Банковата криза в Латвия се превръща в потенциален дипломатически конфликт, след като Рига заяви, че подозира Москва в заговор.
В изявление латвийското министерство на отбраната казва, че налице са действия, наподобяващи тези в навечерието на изборите за президент в САЩ.
„Има голяма вероятност да се провежда изключително добре организирана мащабна информационна операция, която по своята структура и изпълнение е идентична с тези, наблюдавани в предизборните периоди в САЩ, Франция и Германия“, се казва в текста на ведомството, цитиран от Bloomberg.
Обвиненията на Рига са последният етап от развитията около банковия скандал в страната, който продължава от края на миналата седмица. Въпреки славата си на регионален банков център Латвия от дълго време е изправена пред съмнения около прилагането на разпоредбите си за борба с прането на пари. Те ескалираха, след като гуверньорът на централната банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ Илмар Римшевич беше задържан от антикорупционните власти в страната по подозрения в приемането на подкупи.
Той беше освободен в понеделник и срещу него не са повдигнати официални обвинения.
Въпреки че не назовават директно Русия, от министерството посочват в подкрепа на думите си скорошни събития. Сред тях е снимка, на която се вижда Римшевич в Русия на среща с ръководител на руска оръжейна компания, като според Латвия това е доказателство, че Москва се опитва да опетни образа на страната и публичното доверие във властите ѝ преди изборите през октомври.
Разследването срещу Римшевич съвпада с повдигането на други обвинения в корупция срещу него от страна на Norvik Banka JSC – базирана в Рига банка, контролирана от родения в Русия британски гражданин Григорий Гуселников. Според документи, внесени пред арбитражния орган на Световната банка, става въпрос за „високопоставен латвийски държавен служител“, който по думите на главния изпълнителен директор на Norvik е именно Римшевич.
В същото време ден след ареста на гуверньора Европейската централна банка (ЕЦБ) блокира плащанията на третата по големина банка в страната ABVL Banks AS. Мерките бяха наложени, след като миналата седмица американското финансово министерство поиска да бъдат въведени санкции срещу ABVL заради това, че е нарушила режима на санкции срещу Северна Корея.
Според Бюрото за борба и превенция на корупцията, което задържа Римшевич, разследването срещу него не е свързано нито с Norvik, нито с която и да е било банка, която в момента оперира в страната.
Скандалът около гуверньора поставя на тясно и правителството, посочва Bloomberg. Премиерът на страната Марис Кучинскис призова Римшевич да подаде оставка, но също така обвини Norvik в това, че се опитва да подкопае целостта на финансовата система в страната. От своя страна гуверньорът заяви, че група от банки работят срещу него.
преди 6 години "Тук няма ***, няма ботове има добре платена организирана кампания на политическо и медийно ниво."Това е като корупцията в САЩ !! Няма я изобщо. Просто думичката корупция стана думичката лобизъм.Че кой му е виновен на баце Боце, че няма тук газов хъб!bgMan - да те светна.... виновен е телефонен звън от Фашингтон! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Преди това Латвия официално отвори газовия си пазар.Защо да не е точно реципрочно действие на руснаците, които се опитват да спрат доста процеси, с които не са съгласни?Начина на действие и сценария много наподобява тези, с които много пъти досега са клатели и насочвали управлението в България, Македония и Украйна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хахаха! Целенасочена, елементарна /лесно смилаема/, денонощна и масова пропаганда против Русия. Няколко хиляди бълвоча всеки ден за злите руси и демона Путин. Тук няма ***, няма ботове има добре платена организирана кампания на политическо и медийно ниво. Всяко нещо се хваща изкривява и напасва, така че да излезе медийната сензация - правят го злите руси. Ей така беше и с на Садам масовите оръжия и с още 100-*** манипулации на Световната демокрация :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар