IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тежката (и самотна) битка на Мей срещу Путин

Британският премиер не може да разчита на Тръмп и Европа срещу Русия и Владимир Путин добре знае това

15:25 | 15.03.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Тереза Мей и Владимир Путин. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Тереза Мей и Владимир Путин. Снимка: Архив Ройтерс

Въпреки шумното възмущение във връзка със случая "Скрипал" заради Brexit е все по-малко вероятно бившите приятели на Великобритания да ѝ окажат своята подкрепа, коментира Саймън Тисдал от в. "Гардиън".

На западните политици им отне доста време да проумеят измеренията на заплахата, която представлява Русия под управлението на президента Владимир Путин. Някои в Лейбъристката партия още не са го направили. Докато Тереза Мей навлиза в открита конфронтация с Москва, е ясно също, че решаването на конфликта, предизвикан от престъплението в Солсбъри, може да отнеме години.

Студена или гореща, открита или прикрита, тази война ще бъде дълга и Великобритания ще се нуждае от всичките си приятели и съюзници, за да надделее над един безмилостен противник. Дали ще получи искрена, достатъчна и навременна подкрепа обаче е въпрос, пораждащ сериозни съмнения.

Не става дума само за Солсбъри, разбира се. Путин пресича неприкосновени граници - в страната си и в чужбина - все по-безнаказано, откакто се издигна на позиция с национално влияние през 1999 г. Той изгради репутацията си с брутална умиротворителна кампания в Чечения, аргументирана с поредица подозрителни бомбени експлозии в жилища. Бившият руски агент Александър Литвиненко, по-късно убит в Лондон, обвини за взривовете руската Федерална служба за сигурност и, косвено, Путин.

Оправданото усещане за слабост, колебания и разделение на Запада оттогава насърчават Путин да следва схема на ескалиращо агресивно поведение. Главните му проявления включват войните в Грузия и Украйна, кибератаките срещу страните от НАТО, намесата в избори, операции за дестабилизация, както и кървавата сирийска интервенция.

Путин е насърчаван още повече от господството си в Русия, постигнато чрез манипулиране на избори, превръщането на Думата в безкритично приемащ закони орган и елиминиране с различни средства на водещи опоненти, критици и свободни медии. Борис Немцов, либерален реформатор, убит през 2015 г., и разследващата журналистка Анна Политковская, убита през 2006 г., са само две от имената в дълъг списък, който може в крайна сметка да включи и Сергей и Юлия Скрипал.

Зад действията на Путин личи усещане за руската изключителност, за това че Русия е някак различна и не е обвързана със законите и задълженията на изградения върху правила международен ред, въведен след 1945 г.

Поведението му е застинало в епохата на доминиращата съветска свръхсила. Причините за това поведение обаче са по-дълбоки. Царистка Русия от 19-ти век едновременно завижда и подражава на Европа. След революцията от 1917 г. тя се самоопределя в противопоставяне на Запада. Путин възроди тази традиция.

До много скоро западните лидери отказваха да повярват на собствените си очи - и на разузнавателните агенции. Има причини за това късогледство и не всички те са лоши, пише авторът. В единия край на спектъра е неподправеният ужас, че възправянето срещу Путин може да доведе до някакъв вид военна конфронтация с опасен, параноичен лидер, който този месец дори се похвали със страховития арсенал от ядрени оръжия на Русия.

Има ги и обичайните стратегически и дипломатически съображения: Русия е влиятелен фактор при важни международни въпроси като Северна Корея и Иран. Освен това съществуват сериозни бизнес и търговски интереси. А най-сетне идва и пълното политическо самодоволство.

Джордж Уокър Буш каза, че е надникнал в душата на Путин, а после е открил черна дупка. Наивният Барак Обама се опита "да рестартира" отношенията с Русия, но планът му претърпя крах. Доналд Тръмп, на свой ред, е всеизвестен путинофил, но никой всъщност не знае защо.

Упоритият отказ на Тръмп да критикува пряко Путин - независимо дали става въпрос за използване на химически оръжия в Сирия или за тайни кампании за подкопаване на американските избори - говори, че руският лидер упражнява някакво въздействие върху него, може би поради някогашен бизнес, свързан с Русия. Федералното разследване на Робърт Мълър може да хвърли повече светлина върху това.

Германия, която хронично зависи от руската енергия (почти 40 процента от вноса ѝ на петрол и 35 процента от газа през 2016 г. е дошъл от Русия), има очевидни уязвими места в случай на конфронтация. При Франция са заложени търговски интереси. Мнозина в Италия искат отменяне на санкциите, наложени от ЕС заради Крим. И т.н., и т.н.

