продължение на години.
По време на дълговата криза в еврозоната между 2010 и 2015 г. опасенията за финансовата слабост на Гърция засегнаха пазарите в световен мащаб, тъй като дилърите се притесняваха за стабилността на европейските банки, ако страната напусне еврозоната. Ограничената разпродажба на китайската валута през 2015 г. също предизвика трусове на фондовите пазари.
Ограниченото задържане на валутните резерви на Турция може да я накара да потърси спасителен пакет от Международния валутен фонд, при условие че правителството е готово да отговори на обикновено стриктните изисквания на МВФ.
"Като се има предвид ниското ниво на резерви, мисля, че те ще се нуждаят от МВФ и колкото по-бързо стане това, толкова по-добре", казва Пол Макнамара, инвестиционен директор за облигациите на нововъзникващите пазари в GAM International Management, цитиран от Wall Street Journal.
* Актуално към 12:30 часа
преди 6 години това ще е до време. затова мишкуват германици и французи...пада им коста на стоките произведени в заводите им в Турция....но всичко е до време. тези шокове започват да се усещат - първо обърни внимание на банките....зор...пече се драма. После ако тръгне инфлация като Венецуела = драми и режими... и тогава европейските банки и конценрни ще духат яко супата. САЩ удря икономически Турция, за да удари и ЕС... с един удар 2 заека. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години НЕКА ОСТАВИМ КОМШИИТЕ ДА СЕ ОПРАВЯТ, а да видим как стоим ние на фона на това което се случва у тях. ОБЕЗЦЕНЯЩА СЕ ТУРСКА ЛИРА НА ФОНА НА НАДЦЕНЕН ЛЕВ , никак не звучи добре особенно когато тенденцията да се внасят у нас стоки от първа необфодимост се превръщав практика. ОБЕЗЦЕНЯЩАТА СЕ ТУРСКА ЛИРА ЩЕ ДОУБИЕ НАШАТА ИКОНОМИКА. Нали е по евтино да отидеш в ТУРЦИЯ и си напазариш КАЧЕСТВЕНИ ХРАНИТЕЛНИ СТОКИ, които са несъпоставими с цените на ВНАСЯНИТЕ НИ ОТ ЕВРОПА ХРАНИТЕЛНИ СИЛИКОНОВИ ***.Сега е момента да оправим семейния си бюджет ПАЗАРЕЙКИ В КОМШИИТЕ , и ЗАГЪРБВАЙКИ ЗАПАДНИТЕ КОЛОНИЗАТОРИ третиращи ни с качеството на стоките като трета ръка хора.ГРАБВАЙТЕ ТЕЛАТА и към ТУРЦИЯ!!Сега е момента да си НАПАЗАРИТЕ ЕВТИНИ И КАЧЕСТВЕНИ СТОКИ!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Идея си нямат в какво състояние са им банките след като години наред държаха изкуствено ниски лихви . Те затова и ток ги удря - колко от кредитите са реално не събираеми отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Накрая сиг. ЕЦБ ще удари едно рамо на Турция, но ще ги оставят да се потнат здраво първо, заради мигрантите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар