IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Усеща ли България новата "твърда ръка" на ЕС?

Какво спира европейските лидери да допуснат страната в еврозоната и какви опасности крие България за тях?

14:42 | 06.08.18 г. 21
<p>
	Заключва ли ЕС несправедливо достъпа на България до еврозоната?&nbsp;<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Заключва ли ЕС несправедливо достъпа на България до еврозоната? Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Трябва ли на България да ѝ бъде позволено да се присъедини към еврозоната и Банковия съюз? Това е въпросът, който европейските политици обмислят през настоящото лято.

На теория, разбира се, България не само има правото да се присъедини към двата механизма, но и е правно задължена да го направи съгласно условията приемането ѝ в Европейския съюз.

На практика, отговорът на европейските лидери през юни беше лишен от позитивизъм, смята Euromoney.

Макар принципно да се съгласиха с искането, приемането на България беше отложено максимално напред във времето, подлагайки страната на периода за оценка от минимум една година, преди страната да влезе в "чакалнята" на еврозоната (ERM II). 

Опасенията на европейските лидери не са свързани с макроикономическата позиция на България.

Страната с лекота изпълнява Маастрихтските критерии. Това, от което европолитиците не са особено доволни от България, са ниските доходи, вкоренената корупция в различните сфери и липсата на единност в банковия сектор.

На пръв поглед подобна мярка изглежда разумна - българските институции остават слаби, а управлението е също толкова нестабилно. Опасенията около стабилността на банков сектор също не са безпочвени. Изминаха само четири години от колапса на четвъртата по големина банка в страната – Корпоративна търговска банка (КТБ), което разкри големи пропуски в управлението и надзора. В резултат на това обвинения бяха повдигнати  срещу двама бивши банкови управници, заедно с основния акционер, десетина банкови служители и двама местни одитори.

Колкото и зле да изглежда това, макар българският банков сектор има своите проблеми, няма причина да очакваме системна криза.

Почти всички най-големи национални банки са част от западни организации, включително и лидерът от миналата година UniCredit Bulbank. Вторият по големина кредитор в България - банка ДСК, е притежание на унгарската OTP Bank. Най-голямата местна банка е Първа инвестиционна банка (FIBank), която е класирана четвърта по общи активи и има депозитна база от 4,4 млрд. долара (7,4 млрд. лева). От това може да се направи изводът, че дори и да се появи нещо негативно в рамките на българския банков сектор, то едва ли ще засегне по някакъв начин останалите страни.

България има свой добре организиран "Фонд за гарантиране на влоговете в банките", докато Европейският съюз (ЕС) няма такъв. В края на юни европейските лидери отново не успяха да се споразумеят за създаването на обща европейска схема за гарантиране на депозитите. Това оставя налице Единния фонд за преструктуриране, който няма да може да спаси затъващи български кредитори.

Във всеки случай България вече показа, че е способна да спаси собствените си банки. Тя помогна на FIBank през 2014 г. и лесно може да си позволи да го стори отново, като се има предвид съотношението на дълга спрямо БВП от 25%.

Защо тогава европейските лидери не бързат с присъединяването на България към еврозоната и Банковия съюз? Някои вероятно ще се съгласят с това, че блокът е бил прекалено снизходителен в миналото към новопостъпилите членки и сега е време, макар и със закъснение, да наложи някаква по-строга дисциплина.

Но защо трябва именно България да бъде потърпевша?

В крайна сметка изминаха по-малко от четири години, откакто Латвия беше посрещната в общността на единната валута, въпреки че беше беше добре известна склонността на някои местни банки да „перат“ руска валута.

Трябва да се обърне внимание и на подозрението, че някои европейски политици „съжаляват“, че ЕС е приел нови членки като България и сега се опитват да отхвърля ангажиментите, които вече са поели. Ако това е така, тези хора не трябва да се крият зад стари истории, а да застанат и да изкажат искреното си мнение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 6 години
Не съм само аз, не обиждай... но като пропаднал общак-емигрант няма как да разбереш кои са... само факта че си емигрирал значи че си негоден да си намериш бяла работа в бяла държава. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis12
преди 6 години
мааау "нахални и неуки" горкия тъпппанар пхахахаха хахаха само "той" е ук и знаещ пхахаха хахаха само *** на 4ти километър брат ми ей там мое да .... там стааш ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 2
michaelis12
преди 6 години
ЕС-то не са глуппацци за които наще шушшляци ги смятат както си въобразяват, че след като ни приемат ще се наредят на "тяхната софра" и директно ше гребата с пълни шепи от там ..... :)) На ЕсСесовците и са им е готино тъй като ни ограбват и без тва с колониялния валутен борд, но без да отговарят за нас, че иначе ше треа отговарят , да повишават доходи .... мдааам децата на БКПто от 80те тоя път не са познали ама ич не са познали, нещо шефчетата им спират държавното ядене което е в *** съвпъдъка на интерес с нашия народ т.е. запазване и на последния ни суверенитет - левчето .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
khao
преди 6 години
Само дето нема хапове които лекуват вродения ми отврат към неуки и нахални хора като юлито и мишето. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 6 години
Малиии, писал стати и станал доктор на миялните науки... стой по настрани от хлорните препарати че глей как ти се е омешал мозъка. :))) то ако ще лъжем, да се пойваля с трите ми нобелови награди, хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
Hahoto
преди 6 години
Khao знам, че трябва да си пие аповете редовно, ама като ти чета бръщолевенията от последния пост и тая джендърска чувствителност, която лъха от тях, почвам да се притеснявам и за твоето психическо здраве. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 2
julian12
преди 6 години
Понеже и хахото и кухаото сте един дол дренки ще ти поясня, но едва ли ще разберете и двамата. Тук не става въпрос дали статията е преписана или не. Става въпрос за в какъв стил се поднася информация. Поднесеното от лудия няма абсолютно никава връзка с това твърдението ми. Обаче е трудно да се мисли. Даже съм убеден, че и двамата изпитвате физическа болка ако ви се наложи да помислите за нещо. Сега за научните статии. Доста често ми се е налагало да пиша. Даже в сегашната фирма АЗ прокарах идеята в определена насока свързана с писане на статии. Както написах по-горе, неща които ТИ Кухий, никога, ама никога няма да можеш да осъзнаеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 3
Pyramid
преди 6 години
Укакви меки китки на ЕС било трябяало да усещаме?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 5
majnata
преди 6 години
На кухаото му бий минуса без да го четеш ... даже два му бий ако можеш ! : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 6
red6
преди 6 години
Много просто - ЕС си научи урока с Гърция. Ние, обаче, не си научихме урока със издънките на БКП. Още от времето на тандема - БСП-СДС, все едно и също.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още