IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Меркел: Нужна е структура, която да запази Украйна като транзитьор на руския газ

Германският канцлер обеща подкрепа за еврокомисаря Марош Шефчович в усилията му да реши казуса с транзита на руския газ за Европа

11:45 | 03.05.18 г. 26
<p>
	Ангела Меркел. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел. Снимка: Архив Ройтерс

Нуждаем се от здрави, трайни и устойчиви структури, които да запазят Украйна като транзитна държава за Европа на руския природен газ, коментира германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция в Берлин. Вчера тя разговаря със словашкия си колега Петер Пелегрини.

Тема на разговорите е бил и "Северен поток" 2, става ясно от изявлението на Меркел, цитирано от пресцентъра на германското правителство.

Словакия ще бъде една от страните, засегнати от плановете за прекратяването на транзита на руски газ през Украйна. Москва има намерение да спре или намали до минимум преноса на суровина от 2021 година и да пренасочи количествата през "Северен поток" 2 и "Турски поток".

В своя коментар германският канцлер отбелязва, че Словакия в момента е сред основните доставчици на газ за Украйна чрез изградените преди години интерконекторни връзки и голяма принос за енергийната стабилност на страната.

Меркел е категорична, че комисарят по въпросите на енергийния съюз Марош Шефчович, който води преговорите за транзита на газ през Украйна и реализацията на новите руски газови планове, ще получи нейната пълна подкрепа.

"Северен поток" 2, чийто най-голям лобист в ЕС е Германия, предвижда изграждането на още две тръби по дъното на Балтийско море. По този начин руският природен газ заобикаля не само Украйна, но и Полша и други източноевропейски държави. Само Киев изчислява загубите за икономиката си от липсата на транзитни такси в размер на около 3 млрд. долара годишно.

Другият път на газа - в южно направление, е "Турски поток", за който "Газпром" съобщи, че първата тръба е успешно положена. Предстои работата на сушата, както и финализирането на дейностите около втората тръба по дъното на Черно море. Именно през втората тръба Русия планира да доставя газ за Европа, но все още няма ясно решение за трасето. Възможностите са България или Гърция.

В своите коментари след срещата с Пелегрини Меркел коментира още и различията по отношение на миграцията, които имат Германия и Словакия. Германският канцлер обаче е убедена, че Братислава е проевропейски настроена и страната интензивно участва при решаването на въпросите за защитата на европейските граници.

От своя страна Петер Пелегрини коментира, че едно от свързващите звена между Германия и Словакия е автомобилната индустрия и много германски фирми са представени в родната му страна. Той посочи още, че едно от предизвикателствата пред двете държави ще бъде цифровизацията, изкуственият интелект и автономните автомобили. Тези въпроси ще бъдат дискутирани на ниво Европейски съвет, тоест от лидерите на общността, през следващите месеци, коментира още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 8 rate down comment 4
0pk
преди 6 години
Е според теб не се налага поддръжка на тръбопроводите? Те се слаат и от там почва да тече благо безкрай? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 6 години
здравата логика това показва ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 6 години
За ТАНАП не бях чувал повече от година. Оказва се че Ердоган го открива на 19 юни, както пише в статията по-горе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 17
Стоян Петров
преди 6 години
Украинците никога не са крали руска газ. Крадяха я руснаците(мисля Черномирдин) чрез Юлия Тимошенко(газовата принцеса), която вземаше скромна комисионна. Това беше само 2-3 години, далеч преди спирането на доставките. Специално кризата от 2009 беше политическа. Никой не бараше и грам, но руснаците лъжеха и не искаха да признаят разходите на компресорните станции. Тази лъжа бе за балъци, като нас. Затова и Словакия прибра 100 милиона долара за загуби в извънсъдебно споразумение от Газпром, а ние продължаваме да сочим Украйна. Задайте си въпроса защо, Русия никога не пожела да продава суровината на Руско-Украинската граница? Моят отговор е, за да има повод за претенции и лъжи. А вашият?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 5
0pk
преди 6 години
т.е. според теб тази тръба газпрома я пуска повече с геополитическа цел, отколкото за да продава газ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 10
khao
преди 6 години
то не че въпросния човек е взел в предвид вашите изчисления, хахахахаи аз само питах, щото тук ми излизате с някви мантри за пазарна икономика и други булшити, при очевидно геополитически проекти нямащи нищо общо с пазара или там квото пеете :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 6 години
Как се ремонтират тръби???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 2
0pk
преди 6 години
Еми то не е като да не са били хващани :D Даже май криза имаше по едно време.Колкото до разходите за поддръжка, там вече има кой да си прави сметката кое е по-изгодно. И съм сигурен, че който трябва си я е направил без да взима впредвид твоите разсъждения :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 9
khao
преди 6 години
да, забравих че разходите за експлоатация и подръжка са в пъти по големи ... това с точенето може да минава в пенсионерския клуб :):) ... нали на тръбата се засича и ако точи някой ще се види :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 5
KPetkov
преди 6 години
Условието Русия да продължи да транзитира газ през Украйна, е ЕС да бутне 5-10 млрд. евро в ремонти на ръждясалите стари съветски тръби, както и да си понесе отговорността за глупостите, които натвори Порошенко. Дребни стотинки, нищо кой знае какво. Какво са за ЕС някакви 5-10 млрд. евро. Само Великобритания внася на година 9-10 млрд. евро :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още