Така че, когато Тръмп уверява Тереза Мей в своята безрезервна подкрепа, тя трябва да приема думите му крайно скептично, пише Тисдал. Тръмп говори много, но по-важно е това което прави или не прави. Дотук той даде на Путин картбланш, отказа да задейства санкции на Конгреса за намесата в изборите, прие мълчаливо незаконната руска окупация на Крим и разкритикува и подкопава НАТО, последната защитна линия на Великобритания. Дотук - не много добре.

А когато френският президент Еманюел Макрон говори за "солидарност", Великобритания трябва да бъде нащрек. Тази любима на французите дума може да означава и всичко, и нищо. Сходен скептицизъм трябва да прилага към проявите на подкрепа от Брюксел и други столици от ЕС. Списъкът на случаите, когато Европа е предприемала единни, безкомпромисни действия в отговор на големи международни предизвикателства, не е впечатляващ. Вижте само как е по въпроса за Сирия. Европа, колективно, говори внушително. Тези моменти обаче са редки и подсмихващият се човек в Кремъл го знае.

Обединяването на тези приятели и партньори в сплотен съюз, способен да укроти Путин и да предизвика значителна промяна в поведението му, е прекалено трудна задача за Мей. А сега, по изключение, това е още по-проблематично поради Brexit. Да се очаква, че лошото чувство около не особено приятелското напускане на Великобритания няма да повлияе върху бъдещето на европейското сътрудничество в подобни случаи, е самозаблуда. Естествено всички са съгласни, че случилото се в Солсбъри е престъпление. Всъщност обаче, да се направи нещо, за да се помогне на практика на напускащите Евросъюза британци, особено ако то вреди на националните интереси, е съвсем друга работа.

Стигне ли се до конкретни действия, изглежда малко вероятно Тръмп и Европа да окажат на Мей пълната подкрепа, от която тя отчаяно се нуждае, изправяйки се срещу един от най-безскрупулните и опасни лидери. Войната ще е продължителна, при това не само с Русия, завършва Тисдал.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:27 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 17 rate down comment 3
grancharov
преди 6 години
сайта го следя редовно, но тази статия е написана като за жълта преса!!!Прекалили сте доста с епитетите "безмилостен противник" и т.н. още много (типично за жълта преса). Какво ви става? Всеки е нормално да се запита кой ви плати за тази статия, защото новината/ анализа може да се напише много по професионално.А относно събитията моето мнение е: Аман от двойни стандарти!!! Едните правят каквото си искат и където си искат, но наглостта им е безкрайна да сочат и да викат, че други са лоши. Или просто има неистова нужда (за пред кого) да има някакъв общ враг?! Дали
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 15 rate down comment 3
comet
преди 6 години
Да имаш 300 и повече % дълг и да се праиш на велик, ... това само "развитите" го могат, много е калифорнийско некакси. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 14 rate down comment 5
ABBA
преди 6 години
"Ся, ама нас руската кочинка не ни интересува! Кервана си върви,... "Ъхъ! Към фалит. Разбирай само Трета световна - като и другите фалират, няма да изглеждат капо. Що вашата цивилизация смята всичко в пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 15
Стоян Петров
преди 6 години
Ся, ама нас руската кочинка не ни интересува! Кервана си върви, мечката си реве. Та така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 28 rate down comment 9
retro_69
преди 6 години
По - голяма слагаческо-манипулативно-пропагандна *** не бях чел!Браво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 12
ABBA
преди 6 години
Как Хрушчов е накарал Англия за 20 години да не прави гадости на СССР?Казал им, че 2 ракети (от неговите) и техния остров го НЯМА !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
ДА СЕ ЧЕТЕ: ДЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕБИЛИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 5
ABBA
преди 6 години
*** ДА СЕ ЧЕТЕ: ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 12
ABBA
преди 6 години
На вниманието на всички русофоби и кухи *** - ПЕРФЕКТЕН АНАЛИЗ ПО ТЕМАТА НА ЧИСТ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК. ЧЕТЕТЕ И НЕ ВЛИЗАЙТЕ В РОЛЯТА НА ***:http://a-specto.bg/cui-bono-putin-li-otrovi-skripal/ (СПИСАНИЕ a-specto)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 28 rate down comment 13
majnata
преди 6 години
Бравос , Тошкова ... ше направиш кариера при Сорос , знам аз ! : ))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още